Kore’de kaçak olarak çalışan yabancı işçilere yönelik Adalet Bakanlığı ve diğer dört bakanlık ortak soruşturma ve operasyon ekibi oluşturdu. Ekipler özellikle inşaatların devam ettiği bazı kentsel alanları hedef aldı. Yetkililer artık kaçak göçmenlere göz açtırmıyor.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre operasyon haziran ayından itibaren 11 hafta sürdü ve 1.297’si inşaat alanlarından olmak üzere toplam 8.351 yasadışı göçmen ve onları işe alan 1.369 işveren yakaladı. Yakalananların çoğunun Asya kökenli gündelik işçiler olduğu ve yakalananlar arasında 23 kişinin de Türk olduğu gelen bilgiler arasında.

 

Bu yıl yakalanan yasadışı göçmen işçi sayısı geçen yıla göre yüzde 14 arttı. İnşaat sektöründe kaçak çalışan sayısı yüzde 44 arttı. Hükümet, son aylarda Korelilerden daha fazla göçmen işçi istihdam ettiği için inşaat sektörüne sık sık baskınlar düzenliyor. İnşaattan sonra en fazla kaçak işçi tarım ve balık sektöründe görülmekte.

 

Kore yasalarına göre çalışma vizesiz yakalanan yabancılar, veya kaçak çalışanlar üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Ayrıca para cezası olarak da 20 milyon KRW kore Won’una  kadar para cezasına çarptırılabilir. Dolar olarak 18.600 ABD Doları. Kendi iradenle gidip teslim olunca ceza verilmiyor ve hiç bir işlem yapılmadan ülkesine dönmesine müsade ediliyor.