Kuzey Kore’de neler oluyor? Kuzey Kore evindeki maçı seyirsiz oynatarak kendi kalesine gol mü atıyor? Barış süreci diye 2 yıldır yapılan girişimler, görüşmeler ve liderler zirvesi çöpe mi atılıyor? Kim masadan kalkıyor mu? Yoksa masa devrildi mi? 

Milli maç halktan gizlendi

Kuzey Kore’yle alakalı yazılana çizilene bakılırsa pek de iç açıcı bir manzara yok. Son olarak iki Kore’nin 2022 Dünya Kupası grup eleme maçının Kuzey Kore’de yapılacak olması barış umutlarını yeşertmiş ve spor ve olimpiyatların barışa büyük katkısı olacak derken; maçın seyircisiz oynanması şaşırttı. FIFA Başkanı Gianni Infantino’nun bu maçı izlediğini ve stadyumda seyirciyi göremeyince çok şaşırdığı söyledi. Aslında FIFA başkanı 2023 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma potansiyeli olup olmadığıyla alakalı Pyongyang stadyumuna not verecekti sanırız gerekli notu vermiştir.

Güneyli Oyuncular Kuzeyi iyi anlatmadı

Bunu izahını yapmadıkları gibi Güney Koreli milli sporcuların Seul’a dönüşte yaptıkları açıklamalar Kuzey hanesine bir başka eksi puanlar olarak yansıdı. Oyuncuların açıklaması: ”Otelde bile şahsi elektronik aletler ve cep telefonlarımızın kullanılmasına izin verilmedi. Hava alanından otele gelişimiz 3 saat sürdü. Otele girişimiz bilerek akşam karanlığına denk getirildi. Halkın bizim geldiğimizden ve maçın olduğundan haberi olmasın diye. Bize karşı çok katı ve baskıcı bir yaklaşım vardı. Oyunculardan bize küfreden, hakaret edenler oldu. Bir puanla döndük ama sakatlanmadan sağ salim yurda döndüğümüz için mutluyuz.” şeklinde açıklama yaptılar. Maç canlı yayınlanmadı ama maçtan sonra vido görüntüleri verilecek denildi.

 

Video görüntüleri verildi. KBS Tv videosunun tamamını yayınlayacağını duyurdu ama sonradan görüntü kalitesi düşük olduğu için yayınlamaktan vaz geçtik dedi.

Maç dünya açılan pencere olabilirdi

Aslında Güney Kore 1988 Yaz Olimpiyatlarını ve 2002 Dünya Kupasını dünyaya açılma adına bir fırsata çevirmişti. Aynısını Kuzey Kore’de yapabilirdi. Ama ayağına gelen fırsatı gole çeviremedi hatta ülke imajı adına kendi kalesine de gol attı. Bunu düşünemedi mi? Hayır daha fazlasını da düşünmüştür ama Kim’in aklında geçen plan çok farklı olmalı. Aklında deli sorular olduğunu bir başka olayla izah edecek olursak.

 

Kim, Kutsal dağda beyaz atla ne mesaj veriyor

Maçın başladığı saatlerde haber ajanslarına Kuzey Kore lideri kendisi çok anlamlı ve önemli olan Paekdu Dağında beyaz ata binmiş fotoğrafları düştü. Bu ne demek oluyordu. Kuzey Kore lideri bu fotoğrafla bir yerlere mesaj veriyordu. Bazı analizcilere göre Kuzey Kore lideri büyük siyasi ya da diplomatik kararların arefesinde bu dağa gidiyormuş. Ayrıca Kore’de yılın ilk karı önemli. Kim yılın ilk karında beyaz bir ata binmiş oldu. Bakalım tüm bunlar nelere gebe. İzlemeye devam ediyoruz.

 

Konuyla alakalı bir Koreli takipçimizin düşüncesi

Kuzey Kore kesinlikle Güney Kore’yi pek takmıyor. Sürekli abilik taslayan Güney Kore’ye mesafe koymaya çalışıyor. Birleşme olursa Kim sahip olduğu tüm gücün elinden gitmesi manasına geldiğini çok iyi biliyor. Dolayısıyla o orada olduğu müddetçe Birleşme söz konusu olmayacak. Hatta ısınma da olmaz.
Kuzeyin tarzı ve tavrı hep aynı. Ya benim dediğim gibi olacak ya benim dediğim olacak. Güney Kore çok aciz durumda bence. Çünkü hiç bir baskı gücü yok. Kuzeyliler hep Amerika, Japonya, Rusya ve Çin ile oturup konuşmayı tercih ediyor. Güney Kore ‘nin dış siyaseti tamamen ABD ve Beyaz Saray’a bağlı olduğundan Güney’le konuşmanın manasız olduğunu ve dolayısıyla görmezden gelmeyi tercih ediyor Kuzey Koreliler.
Amerika için şuandaki durum en elverişli. Çünkü ordularını Kore parasıyla Çin’in tepesinde ve Rusya’ nın hemen dibinde bulundura biliyorlar. İstedikleri zaman Kuzey Kore’yi kullanıp hem Çin’e, hem Japonya’ya hem Kore’ye hem de Rusya’ya baskı yapabiliyorlar. Bir taşla kuş katliamı gibi. Amerika anlıyor ki Güney ile Kuzey sorunu çözülürse kendilerine bu bölgede kalmak için neden ortadan kalkacak. Burası terk edilmemesi gereken çok stratejik önemi olan bir bölge. Bu durumun devam etmesinden kaybedenler Kuzey’in sade halkı ve Güney Kore. Bu iki grub dışında kalanlar hep kazançlı çıkacaktır. Büyükler bu kazançtan vaz gecmezler. Çünkü barış sonrası ABD’nin çıkar ve istediklerini ise Güney verecek durumda degil.