İktidar bloğu, sildi süpürdü

Koreliler demokrasinin toplum hayatında ekmek, su, hava, sağlık kadar önemli olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Koreliler coronavirüse rağmen uzun zamandır görülmemiş yüksek katılımla, son 28 yılın en yüksek katılımı olan %66,2 ile sandığa sahip çıkmış göstermiş oldu.

 

seul secim sonuçları

Kore’nin iktidardaki Demokrat Partisi’ne (DPK) dün yapılan genel seçimlerde zaferle çıktı. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre saf  çoğunluğu kazanmış durumda. Nisbi oyların da dağıtılmasıyla iktidar bloğunun 180 sandalye alması bekleniyor. İktidar bloğu bir önceki seçimlerde 123 sandalye kazanmıştı.

Kore ülke geneli

 

 

Halk salgını dinlemedi sandığa gitti 

 

 Tüm dünyada devam eden koronavirüs salgına rağmen, Koreliler genel seçimler için sandığa gitti ve katılım oranı 28 yıldan beri en yüksek seviyeye çıktı. Son verilere seçime katılım oranı  %66,2 oldu.

 

İlk defa Kuzey Koreli Milletvekili

Kuzey Koreli Thae Ku-min
Kuzey Koreli Thae Ku-min

 

Dört yıl önce Güney Kore’ye yerleşen eski bir Kuzey Koreli diplomat, Ulusal Meclis koltuğunu kazanarak Güney Kore’de doğrudan milletvekili olarak seçilen ilk sığınmacı oldu. 57 yaşındaki Thae, 2016 yılında eşi ve iki oğluyla birlikte özgürlük arayışı içinde Güney Kore’ye kaçtığında Londra’daki Kuzey Kore büyükelçiliğinin yardımcısıydı. Bugüne kadar kaçınan en kıdemli Kuzey Koreli diplomatlardan biridir. 

 

Şimdiye kadar gelen ve resmi olmayan sonuçlara göre iktidar bloğu bütün oyların %61,7’sini aldı. Muhalefet bloğu ise %35.9 oy aldı ama resmi sonuçlar bugün (perşembe) açıklanacak.

 

Bu sonuçlara göre iktidar partisi güçlü bir şekilde yola devam edecek. Moon Jae-in için de kalan 2 yıl daha rahat olacak. Moon Jae-in hükümeti 2 yılın güven oylamasını geçti diyebiliriz. 

 

Yeni devlet başkanı 

Eski Başbakan Lee Nak-yon

Moon Jae-in ikinci defa seçilemeyeceği için Moon, hükümeti kurarken başbakan olarak atadığı Lee Nak-yon 2022 de devlet başkanı olarak göreve geleceği tahmin ediliyor. Seçim sonuçları kesinleşince ayrıntılı değerlendirme yapacağız.