Kore’nin en önemli roman yazarlarından Han Kang, Türkiye’de bu kez Çocuk Geliyor adlı romanı ile okurlarla buluşuyor. Göksel Türközü tarafında Korece’den Türkçe’ye çevrilen roman, Kore tarihinde önemli bir yeri olan Gwangju ayaklanmalarını ve 1980 yılı mayıs ayındaki olayları konu ediyor.

Kitap April yayıncılık tarafında basıldı ve raflardaki yerini aldı. Han Kang takipçileri hatırlayacaktır; 2016 Uluslararası Man Booker Ödüllü “Vejetaryen”in yazarı. Vejeteryan da April Yayıncılık tarafından basılmıştı.

Çocuk Geliyor romanının konusu

Çocuk Geliyor romanının konusu gerçek hayattan alındı. Han Kang, Kore’nin unutulmaz dokuz gününü romana konu ediyor. Kore tarihinde önemli bir yeri olan kimilerinin Gwangju Olayları, kimilerinin ise 18.5 olarak bildiği meşum günler Çocuk Geliyor adlı romanda yer alıyor.

18 Mayıs 1980. Gwangju. Kore.

Bak Coınğ Hi’ye 1979 yılında gerçekleştirilen suikastın ardından yeni iktidar yönetime geçmek üzere harekete geçti.
Kore halkı demokrasinin daha fazla zarar görmesini istemiyordu, ülkenin dört bir yanında gençlerin başını çektiği protestolar başladı. Ordu iktidara el koydu. Amaçlarının öğrenci ve işçi eylemlerini bastırmak olduğunu söylediler.

Silahsız eylemcilere ateş açıldı, işkence edildi, sayısız insan tutuklandı. Dokuz gün süren olaylar ardında binlerce yaralı ve hâlâ sayısı tam belirlenememiş yüzlerce ölü bıraktı. Olaylar Gwangju Ayaklanması ismiyle demokrasi tarihine geçti.

Han Kang, ölülerle, geride bıraktıkları yaşayan ölüler arasındaki ince çizgiden yazıyor. Alacakaranlık kuşağına korkusuzca dalıyor, adalet ve demokrasi tarihinin kanlı bir sayfasını, günümüzdeki yansımalarının ışığında evrensel bir hikayeye dönüştürüyor.

Han Kang,

1970 yılında Gwangju’da doğdu. Han Kang, on yaşında Seul’e taşındı. Yonsei Üniversitesinde Kore Edebiyatı eğitimi gördü. Yi Sang Literary Prize, Today’s Young Artist Award, Korean Literature Novel Award ve daha birçok ödülün sahibi. Kang, Seoul Institute of the Arts’ta yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir.

2020 yılının başlarında okuyucu ile bulaşacak yazarın yeni kitabı ”The White Book” un çevirisini de Göksel Türközü hocamızın imzasıyla bekliyoruz.

Göksel Türközü

1972 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Kore Hükûmetinin yüksek lisans bursunu alarak Kore’ye gitti. 2006 yılında Erciyes Üniversitesine yardımcı doçent olarak geçiş yaptı. Yonsei Üniversitesi tarafından düzenlenen “6.Yabancılar Arası Korece Şiir ve Kompozisyon Yarışması”nda, şiir dalında büyük ödül kazandı. Halen Erciyes Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanlığı görevini yürütmektedir. Kore dili üzerine araştırmalarını sürdürmekte ve edebiyat çevirileri yapmakta.