Haber sitemizde Kuzey Kore’ye yönelik haber ve yorumlara da çok yer veriyoruz. Kuzey Kore’ye yönelik Türkçe kaynaklardan pek içerik olmadığı için haberi direkt kaynağından sizlere aktarmaya çalışıyoruz.

 

Japon Fotoğrafçı Hatsuzawa Ari’nin Objektifinden Kuzey Kore’de Değişim

Kuzey Kore’de Değişim Hızlı

Kore yarımadasında ve özellikle Kuzey Kore’de çok hızlı bir değişim söz konusu. Bu değişimi iyi okumak ve yakın gelecekte olacakları doğru tahmin etmek için yarımadayla ilgili haber, bilgi ve analizleri önemsiyor, işin uzmanlarına sorarak doğru ve tarafsız olarak sizlere ulaştırma çabasındayız.

Barış sürecinin devam ettiği ve Kuzey Kore liderinin Seul’u ziyaret edeceği şu günlerde Kuzey Kore ile alakalı değişim ve gelişmeleri kaleme alan , Seul Ulusal Üniversitesi’nden (SNU) Araştırma Görevlisi Dr.Wang  Xingxing‘in düşüncelerine yer verelim.

Geniş Caddeler ve Modern Yüksek Katlı Binalar

Elektrik Kesintileri Azaldı

Bu yıl Kore Yarımadası’nda büyük bir değişim dönemi oldu. ABD’nin ambargosuna rağmen yıl içerisinde yapılan barış görüşmeleri ve Çin’in toleranslı davranmasıyla  Kuzey Kore’nin ekonomisinde ve toplumda canlılık söz konusu. Ülkenin tek zenginliği olan kömür ihracatı azalırken, elektrik üretimi ve tüketimi arttı. Elektrik kesintileri azaldı.

kuzey korede degisim
Kuzey Kore’de moda ve kıyafet

Değişim Moda ve Kıyafetlere de Yansıdı

Kuzey Kore’deki değişiklikleri en çok başkent Pyongyang’da görebilirsiniz. Yeni model ceketler, tüy elbiseler ve triko ürünleri bir kıyafet mağazasının popüler ürünlerdir. Giysilerinde rozet kullanmasalar, Kuzey Koreli kadınları Çinlilerden ayırt etmekte zor. Öte yandan Kuzey Koreli erkekler bu kış gri, mavi ve koyu sarıyı tercih ediyorlar.

Kuzey Kore’de Tramvay

Toplu Taşıma ve Tramvay

Pyongyang’da toplu taşıma çoktur. Bir otobüs, tramvay veya metro ile dolaşabilirsiniz. Rota sayısı bu yıl arttı ve en büyük eğlence tesisleri ve görülecek yerlere yeni istasyonlar eklendi. Özellikle otobüsler kalabalık oluyor. Otobüse binerken veya otobüs beklerken insanlar düzgünce sıraya giriyor.

Başkentte Taksi Ücretleri 3 $ veya 4 $

Kuzey Kore’de Taksiler

Pyongyang’da 2.000’den fazla taksiler var, fakat onlar sadece DPRK sakinlerine değil, yabancılara da kullanılabilir. Yabancılar için taksi ücretleri genellikle ABD doları olarak hesaplanır. Kısa sürüşler 2 $ veya 3 $ ve daha fazla 4 $ veya 5 $ ‘a kadar sürüyor.

Arabaları Eski Ama Mercedes-Benz de Var

Araba arızaları sık sık gerçekleşir, çünkü çoğu çok eski ve bozuktur.  Ara sıra bir Mercedes-Benz gibi lüks otomobiller de  görülebilir ama bunlar diğer dünya ülkelerinde pek olmayan çok eski modellerdir.

Pyongyang’da Güney Kore Başkanı Moon ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un

Pyongyang Sokaklarında Artık LED Ekran

Başkent Pyongyang, tipik bir modern şehir gibi, sokaklarında artık LED ekranlardan yansıtılan reklam ve görüntülere rastlayabilirsiniz. Reklamlarına arka planında kırmızı yerine mavinin kullanılması Pyongyang’ın küresel topluma entegre olma çabalarını gösteriyor.

Bu özellikle, bu yılın başlarında Pyongyang’da Güney Kore Başkanı Moon ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un arasındaki zirve görüşmelerinde belirgin bire şekilde görüldü.

Reklam Anlayışı da Değişti

Bu arada, mağazalarda ve sokaklarda, içeceklerin, moda kıyafetlerin ve diğer ürünlerle alakalı çeşitli reklamlar görebilirsiniz. Artık otomobil ve Taedonggang birası haricindeki reklamları da görmek mümkün.

Gece Pazarları Kuruluyor

Kuzey Kore’de değişim Mağazalardaki Kıyafetlere de  Yansımış

Günlük yaşamda da değişiklikler olmuştur. Karasal iklim olduğu için meyve ve sebze az bulunsa da manav standları Pyongyang, Kaesong ve diğer büyük şehirlerde var. Hatta meyveler, yumurtalar ve diğer gıdalar, devlet kontrolünde tüccarların gece işlettiği “Jang Madang” olarak bilinen yerel pazarlarda satılmaktadır.

Cep Telefonu, Televizyon ve Elektronik Aletler

Televizyon ve cep telefonu gibi elektrikli aletler büyük mağazalarda satılmaktadır. İnsanlar nadir olmakla birlikte cep telefonu ve internet üzerinden alışveriş bile yapabiliyor.

Kuzey Kore’de Kırtasiye ve Okul Ürünleri Satan Bir Dükkan

Halkın Geneli Değil

Ancak bu imkanlar halkın tamamı için değil. Özellikle kırsalda yaşayan Kuzey Korelilerin günlük hayatları ve sağlık koşulları hâlâ iyileşmeye ihtiyaç duyuyor. İthal gıda ürünleri günlük hayatta kullanmak için pahalı ve genelde elitler ve zenginler kullanılabiliyor.

 

Kuzey Kore’de Bir Market Rafı

50 Megabayt İnternet 15 $

İnternet Telekom verilerinin fiyatı şu anda özellikle yüksek. – 50 megabayt başına 15 $ ‘a kadar – ve Wi-fi ile internete bağlanmak sıradan insanlar için zor.

Üniversite Mezun Sayısı Çok

Kuzey Koreli işçiler arasında çarpıcı bir çok yönlülük ve bilgiye saygı vardır. Örneğin, büyük bir restoranda çalışan garsonların çoğu, lisans derecesine sahiptir. Bu, Kuzey Kore’nin yabancı yatırımlara açık olması durumunda, yüksek kaliteli emeğin önemli bir mevcudiyeti anlamına gelir.

Kuzey Kore’de Yılın Modası

Profesör ve Doçentlere En işlek Caddede Geniş Daireler

Hükümet, Kim Il-sung Üniversitesi’ndeki profesörlere tam-seçenekli daireler  sağlıyor. Örneğin, doçentler Pyongyang’daki en işlek caddede 240 metrekarelik bir daire elde edebilirler.

Üniversite Hocalarının Yabancı Dili Akıcı

Yurt dışında eğitim almamış olmasına rağmen, birçok profesör akıcı bir şekilde Çince ve İngilizce konuşmaktadır. Hatta bazı yabancı liseli öğrenciler bile utanarak Çinceyi akıcı konuşurlar.

Hâlâ Uzun Bir Yol Var

Kuzey Kore’de  Başkent Sokakları

Kuzey Kore toplumunda meydana gelen belirgin değişikliklere rağmen, dış dünyayla bütünleşme açısından halâ uzun bir yol var. Hafif sanayisi, Çin’deki kırsal işletmelere benzer şekilde az gelişmiş durumda. Bununla birlikte, Kuzey Kore’deki değişiklikler az görünse de ufukta  güzel ve büyük gelişmelere gebe.