kore'de üniversite sınav csat

Kore’nin gündeminde bu hafta; üniversite giriş sınavı var. Kore, Gelir eşitsizliğinde 4. sırada. Korelilere seyahat yasağı 13 Aralık’a kadar uzadı. Kore pasaportu değişti. İşte haberlerin ayrıntıları.

 

Kore’de 18 Kasım Perşembe günü, yaklaşık 509.800 lise son sınıf öğrencisi ve mezunu, ülkenin en önemli yıllık akademik etkinliklerinden biri olarak görülen yılda bir kez yapılan üniversiteye giriş, CSAT sınavına girmeye hazırlanıyor.

 

Sınav günü 10 binden fazla polis görev alacak. ülke genelindeki 86 şehir/ilçe bölgesindeki 1.396 sınav merkezinde yapılacak. Kore’deki üniversiteye giriş sınavı CSAT ile ilgili ayrıntılı bilgi için linki tıklayabilirsiniz.

Kore, Gelir Eşitsizliğinde 4. sırada

Güney Kore, yüksek gelir eşitsizliğinin bir işareti olarak, dünyadaki OECD büyük ekonomiler arasında göreli yoksullukta dördüncü sırada yer alıyor. Zengini çok zengin fakiri çok fakir, zenginle fakir arasındaki uçurumun her geçen yıl arttığı anlamına geliyor.

OECD Kore gelir eşitsizliği sırlaması

OECD Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün verilerine göre, ortalama gelirin yüzde 50’sinin altında gelire sahip kişilerin yüzdesini ifade eden ülkenin göreli yoksulluk oranı, yüzde 16,7’ye ulaştı.

Zengin ülkeler kulübünün 37 üye ülkesi arasında dördüncü en yüksek oran. Güney Kore’nin rakamı, OECD ortalaması olan yüzde 11,1’den 5,6 puan daha yüksek.

Kore, 13 Aralık’a kadar Seyahat Etmeyin Diyor

Kore kendi vatandaşlarına zorunlu olmayan yurtdışı seyahat tavsiye kararını 13 Aralık’a kadar uzattı.

  Kore’de seyahat yapmayın uyarısı ilk olarak Mart ayında uygulandı. O zamandan bugüne her ay uzatıldı.

 

Kore’de yeni vakalarda rekor: 3 binden fazla kişi öldü

Bakanlık, bazı seyahat kısıtlamalarının aşamalı olarak hafifletilmesi için sağlık yetkilileri ve yabancı elçiliklerle istişarede bulunacağını söyledi.

 

Güney Kore’de COVID-19 vakaları 3.100’ün üzerine çıktı, tüm zamanların en yüksek seviyesinden. Kore’de virüse yakalanan sayı vaka yükünü 402.775’e yükselirken  Covid-19’a başlı ölen sayısı 3.158’e yükseldi.

 

Kore Pasaportu Değişti

 

Kore Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, 21 Aralık’tan itibaren Kore pasaportlarının yeni bir renge sahip olacağını, daha sağlam malzemeden üretileceğini, ulusal kültürel motiflerle tasarlanmış daha fazla sayfaya sahip olacağını ve kimlik sayfalarındaki ikamet kayıt numarasını ortadan kaldıracağını söyledi.

Kore'nin yeni pasaportu
Kore’nin yeni pasaportu

Kore pasaportunun eskiden yeşil olan dış tasarımı artık mavi olacak.  Ayrıca pasaportun içindeki ilk sayfa, porselenler, pagodalar, saraylar, taçlar ve daha fazlasını içeren Kore’nin ulusal kültür hazinelerini tasvir ediyor. 10 yıllık pasaportlarda iç sayfa sayısı 48’den 58’e, beş yıllık pasaportlarda ise 24’ten 26’ya çıkarılacak.

 

Kore’nin yeni pasaport tasarımı 21 Aralık’tan itibaren tüm pasaportlar için kullanılacak, ancak mevcut bir pasaportun değiştirilmesi zorunlu değil.