Pandemi Trendi Kore

Pandemi dönemi tüm dünyada yaşam biçimi ve tercihleri değiştirmeye devam ediyor.  Dünya genelinde pek çok sektörde ciddi sıkıntılara yol açan pandemi ile oluşan trendlere bir yenisi daha eklendi. Nowhere Uçak Biletleri Kore’de nakit sıkıntısına çözüm arayan hava yollarının sunduğu yeni seyahat yöntemi. Hiçbir yere gitmeyerek başladığı yere inen uçuşlar seyahatten mahrum kalmış gezginleri baştan çıkarıyor.

Pandemi trendi; hiç bir yere gitmeyen gümrüksüz uçuşlar

Kore Hava yolu şirketleri, Ekim ayında denemeye başladıkları bu seyahat şekline gelen talep karşısında da şaşkın. Şüphesiz bu kadarını beklemiyorlardı. Şimdi de uçuşlarını iç hava sahasından denizaşırı ülkelere doğru genişletiyorlar. Bu seyahatleri cazip hale getirenin, normal uçuşlarda olduğu gibi gümrüksüz (duty free) alışverişlerinin mümkün olmasına bağlıyorlar.

Asiana Airlines, Jeju Air, Jin Air, T’way Air, Air Busan ve Air Seoul, 2 Ocak’a kadar haftada iki kez 26 uçakla hiçbir yere gitmeyen uçuşlar düzenliyor.

Asiana, Cumartesi günü Incheon Uluslararası Havaalanı’ndan kalkışla Japonya, Miyazaki üzerinden devam eden bir uçuş sunuyor. Üç saat 20 dakika süren uçuşun business suite sınıfı (400,000W), business class (350,000W) koltuklarından yalnızca altısı kalmış, 393 ekonomi sınıfı (250,000W) koltuğun ise yarısı rezerve edilmiş.

Air Busan’ın hiçbir yer uçuşu ise 99,000W. Asiana ve Jin Air uçuşları ve Air Busan ve Jeju Air’in Noel uçuşları özellikle gümrüksüz (duty-free) hediyeler satın almak isteyenler arasında popüler. Asiana aynı zamanda 1 Ocak sabah 05: 30’da kalkan ve aynı gün 20: 50’de dönen “uzun mesafeli” bir uçuş da sunuyor.

Seyahat endüstrisi için nimet

Bu trend biraz da Korelilerin yaşam biçiminin bir sonucu. Zaman kullanımında oldukça iyi olan Koreliler fırsat buldukça da geziyorlar. Korelilerin yaşam tarzını anlattığımız yazı bu seyahat şekline olan talep yoğunluğuna da cevap veriyor.

Talepler seyahat endüstrisi için bir nimet. Asiana ve Hana Tour, Ekim ayı sonlarında hiçbir yer iç hat uçuşu ve konaklamadan oluşan tur programları sunmak için işbirliği yapmıştı.

Hana Tour çalışanı, bir business class koltuğu ve Incheon’daki bir otelde geceleme içeren programın sadece bir dakika içinde satıldığını söylüyor. Pakete, Jeju Adası üzerinde iki buçuk saatlik uçuş, mürettebat yemekleri ikramı ve pilot seyir defteri hediyesi dahil.

Gümrüksüz satış sektörü de yüksek indirimler sunarak yeni trendden yararlanmaya hevesli. Kore Gümrüksüz Satış Mağazaları Birliği’ne göre, bu yılın Ocak-Ekim ayları arasında yurtiçi gümrüksüz mağaza satışları yıllık yüzde 36,4 düşüşle 12,9 trilyonW oldu.

(US$1=W1,092)