Asya’daki yılın en çok beklenen futbol maçlarından birinde, Güney Kore ve Kuzey Kore, bu salı çok önemli bir Dünya Kupası eleme maçında Pyongyang’da mücadele edecek.

Tarihi maç Salı saat 17.30’da

2022 FIFA Dünya Kupası için Asya elemelerinin ikinci turunda H Grubu maçı Salı günü saat 17: 30’da Kuzey Kore başkentindeki Kim Il-sung Stadyumu’nda yapılacak.

1990 yılından bu yana ilk

Ekim 1990’daki dostluk maçından bu yana Güney Kore’nin Erkek Milli futbol takımı oyuncuları 29 yıl aradan sonra Kuzey’e yapılan ilk seyahat olacak.

Ziyaretçiye ve maçı takip edecek gazetecilere izin yok.

Pazar gecesi itibariyle Kuzey Kore, Güney Koreli seyirciler, gazeteciler ve yayın ekibinin ziyaretine izin vermedi. Seul’ün Kore Futbol Birliği’ne göre, Kuzey Koreli mevkidaşı sadece Güney Koreliler’in futbol oyuncuları dışındaki yeşil ışık gezilerinin amacına uygun olmadığını söyledi. Kuzey Kore’yi ziyaret etmek isteyen Güney Koreliler, Pyongyang’dan ve ayrıca Güney Kore hükümetinin onayından davet almalı.

Maç canlı Yayınlanmayacak

Gazetecilerin yayın cihazları ve dizüstü bilgisayarlar getirmesine müsade edilmedi. Yayıncı kuruluş ve sponsorlarla bir anlaşma yapılmadığında, maç canlı yayınlanmayacak. Ama FIFA veya Asya Futbol Konfederasyonu web sitelerinde goller, golcüler ve oyuncu değişikliği hakkında bilgi verilecek.

Misafir Seyirci Olmayacak

Kim Il-sung Stadyumu’ndaki misafir takımın seyircisi yani Güney’den olmayacak. Tezahüratlarla Güney Koreli oyunculara moral ve motivasyonu kırılarak üstünlük sağlanacak.

 

Milli Takım perşembe Seul’a dönecek.

Geceleri Pyongyang’da kalacaklar ve Perşembe günü erken saatlerde tekrar Pekin üzerinden eve dönecekler. Skoru ne olursa olsun sonunda iki ülkede barış olsun diyelim.

 

 

 

Stadyum 50 bin kişilik ve bilet fiyatı 50 bin Kuzey Kore wonu 6 dolar yaklaşık Kuzey Koreli bir kaynak, 6 dolarlık biletin 10 kilogram pirinç alımına eşdeğer olduğunu söyledi.