Kore, Yüz Yüze Eğitime Geçmek İstiyor Ama

Kore, yüz yüze eğitime geçmek istiyor ama aşı olma oranlarının düşüklüğü ve günlük 1500’lere varan yeni vaka sayıları kara kara düşündürüyor.

Buna rağmen yine de Kore Milli Eğitim Bakanlığı dün yaptığı açıklamayla yüz yüze derslerin aşamalı olarak genişletileceğini ve kararlı olduğunu duyurdu.

Bakanlığa göre, anaokulları ile birinci ve ikinci sınıf öğrencileri, sağlık yetkililerinin belirlediği sosyal mesafe düzeyine bakılmaksızın yüz yüze derslere katılabilecekler.

Ara sınıflar olarak kabul edilen İlkokul üçüncü ve altıncı sınıf öğrencilerinin dörtte üçü, ortaokul öğrencilerinin üçte ikisi ve lise birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin yarısı sınıflarına gidebilir.

Şu anda  Başkent Seul bölgesi için geçerli olan en kısıtlayıcı seviye olan 4. Seviyede, yalnızca ilkokul birinci ve ikinci sınıf öğrencileri, ortaokul öğrencilerinin üçte biri ve lise birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin yarısı, yüz yüze derslere katılabilecek.

Kore Eğitim Bakanlığı, lise son sınıf öğrencilerinin yüzde 96,8’inin Pazar günü aşılanmış olduğu ve ikinci aşılarının 20 Ağustos’a kadar aşıların tamamlanacağı için, onların da  derslere ve üniversite kurslarına katılmasına izin verilecek.

Kore’deki üniversitelerle ilgili olarak da bakanlık, ülke Eylül ayı sonuna kadar eğer yüzde 70’lik ilk aşılama oranına ulaşılırsa, yüz yüze sınıfları aşamalı olarak geçiş yapmasına için üniversitelere yetki verilecek.

Bu arada Güney Kore aşı sıralamasında OECD ülkeler arasında sonuncu. Kore’de 52 milyonun şimdiye kadar %15’i yani 7.7 milyonu Covid aşısı olmuş.