Haberimizin başlığına bilerek ”resmen” öldü dedik. Çünkü 6 yıl önce ölmüş birinin ilanı bugün yapıldı. Neden bu zamana kadar beklediler?

Samsung Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun-hee 78 yaşında öldü

 

Güney Kore’nin en büyük holdingi Samsung Electronics’in başkanı Lee Kun-hee 78 yaşında hayata veda etti. Aslında ölüm haberi sürpriz değildi. Bazı kaynaklara göre 6 yıl önce öldü ama mirası devlete kalmasın diye 6 yıldır uyutuluyordu. Bu pazar günü sadece resmi olarak öldüğü ilan edilmiş oldu. Kore yasalarına göre ölen kişinin %50 mirası devlete geçiyor diğer yüzde elli varislere kalıyor. 

 

Babasının bu hastane sürecinde şirketin yönetim kurulu başkan yardımcılığını yapan oğul Lee Jae-yong, şirketle ilgili devlete yanlış beyanda bulunma ve vergi gizleme suçundan geçen yıl hüküm giymişti. Türkçesi şu oğlu, mirası babası sağlıklıymış gibi hastane sürecinde çocuklarına devretmiş oldu. Akıl sağlığı yerinde olmayan birinin vekaleti ve mallarını devretmesi Kore’de tartışma konusu olmuştur.

 

Samsung’un ikinci kurucu babası olarak geçen ve 1942’de doğan Lee, 1987’den beri Samsung’un kurucusu ve babası Lee Byung-chull’un izinden giderek şirketi yönetiyordu.

 

Lee Kun-hee, Mayıs 2014’te bir kalp krizi nedeniyle bayıldı ve o zamandan beri hastanede uyutuluyordu. Dev Kore şirketi oğlu Lee Jae-yong ve kızları Lee Bu-jin ve Lee Seo-hyun kalmış olmuş. Samsung’un KABZIMALLIKTAN DÜNYANIN BİR NUMARALI MARKASINA, SAMSUNG başarı hikayesini  okumak için başlığa tıklayabilirsiniz.