Kuzey Kore, Güney ile irtibatı kesiyor

 

Güney Kore’deki aktivistlerin Kuzey Kore sınırına havadan yönetim karşıtı, kuzeyi aşağılayan ve karalayan broşür atmasına tepki gösteren Kuzey Kore, Seul ile acil iletişim hattını keseceğini açıkladı. 

 

Böyle olacağı belliydi

 

Aslında perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Pyongyang, geçen hafta sonunda da Güney Kore ile irtibat bürosunu kapatma tehdidinde bulunmuştu. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi broşür dağıtımına son verin, 2018 yılında yapılan anlaşmaya sadık kalmaya davet etmişti. Moon Jae-in de duruma hemen müdahale etmişti ve propaganda broşürlerin dağıtımını durdurmuştu. 

 

 Bu ilk adım, devamı da gelecek

 

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, bu adımın tüm iletişim kesilmesi yönünde ilk adım olduğunu ve bunun devamının da geleceğini duyurdu. KCNA, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Birleşik Cephe Departmanı Yardımcı Direktörü olan kız kardeşi Kim Yo-jong ve ve İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yong Chol dahil tüm hükümet yetkililerinin, Güney’e yönelik tüm adımlarının, düşmana yönelik olması için kararlı olduklarını bildirdi.

 

Acil iletişim hattı kesilecek

 

KCNA’in haberine göre Pyongyang, bugün öğlen  sınırdaki irtibat bürosundaki acil iletişim hattı ile iki ülke ordusu ve başkanlık sarayları arasındaki kırmızı hattı kesecek.

 

Düşmanca propagandaya son verin!

KCNA, hafta sonu Pyongyang yönetiminden bir sözcünün de, “Halkımız, ülkeden kaçan vatan hainlerinin Kuzey Kore karşıtı düşmanca broşürler atmasına ve Güney Koreli yetkililerin de buna göz yummasına giderek daha fazla öfke duyuyor’’ diye aktarmıştı.

 

2018 yılındaki zirvede açılmıştı

 

İki ülke, diyaloğu artırmak 2018’in Eylül ayında sınır kenti Kaesong’da ortak irtibat bürosu açmıştı. Büro kararı Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un Nisan 2018’de bir araya geldiği zirvede alınmıştı.

 

Bir ileri, iki geri

 

Gündemi yakından takip edenler için sürpriz değil. 2018 yılında başlayan ikili görüşmeler, ABD başkanı Trump ile tarihi zirveler ve Güney Kore devlet başkanı Moon Jae-in Kuzey Kore ziyareti, barış umutlarını artırmış hatta iki ülkenin birleşmesi ne zaman olur konuşmalarına geçilmişti. Ama bugün gelinen nokta tekrar başa dönüldü. Bugün irtibatın koparılması bir arpa boyu yol alınmadığını gösteriyor.

 

Salgın bahane

 

Büronun, Corona virüsü salgını endişesi nedeniyle bir süre geçici olarak kapatılmasının ardından iki tarafın irtibat memurları, telefon ve faks ile iletişim kuruyordu.

 

Tarihi zirveler yalan oldu

 

Barış görüşmeleri Moon Jae-in’in devlet başkanlığı seçim vaatlerinden biriydi ve göreve geldikten sonra hemen diplomatik görüşmeler başlattı. Başkanın şahsi çaba ve gayretleriyle  başlattığı ikili görüşmelerle bir araya gelinerek tarihi zirveler yapıldı. Kore tarihinde İlk defa Güney Kore’den en yetkili kişi Kuzey’i 300 kişilik heyetle ziyaret etti. Kuzey Kore lideriyle ABD başkanı Trump’ın iki kez bir araya gelmesine aracı oldu.

 

Moon, biraz ihmal etti 

 

Hem coronavirüs hem de nisan ayında güneyde  yapılan genel seçimlerden dolayı barış görüşmelerine yoğunlaşmayan ve partisinin seçimini de olumsuz etkilemesin diye mesafeli duran devlet başkanı Moon Jae-in nisan seçimlerini büyük bir zaferle tamamlayınca şimdi daha rahat hareket edebilir. Çünkü 2 yılı kalan Moon için partisi ve başkanlık yarışı için kaybedecek bir şeyi yok.

 

Bundan sonra ne olur?

 

Güney Kore devlet başkanı Moon, tekrar ortamı yumuşatan girişimlerde bulunup, görüşmelere nerde kalmıştık diyebilir. Ülkenin iç siyasetinden artan tüm enerjisini barış görüşmelerine harcayabilir. İki yılın sonunda da benim adım Hıdır elimden gelen budur diyebilir.

 

Ama güven problemi iki ülke için henüz çözülmüş değil. Güney ikimizin arasındaki problemi başkalarını aracı etmeden çözelim diyor. Kuzey de tek taraflı fedakarlık olmaz, siz de adım atın diyor. Güney’deki ABD askerini azaltın, askeri tatbikatlara son verin diyor. Ayrıca aracı olarak ABD’yi veya Çin’i muhatap almayı tercih ediyor.

 

Bakalım nereye kadar gidecek. Moon’dan sonrası toz duman olmaz inşallah.