hyundai seven kendi kendine giden

Hyundai, kendi kendine giden arabası, Kuzey Kore’de yetersiz beslenme oranları, 34 yıl sonra beşiz bebek, yabancı yatırımcıların Kore’yi riskli görmesi ve Kore’nin mezun istihdamında sınıfta kalması… İşte haberlerin detayları.

Hyundai, Los Angeles Otomobil Fuarı’nda Kendi Kendine Sürüş Elektrikli SUV’sini Tanıttı

Hyundai ve iştiraki Kia, Çarşamba günü Los Angeles Otomobil Fuarı’nda kendi kendini süren elektrikli SUV’ler için konseptleri açıkladı.

Hyundai’nin “Seven” konsept otomobili, 2024 yılında showroomlara çıktığında Ioniq 7’ye dönüşecek. Ön koltuklar 180 derece döndürülebiliyor ve arka koltuklar sıralı. Arabanın içindeki 77 inçlik bir ekran, yolcuların TV izlemesini sağlıyor.

Konseptin hiç direksiyonu yok, ancak ticari versiyonda bir tane olacak. Hyundai Global Tasarım Merkezi’nden Lee Sang-yup, “Arabaları tamamen otonom sürüş beklentisiyle tasarladık” dedi

Hyundai, hedefin her iki aracın da tek bir şarjla 482 km’ye kadar yol kat etmesi olduğunu, yüzde 80’lik bir şarjın ise 20 ila 30 dakika içinde mümkün olacağını söyledi.

10 Kuzey Koreliden 4’ü yetersiz besleniyor

Yakın tarihli bir BM raporuna göre, yoksul ülke kronik gıda kıtlığıyla mücadele ederken, 10 Kuzey Koreliden 4’ünden fazlasının yetersiz beslendiği ortaya çıktı.

10 Kuzey Koreliden 4'ü yetersiz besleniyor
10 Kuzey Koreliden 4’ü yetersiz besleniyor

Gıda ve Tarım Örgütü’nün raporuna göre, 10,9 milyon insanın veya Kuzey Kore’nin toplam nüfusunun yüzde 42,4’ünün 2018 ile 2020 arasında yetersiz beslendiği tahmin ediliyor.

Rakam, 2004’ten 2006’ya bildirilen yüzde 33,8’den yüksek çıktı.

 

34 Yıl sonra İlk Kez Güney Kore’de Beşiz Bebek

Güney Kore, geçtiğimiz gece doktor ve hemşirenin yardımıyla 34 yıl aradan sonra ilk başarılı beşiz doğumunu gördü.

Seul Ulusal Üniversite Hastanesi Cuma günü yaptığı açıklamada, dört kız ve bir erkek çocuğun Perşembe günü saat 22.00 civarında orada doğduklarını söyledi. Sezaryenle doğumda 20 doktor ve 10 hemşire yardımcı oldu.

Güney Kore’de Beşiz Bebek

Anneyi riske atmamak için sezaryen  doğum yapıldı. Çift, başlangıçta altı bebek sahibi oldu, ancak biri doğumdan önce öldü. Hastane, hayatta kalan beşlinin herhangi bir ciddi sağlık sorunu olmadan doğduklarını ancak ortalamanın altında ağırlığa sahip olduklarını söyledi.

Kore’de son başarılı beşiz doğum 1987’de SNU Hastanesi’nde gerçekleşti. O hamilelik de tüp bebek uygulamasının sonucuydu.

4 Yabancı Yatırımcıdan 1’i ‘Kore riski’ Konusunda Endişeli

Yabancı sermayeli dört firmadan birden fazlası, Kore’nin diğer ülkelere kıyasla özellikle yüksek risklere sahip olduğunu ve en iyi şekilde iş gücündeki katılıkla karakterize edildiğini söylemiş.

Cuma günü Kore İşletmeler Federasyonu tarafından en az 50 çalışanı olan 220 yabancı yatırımcı firma ile yapılan ankete göre, yüzde 27,7’si işlerini engelleyen Kore’ye özgü riskler olduğunu söyledi. Şeffaflıktan yoksun, mevzuatlardaki aşırı düzenleme yüzde 31,1 ile listenin başında yer almış.

 

İkinci sırada, idari düzenlemelerdeki tutarsızlık ve öngörülemezlik (yüzde 27,9) yer alırken, bunu iş kanunlarında ve çatışma odaklı yönetim-işçi ilişkilerinde katılık (yüzde 24,6) ve yabancı yatırımcıların olumsuz algısı (yüzde 16,4) izledi.

 

En az 300 çalışanı olan firmaların neredeyse üçte biri veya yüzde 29,2’si, en çok işverenlerin veya CEO’ların en az bir yıl hapis cezasına veya 1 milyar won’a (843.000 $) kadar para cezasına çarptırıldığı yeni mevzuattan endişe duyduklarını söyledi. Bir işçi ölürse ve yönetimin yeterli güvenlik önlemlerini almadığı belirlenirse. Bir şirket için para cezası 5 milyar wona kadar.

Bir işçi yaralanırsa veya bir hastalığa yakalanırsa, yasa yedi yıla kadar hapis cezası ve 100 milyon wona kadar para cezası öngörüyor. 300’den az çalışanı olan firmalar için asgari ücret artışı yüzde 45,2 ile endişeler listesinin başında yer aldı.

Kore Mezun İstihdamında Sınıfta Kaldı

En önemli gördüğümüz haberi en sona bıraktık. Yurtdışında ve özellikle Güney Kore’de okumayı düşene gençlerimiz için her yerde bulunmayacak güncel bir istatistik. Kitabın ortasında konuşalım.

Bir rapora göre Kore, üniversite mezunlarının istihdam oranı açısından diğer zengin ülkelerin gerisinde kalıyor. En üretken ve yaratıcı işçiler olabilecek birçok iyi eğitimli genç Koreli işsiz ve ekonomiye kapılmış durumda.

Kore Ekonomik Araştırma Enstitüsü, OECD üyesi ülkelerdeki 25-34 yaşları arasındaki mezun istihdamını analiz etti ve Kore’de sadece yüzde 75,2’de olduğunu ve OECD ortalaması olan yüzde 82,9’dan çok daha düşük olduğunu buldu.

Kore, 37 OECD üyesi arasında 31. sırada yer alıyor ve İngiltere (yüzde 90,6), Almanya (yüzde 88,4), Fransa (yüzde 85,2) ve ABD (yüzde 84,2) gibi gelişmiş ülkelere kıyasla sönük kalıyor.

Genç mezunların ekonomik olarak aktif olmayan nüfusun oranına bakıldığında, Kore’nin yüzde 20,3 ile üçüncü en yüksek olduğu resim daha da kötü görünüyor. O halde ekonomik olarak aktif olmayan nüfus, ne istihdamda ne de eğitimde olan ve iş aramayı bırakan insanlardır.

Mezun işsizliğinin önemli bir nedeni, ana dalları ile açık iş pozisyonları arasındaki uyumsuzluktur – başka bir deyişle ders kitaplarında öğrendikleriyle uygulamada uyumsuzluk %53 çıkmış . Bunun suçlusu kim? Bir eğitimci olarak kanaatim; eğitimde Korece’de ısrar edilmesi ve Kore üniversitelerinin işletmelerin hızla değişen taleplerine uyum sağlayamaması olabilir.

Kore’de okumayı düşünen gençler bunu mutlaka dikkate almalı. Ancak bir diğer neden de, mesleki eğitim yerine yükseköğretime giden genç sayısıyla orantılı olarak kaliteli işlerin artmaması gerek. Kore’den mühendislik fakültesinden mezun olan sadece Kore’de iş bulabiliyor olmamalı.

Kore’nin üniversite mezunu gençlerin oranı yüzde 69,8 ile OECD’de ilk sırada olduğunu, ancak birçok alanda onlara yeterli talep yok. Kore’de mezun talebi olmayınca, Mezun olan öğrenciler başka ülkelerde iş başvurusunda bulunsa da  da dil problemiyle karşılaşıyor.

Korece’nin, üniversitelerde eğitim dili olarak kullanılmasında ısrar edildikçe Kore’deki üniversitelerden mezun olan yabancılar Kore’nin dışındaki başka ülkelerde argo tbirle apışıp kalıyor. Çoğu Avrupa ve batı üniversiteleri dilinden dolayı Kore mezunlarının denkliğinde işe alırken veya master yaparken problem çıkarıyor.