En Çok Kullanılan Kore İsimleri ve Anlamları

Korelilerin çocuklara  en çok verdikleri isimleri ve anlamlarını sizin için kaleme aldık. Koreliler isim verirken nelere dikkat eder? Her  dilde inkar edilemez bir şekilde, bir çocuğa isim vermek ebeveynler için önemlidir. Kore’deki yabancılar Korelilerin isimlerine ilk başlarda anlam veremese de araştırdığında  vaya isminizin anlamı nedir diye sorduğunda tıpki bizdeki gibi anlatmaya başlarlar.

Ünlülerin isimleri ve Çince Karekterli

Kore’de Ya ünlü bir oyuncunun veya sanatçının adı ya da sözlükte derin anlam ifade eden isimlerle karşılaşırsınız eski Korece Hangul/ Hanja veya Çinçe karekterlerden oluşan Korelilerin çocuklarına en çok verdikleri isimlerden bahsedeceğiz.

Bizdeki gibi Koreli yaşlılarda dedenin, babaannenin, ninenin adını da verilsin diye bir beklenti var. En çok kullanılan, en popüler Korece isimleri ve anlamlarıyla birlikte sizin için hazırladık. Korelilerde çocuk yapma oranları  her yıl düştüğü için bu isimlere de ihtiyaç kalmayacak.

Kore hayranı okuyucularımız da anlamını öğrendikten sonra hoşuna giderse belki sosyal medya hesaplarında kullanır. 2014 yılında Kore’de Koreceyi ilk öğrenmeye başladığımızda adımı Korece 가지 yazınca sınıftakiler de  öğretmen de gülmüştü. Neden güldünüz hocam dediğimde; Korece patlıcan anlamına geldiği için gülmüşler. Ondan sonra hep soyadım kullandım. Böyle bir ilginç durumu da anlatmış olduk.

Kore’de En Çok Kullanılan Erkek İsimleri

  1. Chul 철 : Kelimenin tam anlamıyla sert metal anlamına gelir, bu nedenle Chul adındaki çocukların her zaman güçlü ve sağlıklı olacağı anlamına gelir. Bunu, Super Junior adlı ünlü bir Koreli erkek grubunun bir üyesinin adı olduğu için bulabilirsiniz, Hee Chul. 
  1. Gi 기: Gi, ruh, enerji veya coşku ve tutku anlamına gelir. Bu nedenle, bir çocuğa Gi adını veren ailesi, gelecekte tutkulu ve enerjik  bir çocuğu olacağını umar. Genellikle çocuklarına Seung Gi (ünlü bir Koreli aktör) adını verirler. 
  1. Haneul 하늘: Haneul gök veya cennettir. Bu nedenle, Haneul adlı erkek çocukların parlak bir geleceğe sahip olması için ve istedikleri yere seyahat edebilmeleri dileğiyle isim verirler. 
  1. Hyuk 혁 : Hyuk adı, parlak ve hafif anlamına gelir. Min Hyuk veya Soo Hyuk gibi popüler isimler yapmak için benzersiz bir tek heceli ad olarak veya diğer hecelerle birleştirilerek kullanılabilir. 
  1. Joon 준: Joon yakışıklı ve olağanüstü yeteneğe sahip kişi anlamına gelir. En sevilen isimlerden bazıları Min Joon, Seo Joon ve Ha Joon. 
  1. Hoon 훈: Hoon, liyakat veya başarı anlamına gelir. Koreli erkekler, onlara erdemli ve başarılarla dolu bir yaşamı olsun diye Hoon adını çocuklarına verir. Koreliler genellikle çocuklarına Ji Hoon demeyi seçer. 
  1. Jae 재: Jae, yetenek veya yetenekli anlamına gelir, bu nedenle Koreli ebeveynlerin çocuklarına Jae adını verdiklerini anlamak kolaydır. Seung Jae, Jae hecesini kullanan en popüler isimlerden biridir. 
  1. Ho 호: Ho, olağanüstü güçlere sahip, bağışlayan ve cömert sahip kişi anlamına gelir. Koreli ebeveynler genellikle çocuklarına Ji Ho veya Min Ho adını verir. 
  1. Suk 석: Suk, mücevher anlamına gelen Bosuk’tan (보석) bir hecedir. Çocuğun ebeveynlerinin en değerli mücevheri olduğunu ima eder. Suk, çok yönlü ünlü Koreli MC ve şovmen Yoo Jae Suk’un adı olduğu için popülerdir. Koreliler, oğullarına bu yetenekli MC’nin adını vermenin gelecekteki yollarını aydınlatmaya yardımcı olacağına inanıyor. 
  1. Woo 우: Woo, başka bir popüler Koreli isimdir. Bir nimet veya koruma olarak anlaşılır. Ayrıca, Woo  ismi aslında hem kızlar hem de erkekler için kullanılıyor. Erkekler genellikle Geon Woo veya Hyun Woo olarak adlandırılırken, kızlar genellikle Ji Woo veya Seo Woo olarak adlandırılır.

 En Popüler Koreli Kız İsimleri

 1. Ah Reum 아름: Ah Reum, güzel bir kız demektir. Bu uzun zamandır Kore’de en popüler bir isim. Ayrıca birçok ünlü Koreli yıldızın da bu isme sahip olduğunu da görebilirsiniz. Örneğin, Lee Ah Reum, Han Ah Reum vb.
 1. Bora 보라: Kelimenin tam anlamıyla mor renk anlamına gelen Bora ismi Kore’de oldukça popüler. Morun gizemli, kadınsı, yumuşak ve son derece çekici bir anlamı vardır. Ayrıca, eski zamanlarda mor kumaş yapmak son derece zormuş ve sadece krala kıyafet yapmak için kullanılıyormuş, bu yüzden bu aynı zamanda krallar ve soylular için de asil soylu renktir. Bu nedenlerden dolayı Koreli ebeveynler kızlarına “Bora” adını vermeyi çok sever.
 1. Eun 은: Eun, insancıl veya kibar demek. Bu, kızlar için bir başka popüler Korece isim. Kızın şefkatli bir kalbi olduğu ve herkesi sevdiği anlaşılıyor. Korelilerin takdir ettiği önemli erdemlerden biri budur. Koreli insanlar genellikle çocuklarına Ye Eun veya Ha Eun gibi bir heceyle daha isim verirler.
 1. Iseul 이슬: Iseul adı, kırılgan, kutsal güzelliği açıklayan çiğ damlası anlamına gelir.
 1. Hye 혜: Hye adı zeki, kendini nasıl mükemmelleştireceğini bilen ve istediğini elde etmek için çok çalışan bir kız anlamına gelir. Koreli kızlar genellikle Ji Hye veya Eun Hye olarak adlandırılır. Adlarında Hye olan iki ünlü aktris Park Shin Hye ve Yoon Eun Hye’dir. Aynı zamanda Hıristiyanlıkla da ilişkilidir, Eun Hye, Tanrı’nın Lütfu anlamına gelir.
 1. Hyun 현: Hyun adı erdem anlamına gelir, bu yüzden samimi bir kalbi olan bir kızı gösterir. Aynı zamanda birçok Koreli annenin en sevdiği isim çünkü bu kelime ünlü Koreli idol Seo Hyun’un (Girls ‘Generation’dan) ve Kim So Hyun adlı genç yetenekli aktrisin isimlerinin bir parçası.
 1. Jung 정: Jung adı barışçıl ve erdemli anlamına gelir. Bir kızın erdemini korumanın yanı sıra ömür boyu barış hayalini aktarır. İki heceli popüler isimler Soo Jung ve Min Jung’dur.
 1. Kyung 경: Kyung adı özgüven anlamına gelir. Ebeveynler, günlük hayatta bu vazgeçilmez erdemin anlamını her zaman hatırlayacakları umuduyla çocuklarına Kyung adını verirler.
 1. Yoon 윤 : Yoon, güneş ışığı veya gün ışığı anlamına gelen Çince bir karakterdir. Parlak bir görünüme sahip sevimli kızlara Ha Yoon adı verilebilir.
 1. Yeon 연: Yeon kader demektir. Kızın varlığının anne babanın hayatında bir kader olduğu anlaşılabilir. Bu, Kore’de Seo Yeon, Min Yeon, Ji Yeon gibi iki heceli isimlerde yer alan çok popüler bir isimdir.

Kore’de en çok kullanılan soy isimler soyadlar ise; Kim, Lee, Park, Choi, ve Jung

korede soy isim soyadlar
Kore’de en çok kullanılan soyisim/soyadlar

Alfabetik sıraya göre Kore’deki en çok kullanılan 50 isimi de ayrıca verelim.

Kore’de En Çok Kullanılan Kız İsimleri (alfabetik sırayla):

 1. Chaewon – 채원
 2. Daeun – 다은
 3. Eungyung – 은경
 4. Eunji – 은지
 5. Eunjoo – 은주
 6. Eunjung – 은전
 7. Eunsuh – 은서
 8. Eunyoung – 은영
 9. Gyunghui – 경희
 10. Gyungmi – 경미
 11. Haeun – 하은
 12. Hayoon – 하윤
 13. Heejin – 희진
 14. Heeyoung – 희영
 15. Hyejin – 혜진
 16. Hyunjoo – 현주
 17. Hyunjung – 현정
 18. Hyunyoung – 현영
 19. Jia – 지아
 20. Cihye – 지혜
 21. Cihyun – 지현
 22. Jieun – 지은
 23. Jimin – 지민
 24. Jiwon – 지원 (üniseks)
 25. Jiwoo – 지우
 26. Jiyoung – 지영
 27. Jiyun – 지윤
 28. Junghee – 정희
 29. Junghwa – 정화
 30. Junghyun – 정현
 31. Migyung – 미경
 32. Minji – 민지
 33. Minjung – 민정
 34. Minsuh – 민서
 35. Minsun – 민선
 36. Miyoung – 미영
 37. Seohyun – 서현
 38. Seoyeon – 서연
 39. Seoyun – 서윤
 40. Soobin – 수빈
 41. Soojin – 수진
 42. Soomin – 수민
 43. Sunyoung – 선영
 44. Yeeun – 예은
 45. Yeona – 연아
 46. Yoojin – 유진
 47. Yoonah – 윤아
 48. Yoonsuh – 윤서
 49. Younghee – 영희
 50. Youngmi – 영미
Kore’de En Çok Kullanılan
Erkek İsimleri (alfabetik sırayla):
 1. Byungchul – 병철
 2. Daehyun – 대현
 3. Dohyun – 도현
 4. Donghae – 동해
 5. Donghyun – 동현
 6. Dongwon – 동원
 7. Doyoon – 도윤
 8. Gunwoo – 건우
 9. Gyungho – 경호
 10. Hajoon – 하준
 11. Hyunjoon – 현준
 12. Hyunwoo – 현우
 13. Jaehyun – 재현
 14. Jaeyoung – 재영
 15. Jiho – 지호
 16. Jihoo – 지후
 17. Cihoon – 지훈
 18. Jinho – 진호
 19. Jisub – 지섭
 20. Jiwon – 지원 (üniseks)
 21. Joowon – 주원
 22. Jungho – 정호
 23. Junghoon – 정훈
 24. Junsuh – 준서
 25. Junwoo – 준우
 26. Junyoung – 준영
 27. Juwon – 주원
 28. Mingyu – 민규
 29. Minho – 민호
 30. Minjae – 민재
 31. Minjoon – 민준
 32. Minseok – 민석
 33. Minsoo – 민수
 34. Sanghoon – 상훈
 35. Seojoon – 소준
 36. Seungho – 승호
 37. Seunghoon – 승훈
 38. Seunghyun – 승현
 39. Seungmin – 승민
 40. Shiwoo – 시우
 41. Sungho – 성호
 42. Sunghoon – 성훈
 43. Sungjin – 성진
 44. Sungmin – 성민
 45. Taehyun – 태현
 46. Woojin – 우진
 47. Yejoon – 예준
 48. Youngchul – 용철
 49. Youngjae – 영재
 50. Yoonwoo – 윤우