Kuzey Kore'ye nasıl gidilir?

Kuzey Kore’ye Nasıl Gidilir?

Gizemli ülke Kuzey Kore’yi siz de merak ediyorsunuz değil mi? Özellikle Trump ve Kuzey Kore lideri Kim arasında geçen görüşmelerden sonra herkes daha çok merak eder oldu Kuzey Kore’yi. Bazılarına göre dış dünyaya kapalı, demir perde ülkesi olarak ifade edilse de geçtiğimiz Nisan ayında başlayan iki Kore arasında barış görüşmeleriyle ülke daha fazla popüler hale geldi. Bu sebeple akıllardaki bir çok soruyu bizzati Kore’de (Güney) yaşayan bir vatandaş olarak sizler için 3 bölümde yanıtlamaya çalışacağım. Çünkü biliyorsunuz ki internet ortamında asılsız bir çok “yalan” ya da “abartılı” bilgiler mevcut. Gerçek kaynaklardan derleyip toparladığım bilgileri “Kuzey Kore’ye Nasıl Gidilir? başlığı altında bir yazı dizisi olarak paylaşacağım.

Kuzey Kore'de hayat
Kuzey Kore’de hayat

Kuzey Kore’ye Güney Kore’den Gidilebilir mi?

Şimdilik Seul’den Kuzey Kore’ye hiç bir şekilde (turistik olarak) geçiş yok maalesef. Bununla birlikte son dönemde iki ülke arasındaki barış süreci bu konuya dair beklentileri destekler nitelikte. Yine de şu an itibarı ile yani barış süreci bitmeden güney Kore’den Kuzey Kore’ye “turistik” gitmeniz mümkün değil… Gitme planı olanlar için baştan belirtmek gerekir ki; her aklına esen parayı verip uçakla atlayıp Kuzey Kore’ye gidemez. Aslında Kuzey Kore’yi kıymetli kılan da bu yanı. Ama Kuzey ve Güney Kore barış görüşmeleriyle beraber Çin’in de eskiye nazaran daha esnek davranması sayesinde Çin üzerinden Kuzey Kore’ye geçmek çok daha kolay.

Bu arada Seul tarafında yaşayan veya oturma izni olanların Kuzey Kore girişi daha zor ve devlet iznine bağlı. Bu yüzden çok merak etsem de Kuzey Kore’yi henüz ziyaret edemedim. Sonuç olarak pasaportunuzda Güney Kore’ye giriş çıkış varsa Kuzey Kore ziyaretiniz daha da zor. Bu yüzden Güney Kore turizminde özellikle  Seul’dakiler genelde DMZ denilen Kuzey ve Güney Kore sınırındaki yere turla götürülür ve o zaman ki iki ülkenin parçalanışına tanıklık etmiş bölgeyi ziyaret etmeniz sağlanır. Bu da sizin için bir nevi teselli ikramiyesi olabilir aslında…

Kuzey Kore’ye Sadece Rusya ve Çin Üzerinden Gidilir!

Kuzey Kore'de yaşam
Kuzey Kore’de yaşam

Kuzey Kore’ye Rusya ve Çin üzerinden turizm acentesi aracılığı ile gitmeniz mümkün. Kuzey Kore’ye direkt uçuş olmadığı için Kuzey Kore seyahatinizi Rusya ya da Çin üzerinden yapabilirsiniz. Aslında tam olarak Türk vatandaşlarının Kuzey Kore’ye gidebilecekleri tek yer Çin diyebiliriz. Ama son zamanlarda Çin de ne yazık ki Türklere vize vermiyor. Ama üzülmeyin, bunun da çözümü var. Yanı başımızdaki Bulgaristan’da Kuzey Kore temsilciliği bulunuyor. Bulgaristan Kuzey Kore temsilciliği üzerinden vize başvurusu yaparak Çin aktarmalı gitmek çok daha kolay. Bulgaristan’daki temsilcilik Kuzey Kore için sadece bir iki evrakla kolay şekilde vize veriyor. Bundan sonra da Çin vize işlemleri başlıyor. Çin vizesi de aldıktan sonra  Kuzey Kore seyahatinizi artık yapabilirsiniz.

Son olarak pasaportunuzda İran veya Küba gibi ülkelere girişiniz varsa Kuzey Kore vizesi almanız daha da kolay oluyor.

Uçuşlar Çin üzerinden

Kuzey Kore’ye uçuşlar Pekin üzerinden yapılabiliyor. Kuzeyin başkenti Pyongyang’a Kuzey Kore hava yolu şirketi Air Koryo ile  yaklaşık 1 saat sürüyor. Genelde küçük charter uçaklarla yapılıyor. Uçak içerisinde inerken binerken fotoğraf çekmek yasak. Fotoğraf çeken kişilere rastlanırsa  fotoğrafları bizzat görevliler tarafından siliniyor.

Kuzey Kore nasıl bir yer?
Kuzey Kore’de nasıl bir yer?

Kuzey Kore Tur programınız Önceden Belirlenmiş

Her şey yolunda gitti ve Kuzey Kore vizesi aldınız ve seyahatinizi gerçekleştirdiniz. Kuzey Kore’de nereye gideceksiniz? Kuzey Kore tur programınız nasıl olacak?

Merak etmeyin Kuzey Kore’de her şey devlet kontrolü altında. Dolayısıyla gezi programınızı da ancak size verilecek olan plan ve tarihe göre gezebiliyorsunuz. Kafanıza göre programda “şurayı çıkaralım” veya “şurayı da ekleyelim” deme şansınız hiç yok. Hatta tek başınıza otelden çıkıp gezmeyi de unutun, izinsiz çıkmanız mümkün değil. Fotoğraf çekmek bile izinle, bu yüzden istediğiniz zaman fotoğraf da çekemezsiniz.

Cep telefonu, varsa kamera ve elektronik cihazlar alınarak  cihaz kaydı yapılıyor ve çantalar içindeki eşyalara kadar didik didik inceleniyor.

Kuzey Kore'de hayat
Kuzey Kore’de hayat

Fotoğraf Çekmek kısıtlı

Kuzey Kore’de fotoğraf çekmek de izne tabi. Aslında bir nevi kontrollü serbestlik ilkesi geçerli. Hiç de öyle kafanıza göre her şeyin ve her yerin fotoğrafını çekmenize asla izin verilmiyor. Asker, polis gibi resmi görevde bulunanların fotoğraflarını çekmeniz yasak. Ayrıca çeşitli binaların ve yerlerin de fotoğraflarını çekmenize izin verilmiyor.

Kuzey ve Güney Kore Birleşir mi? Ne Zaman?

Konumuzla direkt alakalı olmasa da rahat bir şekilde Kuzey Kore’ye seyahat etmenin yolu barış sürecinden geçiyor. Bir yıldır devam eden “barış” görüşmeleri işin birinci aşamasını oluşturuyor. Bu bittikten sonra kimileri istemese de “Kuzey güney Kore Birleşme” süreci başlayacak.

Kuzey Kore'de hayat
Kuzey Kore’de hayat

Aslında bu konuda bir kesinlik olmamakla birlikte tüm gönüller elbette “Barış” ortamının oluşturulması ve “Kuzey ve Güney Kore’nin Birleşmesi” yönünde…  Ve yine yakın bir zamanda Kuzey ve Güney Kore arasında tamamen  serbest geçiş olmasa da geçişlerin yumuşatıldığını söyleyebiliriz. İki ülke arasındaki demir yolu bağlantıları onarılıyor ve modernizasyonu tamamlanınca birkaç yıla kadar yabancılara Seul’dan de tren seferleri ile Kuzey Kore tarafına geçiş hakkı tanınacak.

İkinci Bölüm devam edecek..