Seul Government

Seul şehir yönetimi  belediye ofislerinde cinsel suistimali ortadan kaldırmak için bir dizi özel önlem açıkladı. Özel tedbirler kapsamında belediye başkanlığı içindeki yatak odası kaldırılıyor, sekreterler için özel çalışma talimatları yasaklanıyor. Personel düzenlemesinde cinsiyet eşitliği ilkesinin uygulanması, düzenli saha araştırmaları, işyerinde cinsel ayrımcılık ve taciz konusunda danışmanlık da yer alıyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, belediye başkanı sekreteri olarak çalışmış bir belediye yetkilisi, Seul Belediye Başkanı Park Won-son hakkında cinsel taciz suçlamasıyla polise şikayette bulunmuştu. Park, hakkındaki cinsel taciz suçlamasından iki gün sonra Seul dağında ölü bulunmuştu. Evde bıraktığı notta herkesten özür dilemiş ancak cinsel taciz davasına dair herhangi bir şey söylememişti.

Taciz ve ayrımcılığa yol açan çalışma kültüründe düzeltmeye gidilecek

Park’ın ölümünden beş ay sonra alınan karar için, Seul şehir yönetiminin kadın ve aile politikalarını denetleyen üst düzey bir yetkili olan Song Da-young,

Şehir yönetimiPark’ın ölümünün ardındaki gerçeği araştırmak yerine cinsel ayrımcılığa yol açan genel çalışma kültürünü incelemeye ve çözümler üretmeye odaklandı” diyor. 

Yeni tedbirlere göre şehir yönetimi belediye başkanlığı ofisindeki yatak odasını kapatacak ve sekreterlerin belediye başkanı veya ailesinden özel emir almalarını önlemek için bir çalışma kılavuzu oluşturacak. 

Alınan tedbirler günlük işleyişi değiştirmenin yanı sıra uzun soluklu çözümler de içeriyor. 

Şehir yönetimi,  cinsel ayrımcılık ve taciz üzerine yıllık bir anket yapılmasını ve hiyerarşik ve küçümseyici kültürün uzman kuruluşlarla istişareler yoluyla düzeltilmesini hedefliyor. 

Yapılan bir diğer değişiklik de cinsel şiddet bildirim sürecine ilişkin. Seul Şehir yönetimi, alınması gereken önlemler kapsamında cinsel şiddet bildirim sürecini mağdurun lehine olacak şekilde yeniden düzenledi. İşyerinde cinsel şiddete yönelik danışmanlık, rapor alma, soruşturma ve cezalandırma sürecine dört farklı daire dahil edildi. Bundan böylekadın ve aile politikaları departmanında görevlendirilecek bir kadın hakları yetkilisi tüm süreçten tamamen sorumlu olacak.

Cinsel şiddet vakaları insan hakları gözlemcisi tarafından denetlenecek

Önlemler kapsamında bir diğer değişiklik ise soruşturma yetkisi ile ilgili. Yerel yönetim başkanının dahil olduğu cinsel şiddet vakaları, polis veya ulusal insan hakları gözlemcisi tarafından denetlenecek.