Kore’de dil öğrencileri için vize şartları gün geçtikçe zorlaşıyor. Kore Adalet Bakanlığının yaptığı son açıklamaya göre Korece veya  üniversite okumak  için  Kore’ye gelenlerin (Vize türü D-4 ) aldıkları  genel eğitim vizeleri için (TOPİK) Korece  Yeterlilik Sınav şartı eklemeyi düşünüyor.

Bakanlık şu anda bu konuyla ilgili görüşlerini  almak üzere üniversitelere bağlı dil enstitülerin görüşlerini başvurmuş durumda ve sonuçları bekleniyor. Üniversite’ye başvuracakların Korece Yeterlilik Sınavı (TOPİK)’te  en az 2.seviyeyi geçmesi şart koşulacak. TOPİK 2. seviyesini geçmek demek, Korece’yi derdini anlatabilecek seviyede konuşabilmek demek aynı zamanda…

Güney Kore öğrenci vizesi
Güney Kore vizesi

Ancak esas gaye, Çin ve Vietnam’dan gelen yasa dışı göçmen nüfusunu sınırlamak…  Halihazırda, D-4 vizesi almak oldukça kolay ve TOPİK 2.seviyeyi geçmek zorunlu değil. Bu sebeple öğrenciler sınavı geçemeseler bile vize almış oluyorlar ve ilk işleri Kore’de yasa dışı olarak çalışmak oluyor. Haliyle bu durum hiç istenmiyor zira bu şekilde çalışanların takibi ne yazık ki yapılamıyor.

Resmi verileri aktaran bir devlet görevlisi:

“Eylül ayı sonu itibarıyla yılın ilk 9 ayında  11.177 kişi ve geçen sene de 7 bin 134 kişi yasa dışı bir şekilde D-4 vizesiyle Kore’de yaşıyor. Ve bu kişilerin sayısı her geçen yıl hızla artıyor bunun önüne geçmek için  vize şartlarını sıkılaştırmayı düşünüyoruz. Toplam yasa dışı göçmen sayısının 350.000’i aşması bekleniyor ve Adalet Bakanlığının bu konuyla ilgili denetim yapan çalışan sayısı 250 kişi”

dedi.

Muhalif kesime göre, diğer ülkelerdeki dil öğrencilerine bu tür vize şartlarını hiç uygulanmıyor. ABD bile, vize başvuru aşamasında dil öğrencilerinin dil becerilerini istemiyor. Eğer bu yürürlüğe girerse, dil öğrencilerinin sayısı oldukça azalacaktır.

Ayrıca bu tarz bir zorunluluk; Kpop, Kore popüler kültürünün küresel popülaritesi üzerinde de olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Çünkü Kore’deki yabancı öğrencilerin yaklaşık üçte biri K-pop hayranları.

Oysa her üç veya dört haftada bir, öğrencilerin okula devamsızlıkları kontrol edilerek, devamsızlığı fazla olanların vizesi iptal edilebilir. Kore’ye girmelerini zorlaştırmak yerine, Kore’de kalmalarını sağlamak için yasal sınırlar içerisinde yapıcı olmak gerekiyor. Kaldı ki şu an Kore’deki dil kurslarında  %80 devam etme zorunluluğu bulunuyor.

Bakanlık Pazartesi günü konuyla alakalı üniversitelerin yetkili organlarıyla bir toplantı yapacak ve bu yıl sonuna kadar nihai karar ve planı açıklayacak.