Evet haberin başlığında bir yanlışlık yok. Kore’deki üniversitelerde kanlı/kanla eylem demek bu olsa gerek. Üniversiteler Coronavirüsten dolayı 3 aydır sadece online derselere devam etti ve öğrenci harçlarında indirim veya bir kısmını iadeye yanaşmayınca öğrenciler ayakladı. Önce son gelişmeden başlayarak durumu anlatalım.

Kendi aranızda halledin!

Kore Eğitim Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, hükümetin üniversite öğrencilerin üniversite harçlarına yönelik bir nakit ödeme maddi destek çıkma olasılığı olmadığını söyledi. Bakanlık bunu üniversitelerle öğrencilerinin kendi aralarında çözmesi gereken bir sorun olduğunu vurguladı.

 

Öğrencilere nakti yardım olmayacak

 

Hükümet, Covid-19 yardım fonu ile 14 milyon genel halka 1 milyon Won verdiği gibi “öğrencilere de doğrudan nakit vereme durumu söz konusu olmayacak dedi. Hükümetin kendi aranızda halledin demesi tartışmayı daha da alevlendirecek gibi. Covid-19 salgını nedeniyle üniversite öğrencileri aylardır uzaktan/online  ders yaptı. Kore’deki çoğu üniversitenin eğitim yılına 2 Mart’ta başlaması gerekiyordu, ancak pandemi sürdükçe online/ uzaktan öğrenmeye yöneldiler ve hükümet, okullara kesinlikle gerekli olmadıkça normal sınıflar yapmamasını sadece tavsiye etti.

 

 Üniversiteler geri ödeme yok

 

Çoğu üniversite eni koronavirüs enfeksiyonu (Corona19) nedeniyle mali koşulların kötüleşmesi nedeniyle öğrenim ücretini geri ödeyemeceğini açıkladı. Sadece Konkuk Üniversitesi öğrenim ücretlerinin bir kısmını ikinci dönem öğrenim ücretlerinin bir kısmını öğrencilere iade etmeye karar verdi.

 

Online dersler için masraf yaptık

 

 Kore üniversiteleri için önemli gelir sağlayan uluslararası /yabancı öğrencilerin bulunmaması nedeniyle geri ödeme yapmayı reddettiği düşünülüyor. Online /çevrimiçi eğitim altyapısı için artan harcamaları, geri ödeme yapmama  gerekçesi /ana nedeni olarak da dile getiriliyor olması teknolojiyle donanımlı üniversiteler için komik geliyor.

 

Üniversiteler, öğrencilerle mahkemelik

 

Kore’deki ülke çapında öğrenci konseylerinden oluşan bir koalisyon olan Ulusal Üniversite Öğrenci Konseyi, davayı mahkemeye taşımakla tehdit etti. Şu anda ülke çapında öğrenci konseyleri tarafından 70’ten fazla üniversiteden 2.000’den fazla öğrencinin dava açılması için imza kampanyasına katıldığı söylendi.

 

Farklı bir eylem türü: kanla pankart yazısı

 

Kore’deki ülke çapında öğrenci konseyleri günlerdir üniversite önlerinde ve şehir merkezlerinde canla başla kanlı gösterilerle sesini hükümete duyurmaya çalışıyor. Evet kanlı eylem/gösteri diyebiliriz. Kore’deki iki üniversite öğrencisi tarafında başlatılan bu farklı eylem ülkedeki öğrencilerin geneline dalga dalga yayılmaya başladı. Öğrenciler dikkatleri üzerine çekmek ve etkili olmak için kendi elinin bir yerini ufak kesiklerle kanatıp o kanla pankart yazısı yazıyorlar. Kanla başla mücadele bu olsa gerek. Bu eylemi ilk başlatan Hanyang Üniversitesi 3. sınıf öğrencisine: ”Neden böyle birşey yaptın?” diye soran gazetecilere :”Birey olarak hiçbir şey yapamadığım için kendimi çaresiz/aciz hissettim, bu yüzden öğrenciyi göz ardı etme niyetimi ifade etmek için bir kan mektubu yazdım.” dedi.

Yonsei Üniversitesi’nden bir öğrenci tarafından kendi kanıyla yazılan bir yazı
Hanyang Üniversitesi’nden bir öğrenci tarafından kendi kanıyla yazılan bir yazı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dün hükümet tarafında yapılan ”kendi aranızda halledin, başınızın çaresine bakın” açıklamasından sonra bu iş mahkemede biter diyebiliriz.

 

Korece öğrenen yabancılara da iade yok

 

Burada şunu belirmeden geçmeyelim. Şu an Kore’de Korece dersi alan yabancı öğrenciler de bu durumdan muzdarip. Online olduktan sonra Korece öğrenmek için Kore’de olmanın esprisi kalmıyor. Kendi ülkelerinde de online öğrenebilir ve konaklama, ulaşım masrafına da gerek kalmaz.

 

Korece dersleri hangi kur olursa olsun online yapıyoruz deyip dönemlik 1.500.000 won ile 1.650.000 won arasındaki ücretlerde bir indirim, para iade veya sonraki döneme sayma gibi bir kolaylık sağlamadılar. Konkuk Üniversitesi’nin hakkını yemeyelim. Dil öğrenen yabancı öğrencilerin önceki dönem ücretinin bir kısmını sonraki döneme aktaracaklarını söyledi.