Kore akıllı şehir proesi - Sejong
5G ile beraber Kore’de akıllı şehirler kurulmaya başlıyor. Kore’nin ilk Akıllı şehir projesi yakın zamanda Sejong şehrinde 2.743.000 metrekarelik bir alanda başlayacak. Özellikle bu proje için düzenlenen yarışmaya bir çok firma katıldı. Bunların içinde en önemli olan bazı firmalar şöyle:
  • LG CNS
  • KT-Hyundai Motor
Bu projeyi takiben Busan ve bazı diğer şehirlerde de akıllı şehir projesi sırasıyla hayata geçecek.
Projeyi kazanan konsorsiyum 2,1 $’lık bir bütçe ile poje üzerinde çalışacak ve 2023 yılına kadar projeyi bitirmiş olacak.
Akıllı şehir projesi temel olarak 3 ana bölümden oluşacak.
  • Yeni başlayanlar,
  • Şirketler
  • Konutlar ve yaşam alanları
Bununla birlikte proje kapsamında,
  • Otonom (kendi kendine sürüş yapabilen) araçlar,
  • Uzaktan tıbbi bakım ve tedavi
  • Uzaktan ve akıllı eğitim
Bu projenin en önemli ana başlıkları olacak ve tüm bu sistemler nesnelerin interneti ile komplike bir biçimde birbirine bağlı olacaklar.

Akıllı şehir sakinleri, elektrik veya hidrojenle çalışan sürücüsüz veya sürüş paylaşan arabaları kullanabilecekler. Aynı zamanda 5G teknolojisi sayesinde (Kore 5G teknolojisi konusunda dünya lideri olduğunu daha 2 gün önce yazmıştık.) ulaşım sistemini ve trafiği gerçek ve tam zamanlı olarak da izleyebilecekler. Günümüz dünyasının sanal alışveriş  kargo teslimat hizmetleri için de dronlar ve robotlar kullanılıyor olacak.

Hükümete göre Sejong’daki projeden hemen sonra Busan’daki proje yüzde 100 yenilenebilir enerji sistemi kurmaya odaklanacak. İhale bu yıl Ekim ayında açılacak.

Akıllı şehir projelerine aşina kaynaklara göre, daha fazla şehir yönetimi ve şirketler bu pazarda gereken üstünlüğü sağlamak için daha çok proje üretecek ve yapımına katılacaklar. Zira akıllı şehir projesi üretimleri yakın gelecekte katlanarak büyümeye devam edecek. Zira şu anda bile 70 belediye, potansiyel akıllı şehir projeleri üzerinde çalışıyor.

Gelecek, akıllı şehir projeleri ve bunu yapacak olan şirketler üzerinde inşaa edilecek…