Kore üniversite sınavı CSAT

Kore üniversite sınavı CSAT Korona’ya rağmen yapılacak. Çünkü Güney Kore’de merkezi sınavlar pandemiye rağmen devam ediyor. Kore üçüncü dalga ile boğuşurken önlemleri sıkılaştırırken bir tarafta yüz binleri ilgilendiren hayati sınavları da yapmaya devam diyor. Geçen hafta sonu Cumartesi günü devlet okullarına öğretmen alım sınavı vardı. 60.333 aday sınava girdi. Sınava giren adayları için sıkı önlemler alındı. Adaylar en az iki metre mesafeli  ve sınıf kontenjanlarını yarı yarıya oturdu.

Sınav sırasında 67 kişinin testi pozitif çıktığı için sınava alınmadı. 540 aday da karantinada olduğunu belirttiği için ayrı ayrı yerlerde sınava girdi. Şimdilik problem olmasa da halk sınava bağlı etkileşimle bir bir haftaya virüsün yayılmasının ve rakamların çok artacağından endişe ediyorlar.

Asıl 10 gün sonra yapılacak üniversiteye giriş sınavından sonra küme vakaların artacağını söylüyorlar. Muhalefet partileri sınavın ertelenmesi istiyor. Ama Milli Eğitim Bakanı son noktayı koydu. Erteleme olmayacak.

Kore’de yeni eğitim öğretim sezonu ve üniversiteler 1 Mart’ta eğitime başlayacağını da hatırlatalım. Kore’de bu yıl ülke çapında üniversite giriş sınavı planlandığı gibi 3 Aralık’ta yapılacak.

Kore Üniversite Sınavı CSAT Nedir?

Kore’de kısaca CSAT (College Scholastic Ability Tests) olarak geçen ve halk arasında Suneung olarak da bilinen Kore üniversite giriş sınavı CSAT, her yıl kasım ayının ikinci perşembe günü yapılır. 

Milli Eğitim Bakanı Yoo, enfeksiyon ve vaka sayısı artsa bile 490.000 öğrencinin girdiği sınavın bir kez daha ertelenmesinin söz konusu olmadığını söyledi. “Sınava iki haftadan az bir süre kalmışken ertelemek doğru olmaz. Gerekli  fiziki şartları oluşturacağız ve her türlü önlemleri alacağız.” dedi.

Hükümet, başlangıçta 19 Kasım’da yapılması planlanan sınavı okullardaki eğitimin aksamını dikkate alarak  daha Mart ayından 3 Aralık’a (2 hafta ) ertelendiğini duyurmuştu.

Kore, arka arkaya üç dört gündür 300’ün üzerinde yeni korona vakası bildirdi. Kore son bir haftadır üçüncü dalgayı yoğun bir şekilde yaşıyor. 3 Aralık’ta yapılacak (CSAT, Sneung) üniversite giriş sınavına girecek aday başvuru sayısı geçen yıla göre yüzde 10,1 düşüş yaşanmış. 493,433’e düşerek rekor seviyedeki en az sayıya ulaştı. Kore’nin 26 yıllık tarihinde ilk kez üniversite sınavına başvuran sayısı 500 binin altına düşmüş oldu. 

CSAT Başvuruları Her Sene Azalıyor!

Kore üniversite sınavı CSAT yani Sneung’a başvuranların sayısı 2000 yılında 896,122 kişiyle tüm zamanların  en yüksek rakamını gördü. Ancak o günden sonra her yıl başvuran aday sayısı 100.000’den fazla azaldı. Kore’de önümüzdeki yıl yalnızca 346.673 kişinin CSAT sınavına başvurması bekleniyor. Bu yıl, başvuranların yüzde 27’si, geçen yıl başarısız olduktan sonra ikinci kez girmiş olacak. İkinci kez girecek aday sayısı da, 17 yılın en yüksek seviyesinde olacak.

Aday sayısının azalması doğum oranlarıyla doğrudan bağlantılı. Çoğu küçük üniversiteler, kayıt kotalarını karşılayamayacak durumda. Bazı üniversiteler öğrenci tercih etmediği için bazı bölümleri kapattı. Ekonomik yönden de kendini çeviremeyen üniversiteler kapanmanın eşiğine geldi. Konuyla ilgili önceki yazılarımızı okuyabilirsiniz. 

Koronavirüs Kore’deki yabancı öğrenci sayısını da çok etkiledi. Salgınla beraber online derslere geçen ve ülkelerine dönen çok öğrenci oldu. Kore’de azalan yabancı öğrenciler nedeniyle birçok  üniversitenin gelirlerinde aşırı bir düşüş yaşandı. Bu durum daha da kötüye gideceğe benziyor. 2019 yılını rekor yabancı öğrenci  kayıt sayısıyla kapatan Güney Kore bunun tam aksine  2020 yılını rekor bir düşüşle kapatmayla karşı karşıya. 

Korana virüs tüm dünyadaki uluslararası öğrenci sayılarını etkiledi. Özellikle online eğitime geçişle beraber herkes kendi ülkesinde online eğitimi tercih etti. Kore’deki üniversitelerim çoğu dünya sıralamasında yer almakta. Ancak dünya sıralamasında ön sıralarda olmayan üniversiteler yabancı öğrenci bulamazsa kapanmayla karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.