Korede estetik operasyon

Kore üniversite Sınavı haberimizin ardından, (KORE ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİ CSAT) Kore’de öğrenci hayatı ve Kore eğitim sistemi ile ilgili haberlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Sonuçta bir çok ülkede olduğu gibi Kore’de de bir “üniversiteye giriş sınavı” CSAT daha geride kaldı. Sınav merkezinin verilerine göre 2018 yılında 536 bin öğrenci sınava girmiş. Ve tabi ki her sınav çıkışında olduğu gibi; kimi öğrenci mutlu, kimi öğrenci üzgün bir şekilde ayrıldı sınav merkezinden. Ve yine Kore üniversite sınav merkezi tarafından açıklanan bilgiye göre, sınav sonuçları 5 Aralık’ta duyurulacakmış.

Kore sınav ve eğitim sistemi ile doğrudan alakalı olmasa da, Kore’deki genç nüfusun özellikle “üniversite giriş sınavı” ile bağlantılı bir takıntısı var. ESTETİK CERRAHİ! Evet kesinlikle yanlış okumadınız,  Kore’de özellikle üniversite sınavından sonra gençler ciddi bir biçimde estetik düzeltme operasyonları yaptırıyorlar.

Bazı rivayetlere göre Kore’de plastik cerrahi işini ilk defa 1955 yılında ABD’li plastik cerrahı David Ralph savaşta yaralanan savaş mağdurlarının kalıcı yara izleri düzelterek başlatmış. O günden bugüne geldiğimizde, Kore dünyada kişi başına en yüksek plastik cerrahi oranına sahip olan bir ülke haline gelmiş. Düşünsenize, özellikle başkent Seul’da ortalama gördüğünüz her 5 kadından 3’ü estetikliymiş. Yine BBC tarafından yapılan bir ankete göre de, yirmili yaşlardaki kadınların %50’den fazlası mutlaka bir estetik operasyon geçiriyormuş. Ne yazık ki Asya kültüründe genel olarak kendini, vücudunu beğenmeme durumu hakim, ki Kore’de estetik operasyon geçiren insanların oranları bu safhada…

Üniversite Sınavından Çıkan Estetik Merkezine

Liseyi bitirenler veya üniversite sınavına girenler için yeni bir başlangıç, yeni bir hayat demek. Bazen bu yeni hayat yeni yüz, yeni imaj, ya da yeni tarz demek… Üniversiteye giriş sınavından sonraki ortak gündem Kozmetik Cerrahi. Konu olarak bize hala oldukça uzak görünse de Kore’de sınav sonrası (CSAT) mevsim Kozmetik Cerrah Mevsimi diyebiliriz. Diğer bir ifade ile üniversiteye girecek öğrenciler, çeşitli estetik ameliyatları yaptırarak yeni bir yüzle, yeni bir imajla üniversiteye başlıyor. Kore’de üniversiteler eğitim hayatlarına 1 martta başlıyor. Dolayısı ile Kore üniversite giriş sınavı ve üniversitelerin açılma tarihi arasında bu üç aylık dönemde cerrahi operasyon ve ameliyatların iyileşmesi için en ideal zaman haline gelmiş oluyor. Aynı zamanda yaş olarak da 18 yaş reşit olma yaşını geçmiş ve yetişkin olmanın verdiği özgürlükleri kullanarak estetik ameliyatı oluyorlar.

Sınav Belgesi Getirene %50’ye Varan İndirim!

Sadece yetişkin olmanın verdiği öz güven değil, yıllardır birçok estetik ve güzellik kliniklerinin bunu bir kampanyaya dönüştürmesi gencecik yaşta insanları “Estetik Operasyon” yaptırmaya ne yazık ki teşvik ediyor. Çünkü bir pazarlama stratejisi olarak, bu estetik merkezleri sadece üniversite sınavına girmiş olanlara, ve hatta sınav giriş veya sonuç belgesi getirenlere 31 Aralık’a kadar, çok özel indirimler sunuyor.

Bir Estetik Operasyon 500 $’dan Başlıyor!

Seul metro çıkışlarında estetik cerrahı reklam ve ilanları

Bu işi tamamen ticarete döken estetik merkezleri  üniversiteye girişi sınav belgesiyle gelenlerin göz ameliyatlarında %35-%48 indirim, ortalama 1 milyon Won’luk (880 $) burun ameliyatını 590,000 Won’a yani %50’ye varan indirimler yapıyor. Bazı yerler çift göz kapak kesiği cerrahisinde %20 indirim sunuyor. Eğer anestezi uygulanmadan önce, doktor hastaneden önce ve sonra fotoğraflarını kullanmasına izin verirse, ona ücretsiz veya çok ucuz bir fiyata çene operasyonu teklif eden yerler de var.

Merdiven Altı Yerlere Dikkat!

Kore’de de merdiven altı, daha ucuz olan küçük işletmeler var ve çok dikkat etmek, tavsiye edilen yerlere gitmek gerekiyor. Yoksa kaş yapayım göz çıkaranların sayısı da az değil. Kısa bir süre önce, Kore Tüketici Ajansı tarafından yapılan bir ankete göre tüm plastik cerrahi hastalarının üçte birinin sonuçlardan memnun olmadığını ve %15’inin de en az bir olumsuz yan etki yaşadığını belirtmiş.

Neden Gencecik Yaşta Estetik Yaptırıyorlar?

“Neden  estetik ameliyatı yaptırma istediği duyuyorsunuz?”

sorusuna verilen cevaplar da bir o kadar düşündürücü!

“Üniversiteye yeni yüzle başlamak istiyorum.”

“İş başvurusuna bulunmadan önce mutlaka benim için gerekli…”

“Evlenme planlarım için…”

“Kendime güvenim gelsin…”

“Arkadaşların önerisi ve herkes yaptırıyor ben de yaptırmazsam olmaz…”

E peki diyelim ki estetik operasyon geçirdiniz, estetik ameliyattan istediğiniz sonucu alırsanız, en çok yapmak istediğiniz şey nedir? sorusuna genelde verilen cevaplar ise şu şekilde:

“Bir sevgili bulma…”

“Sosyal medya hesapları için selfie çekme…”

“Güzel bir iş bulma.”

“Belki bir yerel yüz güzellik yarışmasına katılmak isterim…”

Estetiğe Büyük Bir Bütçe

Özellikle bu kadar genç yaşta ve bu kadar fazla sayıda “estetik operasyon” deneyimi her ne kadar bize yabancı olsa da reklam ve broşürlerdeki ilanlarda verilen detaylar oldukça ilgi çekici. Estetik operasyon yaptırabileceğiniz bu kliniklerde aklınıza gelebilecek her türlü estetik operasyon yapılabiliyormuş.

Hatta bazı aileler çocuklarına, üniversite sınavı iyi geçerse bir ödül olarak “estetik operasyon” sözünü veriyorlarmış. Bu sebeple Kore’de aileler çocuklarının estetik ameliyatları için büyük bir bütçe (ortalama 1000$-3000 $) ayırmak zorunda kalıyorlarmış.