Aşağıdaki haberi 25 Mayıs’ta sizlerle paylaşmış ve Kore’deki uzun süre kalanların vize şartlarında yapılacak değişiklikleri ilk bizden duymuştunuz. O zaman taslak olan, konuşulan ve tartışılan yasa 7 temmuz itibariyle kanunlaştı/yasalaştı ve 1 Aralık’ta yürürlüğe giriyor.
Adalet Bakanlığı 7 Temmuz’da F-2-7 vizesi için kural ayarlamaları hakkında – Korece olarak – halka açık bir bildirimde bulundu. Bir bakanlık yetkilisi, değişiklikler kesin ve bakanlığın Korece olmayan konuşmacılar için “çeşitli dillere tercüme edilmesi” sürecinde olduğunu söyledi. Eskiden, 100 milyon won veya daha fazla para kazananlara 10 puan tahsis ediliyordu, ancak bu 60 puana dönüşecek.
Ayrıca, E-7-4 vizesi olanlar artık F-2-7’ye başvuramayacaklar. Bu vizeyi almak isteyenlerin başvuru anında üç yıl boyunca ülkede yasal ve sürekli ikamet etmiş olmaları gerekecek.
 Gelire göre 60 puan verilecektir (yılda 100 milyondan fazla kazanan olanlar için 60 puan ve yılda 30 milyondan az kazanan olanlar için 10 puan), yaşa göre 25 puan, eğitim düzeyi ve Kore dili yeterliliği ve KIIP temel alınarak 20 puana kadar puan verilecek.
1950-53 Kore Savaşı sırasında Güney Kore ile yardım eden ülke vatandaşlarına elçilikten ve kendi hükümetinden alacağı tavsiye/niyet mektubuna (20 puan) ekstra puan verilecek. Türkler için 20 puan güzel.
Vizeye başvurmadan önceki altı ay boyunca gelir elde etmeyenler ve hükümetin ülkenin işgücü piyasası, sosyal ve ekonomik düzeni üzerinde “olumsuz bir etkiye sahip olduğunu” düşüncesine varılırsa serbest veya eğlence endüstrisinde çalışanların, vizelerin yenilenmesi reddedilir veya vizeleri iptal edilir.
Yeni puanlama sistemi E-1, E-2, E-3, E-4, E-5, E-6-1, E-6-3, E7-1, D-5, D-6, D-7, D-8 veya D-9 vizeleri F-2-7 için geçerli olacak. Yeni kurallar yürürlüğe girene kadar öncesinde vize başvurusunda bulunanlar mevcut kurallara tabidir.

Kısaca; ”öncelikle paranız varsa buyurun gelin, paranız yoksa nitelikli bir işçi değilseniz, evinize geri dönün, kaçak göcek kalmanıza ve çalışmanıza göz açtırmayacağız!” anlamına geliyor.

Kore’de vize kuralları zorlaşıyor

 

Kore Adalet Bakanlığı’nın son F-2-7 vizesi ve bazı vize türleri için kural değişikliğine gidiyor. Yapılacak değişiklikler tasarı halinde henüz kesinleşmedi ama Haziran ayında yasalaşacak. Şurası bir gerçek Kore’de yaşayan yabancılar için vize almak eskiye nazaran daha zor ve şartları ağır olacak.

 

En fazla puan yıllık gelire

 

Kanun teklifine göre, puan sistemi üzerinden yapılan vizede en fazla puanı yıllık gelire ayrılmış olacak. Geliriniz yüksek değilse, devlete vereceğiniz yıllık verginiz düşükse; Koreceniz süper de olsa kusura bakmayın denecek. Örneğin, mevcut sistemde, yıllık 100 milyon won veya daha fazla kazananlara vize puan sisteminde 10 puan tahsis ediliyordu yani vize alırken %10 etkiliydi, ancak yeni sistemle 60 puan %60 etkili olacak.

 

Korece bilmenin etkisi azaldı

 

Yaşınıza %10, eğitim düzeyinize %10 ve Korece dil seviyesine %20 şeklinde her biri için ayrılan puanlar da yeniden dağıtılacak. Böylece parası olan kişilere daha fazla puan tahsis edilecek. Türklerin ve yabancıların vizesinin yenilenmesi için daha çok para kazanması veya yüksek maaş alması gerekiyor.

 

Düşük ücretle çalışanın işi zor 

 

Coronavirus pandemisi ve artan işsizlik nedeniyle sadece asgari ücretle çalışanın işi daha da zor olacak. Bu vasıflı işçilere verilen bir E-7-4 vizesini de etkileyecek. Eğer yasalaşırsa şu anda 16.000’den fazla yabancıyı etkileyecek.

Vizesi olana da yurtdışına çıkarken tekrar geleceğim beyanı şartı

Kore, Coronavirus ile mücadele kapsamında 1 Haziran 2020’den itibaren uzun süreli vize sahipleri için serbest giriş izinlerini geçici olarak askıya alma kararı aldı. Buna göre, 1 Haziran 2020’den itibaren, Kore’de uzun süre yaşayan A-1 (Diplomatik), A-2 (Resmi), A-3 (Antlaşmalar) ve F-4 (Denizaşırı Koreliler) vizesi olanlar hariç tüm yabancılar vizeleri, statülerini ve kalma sürelerini korumak istiyorlarsa Kore’den ayrılmadan önce yerel bir göçmen bürosu aracılığıyla yeniden giriş izni başvurusunda bulunacaklardır. Yeniden giriş izni olmadan Kore’den ayrılmak, Göç Yasası’nın 37. maddesi uyarınca Yabancı kayıtlarının iptal edilmesine neden olacaktır.

Türkçesi şu; “Kore’den bir süreliğine yurtdışına çıkarken ben tekrar Kore’ye geleceğim demezseniz vizeniz iptal olacak. “diyor.