kore'de en iyi 10 iş bulma sitesi

Kore’ye okumak, çalışmak veya değişik nedenlerle uzun süre yaşamak için gelen yabancıların en kısa sürede tam zamanlı bir iş veya en azından yarı zamanlı bir iş bulması gerekir. Diğer türlü her gün cepten yeniyor. Aşağıda vereceğimiz sitelerin çoğunun dili Korece ama sayfa ayarları, dil seçeneklerinden farklı dilleri seçebilirsiniz. İşte sizlerin Kore’de en çok işinize yarayacak internet siteleri ve siteler hakkında kısa bilgiler:

1.Job Korea 잡 코리아

Web bağlantısı: jobkorea.co.kr Job Korea, 2,5 milyondan fazla ticari üye ve 10 milyondan fazla bireysel üye ile Kore’deki ücretsiz iş arama sitelerinden biridir. İş portalına ek olarak, aynı zamanda yarı zamanlı iş arama web sitesidir. Burada bir iş bulmak için, bir hesap oluşturmanız ve belirtildiği gibi özgeçmiş formunu doldurmanız gerekir. Sitenin dili sadece Korece

2. Saramin 사람인

Web bağlantısı: saramin.co.kr Job Kore’nin Kore’deki tek rakip sitesi Saramin diyebiliriz.. Bu aynı zamanda Kore’de büyük bir iş arama platformudur ve ayrıca bir hesap oluşturmanız ve bu platformdaki farklı şirketlere CV göndermeniz önerilir. Bu platformda bir CV oluşturmanıza ve CV’nizi doğrudan işverene göndermenize olanak tanır ve ardından bir görüşme düzenlerler. Ayrıca tam ve yarı zamanlı iş bulma seçeneği var.

3.Career 커리어

Web bağlantısı: kariyer.co.kr Başvurabileceğiniz başka bir iş arama sitesi Kariyer’dir. CV oluşturma, bir şirkete CV gönderme ve uygun bir iş bulma yöntemi, Job Korea ve Saramin’de yapmanız gereken adımlara benzer bir site. Arayüzünde Kore’deki farklı büyük firmaların tüm logoları bulunduğu için bu platformu kullanmak zor değil. Herhangi bir logoya tıkladığınızda ayrıntılı işe alma bilgilerini görebileceksiniz. Naver, Kakao, Google ve Facebook hesaplarınızı kullanarak da giriş yapabilirsiniz ama yabancılar için zor olan tarafı Korece bilmek.

4.Incruit 인크루트

 

Web bağlantısı: incruit.com Incruit, dah çok Seul ve çevresinde oturanlar için. Incruit, Kore’de bir iş arama web sitesi olmanın yanı sıra, ABD, Kanada, İngiltere, Hong Kong, Singapur vb. 18 başka ülkede de iş arama siteleriyle bağlantısı var. Size başka ülkeleri de alternatif olarak sunabilir.

5. KOTRA İş Fuarı 코트라 글로벌 일자리 사업단

Web bağlantısı: kotrajobfair.or.kr Bu, Kore’deki uluslararası öğrenciler için KOTRA (Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı) tarafından düzenlenen bir iş fuarıdır. Genellikle her yıl bu iş fuarı çevrimdışı olarak yapılır ve adaylar birçok bilgi edinebilir ve hatta işverenlerle doğrudan görüşme yapabilirler. Ancak bazı yıllarda KOTRA iş fuarı çevrimiçi olarak düzenlenebilir. Tarih, saat ve katılım yöntemini KOTRA İş Fuarı web sitesinde bulabilirsiniz.

6.Seoul Global Center

Web bağlantısı: global.seoul.go.kr Seoul Global Center, Kore’deki bir başka popüler iş sitesidir. Bu web sitesi Seul şehri tarafından işletilmektedir ve Kore’deki yabancılar için fuarlar, iş arama ve iş desteği ile ilgili bilgiler sağlamaktadır. Bu web sitesi, sadece Korece değil, aynı zamanda İngilizce ve Çince olarak da bilgi ve danışmanlık sağladığından, yabancılar için çok yararlıdır. İş aramanın yanı sıra, Ücretsiz Korece dersi, ehliyet sınavına hazırlamak gibi diğer hizmetleri de mevcut.

7.Worknet 워크넷

Web bağlantısı: work.go.kr Worknet, Kore İstihdam ve Çalışma Bakanlığı ve Kore İstihdam bilgi servisi tarafından işletilen bir iş sitesidir. Yalnızca iş bilgisi sağlamakla kalmayıp aynı zamanda kariyer ve kariyerle ilgili bilgiler de alan elektronik bir iş bilgi web sitesidir. Burada çalışmayı umduğunuz işletmelere doğrudan başvurabilirsiniz. İşleri ana dallara, tercih edilen alanlara, bölgelere ve hatta sahip olduğunuz sertifikalara göre arayabilirsiniz.

8.Work Plus 교용 복지 플러스 세터

Web bağlantısı: workplus.go.kr Yukarıda belirtilen  diğer sitelerden oldukça farklı olan iş bulmanın yanı sıra işçi sorunlarını da çözmeye yardımcı olur. Bizdeki işsizlik maaşı gibi bir iş bulana kadar uzun vadeli destek alan bir sitedir. İşle ilgili tüm konularda danışılabilirsiniz. Bu hizmetin yalnızca Korece olarak sunulduğunu hatırlatalım.

 

9. Alba Cheonguk 알바 천국

Web bağlantısı: alba.co.kr Sadece yarı zamanlı işler bulmak istiyorsanız, bu web sitesi tam size göre. Restoranlarda, kafelerde, otellerde vb. partime çeşitli işler bulabilirsiniz. Ancak aranan şartlarda Korece bilme şartına dikkat edin.

10. Albamon 알바몬

Web bağlantısı:  albamon.com Albamon, Kore’deki diğer en çok kullanılan yarı zamanlı partime iş bulma sitesidir. Baskin Robbins, Emart veya Twosome Place gibi belirli markaların restoran veya mağazalarında çalışmak isterseniz “Brand Alba” bölümüne tıklayabilirsiniz.