Webtoon K-dizi

Webtoon, K-dizi yönetmen ve yazarları, TV izleyicisinin ilgisini çekebilecek denenmiş ve kabul görmüş içerik aradıkça popülerlik kazanıyor. Webtoon veya web çizgi roman, Naver ve Daum gibi büyük web portallarında okunabilen çevrimiçi çizgi romanlara verilen isim. Web ve “çizgi film” kelimelerinden türetilmiş.

Kore Yaratıcı İçerik Ajansı’nın (KOCCA) verilerine göre, yerel webtoon pazarının toplam değeri 2010’da 52.9 milyar won iken (48.3 milyon $) 2020 yılında 880 milyar won’un üzerine çıktı. Bu rakamın 1 trilyonu geçmesi bekleniyor.

Webtoon uyarlaması The Uncanny Counter reyting sıralamasında en üstte

Webtoons K-dizi / The Uncanny Counter
Daum webtoon filmi “Amazing Rumor” dan uyarlanan OCN’nin “The Uncanny Counter” filmi

 

Jang Yi’nin Daum webtoon filmi “Amazing Rumor” dan uyarlanan OCN’nin “The Uncanny Counter” adlı filmi, kötü ruhlarla savaşan bir gruba katılan So-mun (Jo Byung-gyu) adlı genç bir çocuğu konu alıyor. En son bölümü ülke çapında yüzde 7,7 izlenme oranına ve kablolu yayın dramaları arasında en yüksek reytinge ulaştı. Analiz firması FlixPatrol’e göre, 29 Kasım’da Netflix’in Kore’deki günlük en iyi 10 listesinde 1 numaraya ulaştı.

 

 

TvN’in Yaongyi’nin aynı adlı Naver webtoon’una dayanan drama dizisi “True Beauty“, çıplak yüzü sivilceyle kaplıyken güzel bir kıza dönüşen Lim Ju-kyeong (Moon Ga-young) adlı liseli bir kız etrafında dönüyor. Orijinal webtoon, 2018’de piyasaya sürüldüğünden bu yana büyük bir popülerlik kazandı ve ABD, Japonya ve Fransa dahil olmak üzere 100’den fazla ülkede izlendi.

Kakao TV’nin 12 bölümlük popüler webtoonu “Myeoneuragi” ye dayanan “No, Thank You” dizisi, tipik bir Koreli gelin olan Min Sa-rin (Park Ha-sun) ile kayınpederi arasındaki sorunlarda geziniyor. Dizi, Min’in ev içinde nasıl çağrıldığını anlatarak Kore’nin köklü cinsiyet ayrımcılığını ekrana taşıyor. Her bölümü çevrimiçi olarak 1 milyondan fazla görüntülenen dizi için bir Kakao TV yetkilisi, “webtoonları yeniden yaratması ve evli bir kadın olarak Kore’de yaşamanın nasıl bir şey olduğunu gerçekçi bir şekilde tasvir etmesi izleyicilerde yankı uyandırıyor” dedi.

 

Webtoons K-dizi Sweet Home Netflix
Sweet Home 25 Aralık’ta Netflix’in günlük akış listesinde zirveye ulaştı

Sweet Home Netflix’te 1 numaraya ulaştı

Netflix ayrıca Korece webtoon tabanlı içeriği de takip ediyor. Kim Kan-bi ve Hwang Young-chan’dan bir webtoon’un aksiyon uyarlaması olan korku dizisi “Sweet Home” 18 Aralık’ta prömiyerini yaptı. 25 Aralık’ta Netflix’in günlük akış listesinde zirveye, ABD listesinde ilk 3’e ulaştı. Cha Hyeon-su (Song Kang) adlı münzevi bir genç, yeni bir daireye taşınır ve vahşi canavarlara dönüşen insanlara karşı savaşmak için diğer komşulara katılır. Orijinal webtoon, dünya çapında 1,2 milyar görüntüleme elde etti. Uzmanlara göre televizyon dizilerinde korku ve fantezi unsurlarını işleme eğilimi yükseldi. Aynı zamanda izleyiciler webtoonlarda yaygın olarak bulunan tuhaflıkları kabul etme konusunda daha açık fikirli.

 

 

Eugene Investment analisti Lee Hyun-ji bir raporda webtoon pazarını şöyle yorumluyor.

“Popüler webtoonlara dayanan diziler, izleyicileri oldukça kolay bir şekilde çekiyor ve TV prodüksiyon şirketleri de bundan istikrarlı bir kâr elde edebiliyor. Webtoonların fikri mülkiyetinden para kazanmak gelecekte daha aktif hale gelecektir”