Güney Kore’nin ev sahipliği yaptığı PyeongChang Kış olimpiyatları açılışı cuma günü yapıldı. Programı başından sonuna kadar canlı yayında izledim. Barış ve huzur içeren mesajlarıyla çok güzel bir açılış programıydı. İki ülkenin ortak bayrak altında sahneye çıkması heyecan ve coşkuyu daha da artırdı.

Devlet Başkanı Moon Jae-in ‘in Kuzey Kore’den gelen heyetin yanına giderek selamlaması ve Kuzey Kore Liderinin kız kardeşiyle tokalaşması dışarıdaki -12 derecelik soğuk havayı yumuşattı diyebiliriz. Olimpiyatlara katılan ülkelerin geçiş töreninde sonra liderlerin mesajları da barış, huzur ve birlikte yaşamaya yönelikti.

Yarışmalar devam ediyor, hangi ülke ne kadar madalya kazandıdan ziyade açılış töreninden bugüne neler yaşandığını,  en çok neler konuşulduğu ve ne tür tepkilerin olduğu aktarmaya çalışalım.

Şüphesiz spor ve olimpiyatlardan çok Kuzey Kore ve oradan gelen heyet konuşuldu diyebiliriz. Özellikle Kuzey Kore liderinin kardeşinin de heyette olması bütün odakların oraya çevrilmesine neden oldu.

Kuzey Kore’nin üst düzey 22 kişiden oluşan heyeti, cuma günü özel uçakla Incheon Uluslararası Havalimanı’na geldi. Normalde Kuzey Kore’nin güneye uçuşu BM kurallarına göre yasak ama özel bir izinle bu sorun çözüldü. Heyet açılış programı için stattaki yerlerini aldı. Ülkelerin geçişi sırasında Kuzey Koreli bir sporcu ile Güney Koreli bir sporcu ortak bayrağı beraber tutarak geçmeleri seyirciler tarafında  ayakta dakikalarca alkışlandı. Bu alkışlama sırasında Güney Kore lideri Moon ve  Kuzey Kore heyeti  aynı objektiflerde yer aldı.

K.Kore heyeti barış görüşmeleri için cumartesi saat 11.00’de Pyongyang’da Devlet Başkanı Moon Jae-in ile bir görüşme yaptı. Görüşmeye katılan heyette K. Kore liderinin kız kardeşi Kim Yo-jong’ da yer aldı. Kız kardeşi Kuzey Kore liderinin ülkesine davet ettiği özel davet mektubunu Devlet Başkanı Moon’a verdi.

Moon’un cevabındaki satır aralarına bakarsak, son zamanlardaki güzel gelişmelerden ve olumlu değişimlerden bahsederek küçük bir kıvılcımın tam yanan bir meş’aleye dönmesi temennisiyle Güney Kore arasındaki işbirliğini vurguladı.

Bu davet ile başka bir açıklama ise devlet başkanının sözcüsünden geldi. Cheong Wa Dae, en kısa zamanda iki Kore liderinin böyle bir toplantı yapılabileceği siyasi bir atmosferi oluşturmaya çalışacaklarını, uluslararası toplumlardan BM’den de destek beklediklerini ayrıca Kuzey’in ABD ile diyaloğa girmesi de gerektiğini sözlerine ekledi.

Geride kalan 3 günü özetleyecek olursak;  Kuzey Koreli heyet üç günlük Güney Kore programını tamamlayarak. aynı özel uçakla  kuzeye döndü.

Cumartesi günü Devlet Başkan Moon ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, birlikte Kim Yong-nam ve Kim Yo-jong, Gangneung’da Kwandong Hockey merkezinde, iki ülkenin ortak  kadın buz hokey takımının maçını  izledi.

Onlar buz hokey takımını izledi, ama Kuzeyden gelen Ponpon kızlar koreografi dansları sundu ve “Biz biriz” ve birleşik takımız “Neşelen” gibi sloganlar attı ve ortak bayrağı sallayıp durdular.

Kuzey Kore’den gemiyle gelen, 140 kişilik Samjon sanat grubu Seul’un merkezindeki Kore Ulusal Tiyatrosu’nda pazar günü bir konser verdi. Konseri 1550 kişi izledi. Konser boyunca Devlet Başkanı Moon, Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Yo-jong’un yanına oturdu. Kuzey Koreli sanatçılarla Güney Koreli sanatçılar birlikte düet yaptı. Duygulu anlar yaşandı, bazı yerlerde izleyiciler gözyaşlarını tutamadı. Konser, ile birlikte Moon, kuzey Kore heyetiyle 4 kere bir araya gelmiş oldu. Bu arada 140 kişilik Kuzey Kore sanat grubu Pazartesi günü  kara yoluyla  (bugün) kuzeye geri dönecek.

Konser öncesi Güney Kore Başbakanı Lee Nak-yon’un ev sahipliği yaptığı öğle yemeğini Seul’deki Grand Walkerhill’de verdi. Etkinliğe, Birleşmiş Milletler Bakanı Cho Myoung-gyon ve Kültür, Spor ve Turizm Bakanı Do Jong-hwan dahil bir dizi Güney Koreli yetkili de katıldı. Seul hükümeti, Kuzey Kore’nin Kış Oyunları’na katılmasının ABD-Kuzey Kore’nin, nükleer silahlardan arındırılması için diyalog yolunu açacağına inanıyor.

Bu kadar olaylara ve  ayrıntıya neden mi giriyorum? Çünkü her biri önemli ve Seul tarihinde ilk defa olan bir durum olduğu için. Barışa giden kilometre taşları olarak yorumlayabiliriz. Bazen bir görüntü, bazen bir fotoğraftaki bakış görüşmelerin geleceği adına bize ip uçları verebilir.

Bunun yanında sokakta mikrofon tutulanların yorumlarına da yer vermek gerekirse; aşırı karşı çıkanlar da söz konusu, muhalif kesim bu kadarın fazla olduğu, siyasi bir showa dönüştüğü yönünde. Spordan veya yarışmalardan çok Kuzey Kore’nin tutumunun konuşulması ve Kuzeyin gündemde birinci sırada olması rahatsız edici görülüyor.

Konumuz Gangnam Style, Kpop müzik veya magazin tarzı bir gündem değil ama ben önemsediğim için analiz etmeyi okuyucularım için bir ihtiyaç olarak gördüm. Kış Olimpiyatları bitince genel bir değerlendirme daha yapacağım.

Gelecek pazartesi yeni bir konuda görüşmek üzere..
Barış ve huzur içinde kalın!