Kore'de Ölenler, Çalışan Yaşı, Öğrencilere Aşı, BTS ve Kadınlar

Kore’de pandemiden ölenlerin sayısı, orta okul ve lise öğrencilerine aşı, Koreli şirketlerde çalışanların yaş ortalaması, en pahalı şehir sıralaması, BTS’in yeni ödülü ve Koreli her 6 kadından 1’i evlendikten sonra… Kore’nin bu haftaki gündemiyle ilgili detaylara geçebiliriz.

Kore’de Covid’den Ölen Sayısı Artıyor

Güney Kore, geçen hafta her gün ortalama 6.320 covid vakası bildirdi. Yedi günlük yeni ölümlerin ortalaması neredeyse beş kat artarak 57’ye yükseldi. Sadece cumartesi günü ülke genelinde bir günde 80 ölüm gerçekleşti ve bir günde kaydedilen en yüksek ölüm sayısı oldu.

Resmi istatistiklere göre, son bir ay içerisinde hiçbir hastanede onları kabul edecek yatakları olmadığı için 29 hasta hiç hastane girişi olmadan evlerinde öldü. Kore’de şimdiye kadar virüse bağlı ölenlerin sayısı 4,210’a yükseldi.

Ortaokul ve Lise Öğrencilerine Aşı

Bu arada Güney Kore, Çarşamba gününden itibaren orta okul ve lise öğrencileri için bir aşı planına başlayacak ve sağlık personelinin 12 ila 18 yaş arasındakilere aşı uygulamak için okulları ziyaret edecek.

Cumartesi gece yarısı itibarıyla 8.374 okuldan 80.433 öğrenci aşı için kayıt yaptırdı.Kore’nin en büyük 30 iş grubundaki C-suite sakinlerinin yaklaşık yüzde 50’si, iki yıldan çok daha önce, 53 yaşın altında.

Koreli Şirket Yöneticileri Gençleşiyor

Kore Liderler Endeksi’nin araştırmasına göre, bu yılın üçüncü çeyreği sonu itibariyle Kore’nin en büyük 30 holding veya şirkette 7.438 yönetici vardı. Bunların 3.484’ü veya yüzde 47’si X Kuşağı genç kadrolardan oluşuyormuş. Şirket, 1969 ile 1978 yılları arasında doğanları X Kuşağı olarak gruplandırmış.

 

Yönetici kadrolarındaki bu gençleşme, 2019’a kıyasla yüzde 20’lik bir artış demek. En çok Naver ve Kakao gibi teknoloji şirketleri, trendin yönlendirilmesine yardımcı olmak için genç yönetici kadrolarla çalışmayı tercih etmiş.  

Naver’in Eylül ayı itibarıyla 121 yöneticisi varmış ve bunların 114’ü veya yüzde 94’ü 53 yaşın altındaymış. Bunların 23’ü Y kuşağıydı – 1979 ve 1995 yılları arasında doğan yeni nesil. Naver’ın CEO’su olan Choi Soo Yeon ‘da 40 yaşında olduğunu belirtelim.

Kakao, Kakao Games ve KakaoBank’ta, 55 yaşındaki Kakao’nun kurucusu ve Başkanı Kim Beom-su hariç, 15 yöneticinin 14’ü 53 yaşın altında. Ülkenin en büyük dört holdinginde – Samsung, Hyundai, SK ve LG – yöneticilerin yaklaşık yüzde 48,6’sı X Kuşağı veya Y kuşağı. Samsung’un toplam 1.861 yöneticisi vardı ve  bunların 1.033’ü veya yüzde 56’sı 53 yaşından küçükmüş.

1915Çanakkale Köprüsünü yapan firma olarak bilenen  SK yöneticilerinin yaklaşık yüzde 54’ü 53 yaşından küçükken, Teknoloji markası LG’deki yöneticileri yüzde 51’i 53 yaşın altındaymış. SK ve LG iki yıl öncesine göre yönetici kadrolarındaki gençleşme oranı yüzde 20’den fazla.

İlk dört grup arasında Hyundai en az genç yöneticiye sahipmiş. 1.051 yöneticisinin yüzde 32’si 52 veya daha genç  yönetici kadrosuna sahip.

Koreli Her 6 Kadından 1’i

Yapılan bir araştırmaya göre Güney Koreli her 6 kadından 1’i evlendikten sonra işi bırakıyor. Koreli kadınlar çocuk yetiştirme ve evlenme nedeniyle işini bıraktığını göstermiş.

İstatistik Kore’den alınan verilere göre, evlendikten sonra çalışmayı bırakan 15-54 yaş arası kadınların sayısı bir önceki yıla göre yüzde 3,8 veya 57 bin azalarak Nisan ayında 1,45 milyona ulaştı.

Bir başka ifadeyle Kore’de toplam evli kadınların sayısı 8,32 milyon ve evli kadınların yüzde 17,4’ü bir işte çalışmaya devam ediyor.

En Pahalı Şehir Sıralaması

Economist Intelligence Unit tarafından derlenen  en pahalı şehirler sıralamada  İsrail’in başkenti Telaviv  beş basamak yükselerek ilk kez listenin zirvesine çıkarken; Paris ve Singapur ortaklaşa ikinci olurken, onu Zürih ve Hong Kong izledi.

Kore’nin başkenti Seul, dünyanın en pahalı 12. şehri seçildi. Hong Kong beşinci sırada, Osaka  10.sırayı paylaştı. İstanbul da ilk kırkta olduğunu belirtelim.

BTS’ten Yeni bir Rekor

Kpop grubu BTS, cumartesi günü Gyeonggi, Paju’daki CJ ENM Content Studio’da yapılan 2021 Mnet Asya Müzik Ödülleri- MAMA’da dokuz kupa, en büyük onur ödülünü kazanarak yine bir rekora imza attı.