Kpop grubu BTS üyelerinin askerliklerini  30 yaşına kadar ertelenmesi için verilen yasa teklifi salı günü mecliste yapılan oylamayla kabul edildi ve 1 Aralık 2020 itibariyle yasalaşmış oldu.( Son güncelleme 1 Aralık 2020)
Kpop grubu BTS üyelerinin askerliklerini  30 yaşına kadar ertelenmesi için verilen yasa tasarısı cuma günü kabul edildi. Yasa mecliste oylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Böylece BTS üyelerinin askerlik hizmeti, 30 yaşına kadar ertelenmiş olacak ve grubunun en yaşlı üyesi Jin Aralık’ta 28 yaşına gireceği için askerliğini 2 yıl daha ertelemiş olacak. { Son Güncelleme 23 Kasım}

BTS’e Özel Yasa

Dünyaca ünlü Kore’nin Kpop erkek grubu BTS’in Billboard sırlamasındaki başarısından dolayı, Kore hükümeti bu grubun üyelerinin askerliklerini daha sonraki yıllarda yapsın diye Askerlik hizmet yasasını revize etme yoluna gidiyor.

Muafiyet Yok

Geçen yıl da benzer durum olmuştu fakat halkın genel kanaati askerlikten muaf olmasınlar ama beş, altı yıl sonrasına ertelenebilir düşüncesindeler. Geçen yıl BTS askerlikten muaf olmayacak diye yaptığımız haberin linki burada. Hükümet ve iktidardaki Kore Demokratik Partisi (DPK), Kore’nin dünya sahnesinde statüsünü yükselten, tanınmasına yardımcı olan BTS Kpop kültür sanatçılarının askere alınmalarını ertelemelerine izin vermek için Askerlik Hizmeti Yasasını revize etmeye çalışıyor. Bu teklif, BTS’in Salı günü son single’ları “Dynamite” ile Billboard Hot 100 listesinde zirveye çıkan ilk K-pop grubu olmasının ardından geldi.

İktidardaki DPK milletvekili Jeon Yong-gi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kore’nin uluslararası düzeyde prestijini yükselten sanatçıların hizmetlerini ertelemelerine izin vermek için mevcut yasayı revize etmek için bir yasa tasarısı önerdiğini söyledi.

30 Yaşına Kadar Erteleme

Yasa teklif sonrası yaptığı açıklamada: “Grubun askerlik hizmetini 30 yaşına kadar ertelemek muafiyet vermekten tamamen farklı bir konu. Kariyerleri 20’li yaşlarında gelişen diğer alanlardaki kişilere kaydolmayı erteleme seçeneği sunmamız gerekiyor.”dedi.
Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı, ülkenin kültürel ve ekonomik büyümesine önemli katkılarda bulunan sanatçılara fayda sağlayacak eylemi revize etmek için ilgili bakanlıklarla görüşmelere başladığını söyledi.
Kültür Bakanı Park Yang-woo Perşembe günü The Korea Times’a verdiği demeçte, ”Bu yılın sonuna kadar yasa çıkar ancak, muafiyet verme planımız yok, sadece erteleme olabilir.” dedi.

Sadece Doktora Yapanlara Erteleme Vardı

Kore yasalarına göre; okuyan üniversite öğrencileri veya yüksek lisans öğrencisi, bir erkeğin askerliğini 28 yaşına kadar ertelemesine izin verir. Okumayanlar için böyle bir erteleme söz konusu değil. Kore’de her yıl yaklaşık 200.000 erkek askere alınmaktadır.