Kore’de yine bir intihar haberi vermenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Her gün haberlere konu olan COVİD-19’dan dolayı pek gündeme gelmese de intihar Kore’nin başlıca gündemlerinden biriydi. 

Covid-19 Tetikledi

Bu sefer intiharı tetikleyen aylarca süren virüs oldu. İnsanların psikolojisini bozan, hayatları alt üst eden pandemi Kore’de gençleri intihara sevk etti.

Koreli Genç Kadınlarda intihar Oranı Artıyor

 Kore’de intihar sonucu ölen kız ve genç kadınların sayısı aynı yaştaki gençlere ve erkeklere göre daha hızlı artıyor. Kore İntihar Önleme Merkezi’nden üst düzey bir yetkili Perşembe günü yaptığı açıklamada, COVID-19’un psikolojik ve sosyo ekonomik yansımaları intihar eğilimini hızlandırdı diyor.

6 ayda 2 bin genç bayan

Devlet tarafından yönetilen merkezin verilerine göre, Kore’de bu yıl Ocak ve Haziran ayları arasında 1.924 genç kız ve kadın kendi canına kıydı. Bu, bir önceki yılın ayını döneminde 1.796 kişiye göre yüzde 7.1’lik bir artış demek. 

Önceki yıla göre %17.9 artış

Ülkede COVID-19 enfeksiyon sayılarının arttığı özellikle Mart ve Nisan rakamları, geçen yılın aynı aylarına göre artış oranları martta yüzde 17,3 ve nisanda yüzde 17,9 oldu. Uzmanlara göre bir yıl da %18’lere varan artışta pandeminin etkisi büyük. 

Kadınlar daha çok teşebbüs ediyor

İstatistikler, kadınların erkeklerden daha sık intihara teşebbüs ettiğini ve düşündüğünü göstermektedir. Sağlık ve Refah Bakanlığı’nın 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre kadınlar, intihar düşüncelerini erkeklerden ortalama 1,5 kat daha fazla yaşadı. Geçen yıl intihar girişiminde bulunduktan sonra acil servislere başvuranların yaklaşık yüzde 60’ı kadın ve %40 erkek.

Sebepleri

Şehrin intiharı önlemekten sorumlu yetkilisine göre, Kore salgınının ilk altı ayında, 20’li yaşlarındaki Seul’da yaşayan bayanlar, diğer tüm şehirlere göre dört ila beş kat daha sık intihara teşebbüs etti. Seul’da kadın olmak daha zor. Düşük maaş, işsizlik, yüksek kira giderleri, işyerinde çeşitli istismara maruz kalmaları genç yaşta intihara sürüklüyor.