Koreliler Pirinçten Daha Çok Kimchi Yiyor

Kimchi, Kore mutfağının en beğenilen yiyecekleri arasında. Türkiye’de Kore Turşusu olarak bilinen Kimchi, geleneksel bir garnitür. Mevsime ve bölgeye göre değişen sebzeler ve baharatlarla yapılıyor. En çok sevilen ise lahana, tuz ve acı biberle yapılanı. Kimchi ile ilgili yazının devamı için tıklayabilirsiniz.

Koreliler Yılda 36 kg Kimchi Yiyor

Koreliler 2019’da 1,9 milyon ton kimchi yemiş veya bir başka ifadeyle kişi başına 36 kg, bu da Korelilerin üç öğün tükettikleri yıllık toplam pirinç tüketiminden daha fazla demek.

 

Kore Tarım, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı, baharatlı lahana turşusunun 0,7 ton veya yüzde 40’ının hala evde geleneksel şekilde yapıldığını tespit eden ilk kimchi tüketimi anketini yayınladı, bunu üreticiler (yüzde 25), restoranlar izledi. (yüzde 19) ve ithalat (yüzde 16).

 

Ankete yanıt veren 5.000 hanenin yüzde 42’si kendi kimchilerini kendi yaptıklarını söylerken ve geri kalanı aile üyelerinden aldığını veya hazır satın aldığını söylemiş.

 

Ancak ankete göre, restoranların yarısının fabrika üretimi kullandığını söylemiş. Restoranlarda müşterilere verilen kimchi’nin yüzde 41’i yurt dışından ithal olarak geliyormuş. Kore’deki okulların yarısından fazlası da paketlenmiş hazır kimchi çeşitlerini öğrencilerine veriyor.