Namsan Kulesi Seul

Namsan, Güney Kore’nin başkenti Seul’da bulunan bir dağın, bir kulenin ve semtin adı. Kule, adını bu dağda bulunmasından dolayı alır. 236 metre yüksekliği ile şehrin en yüksek bölgesini oluşturur. Turistlerin ilk durağı ve şehrin en popüler mekanlarından birisidir.

Kore’nin ilk genel radyo kulesi olmasının yanı sıra, günümüzde hem turistlerin hem de Koreli çiftlerin ilk duraklarından birisidir.

Aşkın Sembolü

namsan aşıkların kilitleri
namsan aşıkların kilitleri

Çiftleri isimlerini bir kilide yazıyor ve kilidi terasa asıyorlar. Anahtarı da orada bulunan kutulardan birine atıyorlar ki bir daha hiç açılamasın. Bu şekilde aşklarının bir kilit kadar sağlam kalacağını düşünürler. Bu yüzden çiftler arasındaki romantizmin ilk duraklarından birisidir Namsan Kulesi.

 

Seul Namsan kilit
seul namsan kilit

Günümüzde terasın her yeri bu kilitlerle dolmuş durumdadır. O kadar çok kilit asılmıştır ki, artık kulenin bundan dolayı hasar görmeye başladığı bilinmektedir.

Şehrin Sembolü

Namsan Kulesini meşhur yapan bir diğer özellik ise manzarasıdır. Koca şehri adeta kuş bakışıyla görmenizi sağlayan olağanüstü bir manzarası vardır. Ayrıca şehrin hemen hemen her yerinden de görebilirsiniz. İstanbul’daki Çamlıca Tepesi gibi düşünebilirsiniz.

Kulenin içinde kafe tarzı oturma ve dinlenme yerleri de bulunuyor. Kore Milli Tiyatrosu, Geleneksel Hanog Köyü ve Seul Ulusal kütüphanesi de yakın çevrede bulunduğundan, turistler için altın değerindedir.

Ayrıca TV dizileri ve filmleri için de kullanılan bir mekân olduğundan, yurt dışındaki insanların da gezi planları arasında çabucak en üst sıralara yükseliyor.