Kore’nin İlk Transseksüel Askeri Evinde Ölü Bulundu

2019 yılında Tayvan’da cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası ordudan ihraç edilen 23 yaşındaki  Byun hui Soo,3 Mart’ta Tedavi gördüğü Sangdanggu Ulusal Ruh Sağlığı Merkezindeki psikolojik danışmanının ondan bir süredir haber alamadığını polise bildirmesi üzerine başkent Seul’daki evinde ölü bulundu. Evinde herhangi bir intihar notuna rastlanmadı. Ama intihar ettiği tahmin ediliyor.

Koreli kurmay asker intihar etti

Hui  Soo ordudan ihraç edilmeden önce kurmay çavuş rütbesine yükselmiş ve tank şoförlüğü yapmıştı.23 Ocak’ta Güney Kore Savunma Bakanlığı,Byun’un erkek cinsel organını yitirmesini askeri yasa uyarınca fiziki engel olarak sınıflandırmış,ordunun kadın alayında görev yapmak isteyen Hui soo’nun talebini reddemişti.

Görevden ihraç edildikten sonra ordunun kararına karşı dava açan 23 yaşında ki Transseksüel hakları savunucusu gözyaşları içinde Cinsel kimliğimi bir kenara bırakarak,bu ülkeyi savunan büyük askerlerden biri olabileceğimi herkese göstermek istiyorum.Lütfen bana bu şansı tanıyın’ diye konuşmuştu. Yıllardır cinsiyet kimliği nedeniyle mücadele vermek zorunda kaldığını ancak bunun mesleğini yapmasına engel olmadığını ve orduda görev yapmanın çocukluk hayali olduğunu belirten Hui Soo , kendisini “Kore Cumhuriyeti askeri” olarak tanımlamış,’Savaşmaya devam edeceğim’ diye konuşmuştu .  

Byun Hui Soo’nun ölümü, sosyal medyada, LGBTQ toplulukları, Koreli oyuncular ve aktivistler arasında büyük tepkilere yol açtı.

Bir Başka Evinde Ölü Bulunan da 90’ların Yıldızı Lee Ji-eun

Oyuncu Lee Ji-eun

Kore’de 1990’larda büyük ve küçüklerin sevdiği karektar ve ekranların yıldızı olan aktris Lee Ji-eun, 8 Mart pazartesi günü Seul’deki dairesinde ölü bulundu. 1971 doğumlu olan Lee Jieun yönetmen Kim Ki-duk’un yönettiği “Birdcage Inn” de dahil olmak üzere birçok dizi ve filmde rol almıştı.

1994 yılında SBS TV’deki günaydın programında büyük çıkış yapmıştı. İlerleyen yıllarda birkaç film festivalinde de ödül almıştı. Son zamanlarda dizi ve film teklifi alamadığı, işleri iyi gitmediğinden ve ekonomik problemler yaşadığından dolayı intihar ettiği tahmin ediliyor.

KoreGaziHaber