Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından yayınlanan bir rapora göre, Güney Kore’deki kadınların ilk çocuklarına sahip olma yaş ortalaması 32,3 ile dünya ortalamasından 4,4 yaş daha geç anne oluyorlar.

İlk kez anne olma sıralamasında sonlarda

Güney Koreli kadınların ilk kez çocuk sahibi olma dünya sıralamasında sondan üçüncü yani 193 ülke içerisinde Portekiz ve Moldova’nın önünde, 191.olarak dünyanın en düşük doğum oranlarına sahip ülkeler unvanını taşıyor.

Asya’da en geç anne olma oranı

Asya’da erken yaş evlilikler ve erken yaşta çocuk sahibi olunduğu düşünülürse bu yaş ortalaması daha da artıyor. Asya-Pasifik ülkeleri ortalamasıyla karşılaştırıldığında Koreli kadınlar, 5.1 yıl daha geç anne oluyorlar.

Son 8 yılda sadece % 0.4 büyüme

Kore nüfusunun yüzde 14’ünü 65 yaşın üzerindeki insanlar oluşturmaktadır. 65 yaş üstü nüfusu  % 27 ile dünyanın en fazla yaşlı nüfusa sahip ülkesi Japonya. Güney Kore’nin nüfusu 2010 ve 2018 arasında yani son 8 yılda sadece % 0.4 büyümüş.

Kadınların %63 ikinci çocuğu istiyor

Kore Ekonomik Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 20 ile 40 yaş arasındaki çalışan kadınların % 63,2’si iki çocuğa sahip olmak isterken %16’sı üç çocuk istiyormuş.

Kore’ye dair güncel ve doğru bilgi

Kore’nin doğum oranı veya demografik rakamları ile ilgi güncel rakamların olduğu ve her yerde bulamayacağınız haberlerden birini daha sizlerle paylaşmış olduk.