Koreliler neden vatandaşlığı bırakıyor?

Sadece Bu yıl 30 binden Fazla Koreli

25 Kasım 2018 tarihli Adalet Bakanlığınca yapılan açıklamada, 30 binden fazla Koreli bu yılın ilk 10 ayında vatandaşlığından çıkmış. Bu son 10 yılın en yüksek rakamı. Raporda, 23791 Koreli, Ocak ve Ekim ayları arasında tamamen vatandaşlığı kaybederken 6.493 kişi de çifte vatandaşlığı tercih etmiş. Yani Kore pasaportundan feragat etmiş ve kısmen vatandaşlıktan çıkmış oluyor. Kore vatandaşlığını bırakanların çoğunu gençler ve orta yaşlılar oluşturuyor.

Son 10 yılda 220 binden fazla Koreli

Geçen yıl açıklanan bir başka veriye göre son 10 yılda 220 binden fazla Koreli vatandaşlığı bırakmış. Göç politikasıyla ilgili bir araştırma merkezi olan IOM Göçmenlik Merkezi’ nin verilerine göre, 223 bin 611 kişi Kore vatandaşlığını bırakmış. Kore vatandaşlığını bırakanlardan 94 bin 908  kişi Amerikan, 58 bin 870 kişi Japon ve 32 bin 732 kişi ise Kanada vatandaşı olmuş. Yani anlayacağınız herkes Kore’ye hayrana, Kore de Amerika ve Kanada’ya hayran. Asıl dikkat çekici kısmı ise Kore vatandaşlığını bırakanların sayısı 2015’te 17 bin 529 iken geçen yıl  iki katından fazla 36 bin 404 kişi olmuş.

Son 10 yılda 150 Binden Fazla Kişi Kore Vatandaşı Olmuş

Fakat Kore vatandaşlığından çıkanlar kadar olmasa da vatandaşlığına geçenler de artıyor. En çok olanlar ise Çinliler. Aslında Çinliden çok Çin’de yaşayan ‘Cosonçok’ dedikleri Koreliler. Suriye’de yaşayan Türkmenler gibi düşünebilirsiniz. Son 10 yılda 153.257 kişi Kore vatandaşı olmuş. Bunların %50’sinden fazlasını Çinliler (87 bin 118 kişi) ile birinci , ardından Vietnamlılar (27 bin 310) kişiyle ikinci sırada. Vietnamlıların çoğunluğunu ise evlenememiş Koreli çiftçi erkeklerle evlenen kadınlar oluşturuyor.

Gidişat Endişe Verici

Bu rakamlar Koreli Toplum uzmanlarınca endişe verici bir durum olarak değerlendiriliyor. Çıkışların önüne geçmek için hükumetin acil yeni düzenleme ve yasalar yapması istiyor. Çünkü nüfus değişimi böyle giderse Kore’de büyük bir demografik değişiklik kaçınılmaz. Çok kültürlü bir ülkeye doğru gidiyor. Vatandaşlığın dışında sadece çalışan veya yaşayan sayılarına da baktığımızda Güney Kore’de 2 milyona yakın yabancı uyruklu kişi var.

Böyle Değerli Bir Pasaport Bırakılır mı?

Düz bir mantıkla; kişi başına düşen milli geliri 33 bin dolar, işsizlik oranı düşük, değerli pasaport sıralamasında bile ilk 5’te olan böyle bir vatandaşlık neden bırakılır ki?

Koreliler, neden vatandaşlığı bırakıyor sorusuna;

  • Çok uzun ( 21 ay ) süren zorunlu askerliğin olması.
  • Yoğun çalışma tempo ve stresi.
  • Çocuklarının eğitimi ( iyi bir İngilizce öğrenmesi)
  • İşsizlik.
  • Evlilik

gibi cevaplar alınmış.