Eğitim müdürü seçim vaadi

Seul Eğitim Ofisi Müdürü Cho Hee-yeon, Cuma günü yaptığı açıklamada, başkentteki özerk ve yabancı liseleri özerkleştireceğini söyledi. İkinci dönem için seçim çalışmalarına devam eden Cho, Seul Büyükşehir Eğitim Ofisinde bir basın toplantısı düzenledi ve önümüzdeki 13 Haziran yerel seçimlerinden önce verdiği sözleri açıkladı.

Cho, “Eğitim uygulama kurallarını silmemiz ve okulları normal liselere dönüştürmemiz gerekiyor,” dedi. “Kamuoyunu toplamak için Milli Eğitim Başkanlığı Komitesine ihtiyacımız var ve özel okullardan kamusal alanlara geçişe yardımcı olacak geçici tedbirler getiriyoruz.” Cho kurumları ortadan kaldırmayı amaçlayan tek aday.

Özel lise başvuruları için bir çekiliş sistemi uygulamaya söz verdi ve özel sektörden kamuya geçişten geçen okullara destek verdi. Ayrıca, her ilkokulda yabancı bir İngilizce öğretmeni görevlendireceğine de söz verdi.

Cho ayrıca ikinci dönem içinde üç özel eğitim okulunun inşasını bitirme sözü verdi. Özel eğitim okulu olmayan başkentte yedi ilçe vardır. 2014 yılında, ilk eğitim müfettişi seçimi sırasında Seul’deki her bölgede özel bir enstitü kurmayı vaat etti. Ancak, güçlü protestolar nedeniyle eski vaatlerine destek verdi. Üç özel eğitim okulunu bitirdikten sonra, diğer bölgelerin ihtiyaç olup olmadığını görmek için kapsamlı bir inceleme yapacağız” dedi.

İlkokul öğrencilerinin, Sejong Sahne Sanatları Merkezi ve Seul Sanat Merkezi dahil olmak üzere kamu kültür merkezlerini ücretsiz kullanmalarını sağlamaya söz verdi. Aday ayrıca, Seul Büyükşehir Eğitim Ofisi için 100 binden fazla destekçinin biriktirdiği sorulara cevap vermesini zorunlu kılan bir halk dilekçe sistemi kurmayı planlıyor.

Haber Kaynağı: The Korea Times