Kore'de 5G Kullanıcısı 17 Milyonu Aştı

Güney Kore 5G indirme hızında saniyede 350 megabit (Mbps) ile dünyanın en hızlı ülkesi.

Opensignal’ın yayınladığı rapora göre, 1 Eylül – 29 Kasım tarihleri arasında 5G ile 15 küresel pazarda toplanan veriler doğrultusunda Güney Kore 5G indirme hızı ortalaması 351,2 Mbps gerçekleşti. Bu ortalama ile Güney Kore dünyanın en hızlı 5G indirme hızına sahip. Güney Kore’nin ardından 272,8 Mbps ile Suudi Arabistan ve 247,7 Mbps ile Tayvan’ın geliyor. 5G indirme hızı en düşük olan ülke ise 29,8 Mbps ile Amerika Birleşik Devletleri.

Bu sonuç Ekim ayında yayınlanan bir önceki raporda Suudi Arabistan’dan sonra ikinci olan Güney Kore için bir gelişmenin göstergesi.

5G ağını ticarileştiren ilk ülke

Güney Kore, geçen yılın Nisan ayında yeni nesil ağı ticarileştiren ilk ülke oldu. 5G kullanıcı sayısı Ekim ayı sonu itibariyle yaklaşık 10 milyon abone ile toplam 70 milyon mobil aboneliğinin yüzde 14’ünü oluşturdu.

Bilim ve IT Bakanlığı’nın dün yayınladığı rapora göre ise Güney Kore’deki 5G ağ kullanıcı sayısı Kasım ayında 930 bin artarak 10.9 milyona ulaştı.

Mobil operatörler açısından bakıldığında SK Telecom pazarın lideri durumunda. SK Telecom 5.05 milyon kullanıcısıyla pazarın yüzde 46’sına sahip. Bunu 3,33 milyon kullanıcı ile KT ve 2,54 milyon kullanıcı ile LG U+ takip ediyor.

Ülkenin üç büyük mobil operatörü, 2020 yılın başlarında ağ altyapısını güncellemek ve 5G kapsamını ülke çapında yaygınlaştırmak için 2022’ye kadar 25.7 trilyon won (23.3 milyar $) harcamayı planlıyor.

Güney Kore, İngiltere merkezli analiz firması Omdia’nın yaptığı araştırmaya göre de 5G hizmet ağı dağıtımında da dünya lideri.

ICT Bakanlığı, artışın büyük ölçüde Apple’ın 5G destekli ilk mobil cihazı olan iPhone 12’den kaynaklandığını açıkladı. iphone12 dünyada ilk kez Güney Kore‘de satışa sunulmuştu.

2021 yılında sanal hizmetlerin artan popülaritesi, internet protokollü TV’ler ve kurumsal bazlı bulut hizmetlerine artan talebin sabit hat hizmetlerinde de büyümeye yol açacağı düşünülüyor. 5G abonelerinin ise tüm mobil aboneliklerinin yüzde 40’ını oluşturması bekleniyor.

opensignal kullanıcıların 5G ağına bağlı kalarak geçirdikleri süreyi de ölçüyor. Aynı raporda  Güney Kore 5G kullanıcılarının ağa bağlı olarak geçirdikleri süre yüzde 24,6. Bu oran ile Kuveyt ve Suudi Arabistan’dan sonra üçüncü sırada. 5G kullanıcılarının ağa bağlı kalma süresi Kuveyt’de yüzde 29 ve Suudi Arabistan’da ise yüzde 27,8.

Bu arada, Kasım ayında LTE (Long-term evolution) ağlarını kullanan kişi sayısı bir önceki aya göre 0,68 milyon azalarak 53,3 milyona düştü.

Güney Kore, 4G LTE gibi geçmiş nesil ağlardan destek gerektiren 5G’nin bağımsız sürümünü henüz ticarileştirmedi.