Korona virüs sosyal hayatın tüm alanları ve sporu da şüphesiz olumsuz etkiledi. Dünyadaki tüm spor organizasyonları ve futbol maçları pandemi süreci bitene kadar tatil edildi. Kore’de virüs hemen hemen bitti  tek tük görülde hayat normale döndü. Normalleşmeyle beraber sinema, eğlence ve spor günlük hayata tekrar döndü.

Korelilerin futbola ilgisi beyzbol kadar olmasa da stadyumlarda 2-3 bin kişinin izlediği az bir takipçisi var. Kore’de spor müsabakaları bizim ülkemizde olduğu gibi en çok idda oyunları için takip ediliyor. Dünya’da maç sonucu idda oyunları sezonu Kore açmış oldu.

Tüm dünyada maç izlemeye hasret kalanlar ve idda takipçileri Kore’deki maçları takibe aldı. Kore dışında futbol maçlarına tüm ülkelerde ara verilince Kore’deki lig maçı sosyal medyada en çok canlı canlı izlenen video olmuş. Kore Profesyonel Futbol Ligi (K League), Cuma akşamı Jeonbuk Hyundai Motors ve Suwon Samsung Bluewings arasındaki maçı Twitter’da 3.4 milyon hayran ve YouTube’da 234.000 kişi tarafından canlı izlenmiş. Jeonbuk Hyundai Motors’un 1-0’lik zaferiyle sonuçlalan maçı yayınıydı.

Bazı yasaklar dikkat çekiciydi . Hakemlerin yanı sıra oyuncular arasında tükürme veya el sıkışmalarına izin verilmez. Oyuncular sadece isimleriyle etiketlenmiş su şişelerini kullanabilirler. Ayrıca oyun sırasında takım arkadaşlarıyla, rakiplerle veya teknik heyetle görevlileriyle konuşmamalı gibi sosyal mesafeye dikkat edelim çağrısında bulunuldu.

Kore lig maçları 36 ülke içerisinde en çok Türkiye’de izlenmiş. Tüm Twitter izleyicilerinin yüzde 18’ini Türkiye , onu Brezilya (yüzde 15) ve İspanya (yüzde 9) izlemiş.

Kore Liglerine göre, cumadan pazar gününe kadar yayınlanan sezonun ilk altı maçında, bir sezon öncesine göre yaklaşık yüzde 18 artışla ortalama 30.172 taraftar  Kore’de canlı yayında izlemiş. Bu da her maç için ortalama 5 bin kişi demek. Son günlerde küme ve küçük gruplar halinde görülen COVID-19 enfeksiyon endişeleri nedeniyle, Kore’deki tüm beyzbol ve futbol maçları ikinci bir duyuruya kadar taraftarsız oynanıyor.

Yukarıda da dediğimiz gibi Beyzbol Kore için daha önemli ve Kore pandemi sonrası beyzbol maçları için oyuncular arası sosyal mesafeyi ve bazı oyunlarını kurallarını değiştirdi.

 

Diğer taraftan olimpiyat oyuncuları da antremanlara başlıyor. Kore Spor ve Olimpiyat Komitesi (KSOC), önümüzdeki ay Jincheon Ulusal Eğitim Merkezi’ne tekrar girecek olan ilk sporcu ve antrenör grubunun 11-13 Mayıs tarihleri ​​arasında belirlenen dört hastanede COVID-19 testlerinden geçeceğini söyledi.

Son olarak; 2022 Dünya Taekwondo Şampiyonasına Kore – Goyang ev sahipliği yapacak.