Kore'de Geçen Yıl Öğrencisizlikten 3.834 Okul Kapandı

Kore’de giderek azalan çocuk nüfusuna bağlı olarak geçen yıl ülke genelinde 3.834 okul öğrencisizlikten kapandı. Kore Eğitim Bakanlığından alınan son verilere göre,  azalan çocuk nüfusuna bağlı olarak geçen Mayıs ayı itibariyle ülke genelinde 3.834 okul kapandı.

Kapanan bu okullarda, şimdiye kadar tahmini 3,4 milyon insan mezun olmuş. Bazıları nostalji amaçlı ziyarete açık kalsa da koridorlarında cıvıl cıvıl koşan çocuklar olmayacak. Öğrenci azlığından dolayı kapısına kilit vurulan ilk ve orta okullardan sonra kapanma sırası liselere ve üniversitelere gelecek. KORE, ÖĞRENCİSİZLİKTEN BAZI ÜNİVERSİTELERİ KAPATIYOR haberimiz için tıklayabilirsiniz.

Kore hükümeti bu boş binaları bir şekilde değerlendiriyor. Kırsal bölgelerdeki bazı okul binaları Alzheimer ve Parkinson gibi evde tam zamanlı olarak bakılamayan yaşlı sakinler için bir tedavi merkez haline getirildi.

Kore’de üç ilköğretim okulundan biri kapanmayla karşı karşıya. Kore’de kapatılan ilk ve orta okullar, ülke çapındaki  toplam ilköğretim okulların %32.7’sini oluşturuyor. Kore’de toplam 11.710 ilk ve orta okul var.

En fazla kapanan yerler özellikle Güney Jeolla ve Kuzey ve Güney Gyeongsang gibi yaşlanan kırsal yerlerde belirgin olarak görüldü.Güney Jeolla Eyaleti 828 kapalı okulla listenin başında yer alırken, onu Kuzey Gyeongsang (729), Güney Gyeongsang (582), Gangwon (460) ve Kuzey Jeolla (325) izledi.

İleriki yıllarda daha fazla okulun kapanması bekleniyor. Çünkü birinci sınıfa başlayacak öğrenciler dört yüz binlerden iki yüz yetmiş binlere düştü. Birinci sınıf öğrencilerinin sayısı geçen yıl 426.646 iken 2024’te sadece 350.000’e ve 2027’de 270.000’e düşecek.