Covid19 Aşısı SputnikV

Covid19 Aşısı Sputnik V İçin Rusya Güney Kore İşbirliği

Güney Kore Covid19 aşısı için Rusya ile devam eden görüşmeleri son viraja girmek üzere. Rusya “Sputnik V” adıyla piyasaya süreceği aşının geliştirilmesi için Güney Kore ile mutabakat sağlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere başta olmak üzere özellikle dünya genelinde birçok ülke aşı üretimi için Güney Kore’de yer almak istiyor. Zira Güney Kore bu bağlamda ciddi çalışmalara imza atmış durumda.

Bu sebeple bu yarıştan kopmak istemeyen ve aşı üretimini başardığını tüm dünyaya ilk duyuran devletlerden biri olan Rusya, Güney Kore ile aşı üretimine ilişkin yaptığı anlaşmayı sonlandırmak üzere.

Rusya ve diğer birçok ülke aşıyı özellikle Güney Kore gibi teknoloji ve sağlık alanında kendini kanıtlamış bir ülkede geliştirmek istiyor. Bu sayede Güney kore’de üretilen aşı, stratejik olarak da tüm dünyaya pazarlanması çok daha kolay olacak. Dolayısıyla aşıyı üretme aşamasında olan ya da üreten ülkeler adına bu konuda ciddi bir yarış var demek hiç de yanlış olmaz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) üçüncü faza geçen 9 Covid19 Aşı adayı olduğunu duyurmuştu. Bundan bir süre sonra da Rusya bunu başardığını açıklamıştı. Ancak Rusya’nın bu açıklaması Amerika Birleşik Devletleri ve bazı ülkelerce dikkate değer bulunmadı.

Aşı üretiminde en çok aşı çalışması yapan ülke ise Çin. Çin’den sonra da Amerika geliyor.

Son olarak bu konu Rusya için daha da önemli. Hatırlarsanız ilk Covid19 aşısı Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından üretilmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de 11 Ağustos’ta ilk aşının tescil edildiğini, 15 Ağustos’ta da aşının üretildiğini duyurmuştu.