Güney Kore’de sizce hangi şirket en çok maaş veriyor? Samsung Elektronik mi? Hyundai mi?  yoksa LG mi?

S-Petrol yıllık 153 milyon Won maaş

Bunların dışında ismi pek duyulmayan bir şirket desek. Tüm dünyada bilinen marka olmasa da Kore’nin petrol tedarikçisi bir şirket. İşe alım bilgileri web sitesi Incruit göre , petrol rafinerisi işi yapan S-Petrol, bu yılın ilk yarısında en iyi maaş veren ilk 30 şirket listesinde birinci olmuş. Kişi başına ortalama 6 aylık maaş 76.67 milyon won (67.720 $) vermiş. Yılın tamamını düşündüğümüzde yani bu rakamın ikiye katlanması, şirketin bu yıl için beklenen ortalama yıllık maaşı 153 milyon Won oluyor.

İkinci  SK Innovation,

6 aylık maaşı en yükseklerde ikinci sırada SK Innovation (72 milyon won), SK Telecom (69 milyon won), KB Financial Group (63 milyon won) ve Shinhan Financial Group (63 milyon won) olmuş. Samsung Elektronik’in, 6 aylık maaşı 43 milyon won ile 14. sırada yer almış.

Şirketlerin 6 aylık maaş ortalaması 44,58 milyon Won

İlk 30 şirketin  6 aylık maaş ortalaması 44,58 milyon Won’muş. Liste ve rakamlar, Şirketlerin Finansal Denetleme Hizmeti tarafından yayınlanan yarım yıllık incelemelerine dayanıyor.

Geçen yıl yine S-Petrol birinci, Samsung ikinci

Yıllık olarak geçtiğimiz yılki en yüksek maaş ödemesi yapan şirket, yine yıl sonu ikramiyeleri de dahil edilince ortalama 120 milyon Won maaşla S-Oil olmuş. Bunu  Samsung Elektronik, 117 milyon won ile takip ederek ikinci olmuş. Büyük şirketler yılda 4 maaş ikramiye verirken şirketlerin büyüklük ve durumuna göre yıllık ikramiye bir maaş veya daha altına düşebiliyor. 

Hyundai, Samsung, LG ilk üçte değil

SK Innovation, 111 milyon won, GS Caltex (108 milyon won), SK Telecom (106 milyon won), LG International (100 milyon won), Kia Motors (93 milyon won), Hyundai Motor (92 milyon won), Samsung  Life (91 milyon won), LG Chem (90 milyon won) ve Samsung C & T (90 milyon won) maaş vermiş.

LG’de Çalışmak İstiyor

Konuyla alakasız ama yine de şirketlerle alakalı bir anket sonucu daha ekleyecek olursak; “hangi şirkette çalışmak istersiniz?” sorusunun cevabı da; LG olmuş.