Koreli Öğrencilerin İntihara Meyilli Hissetme Oranı ve Sebepleri

Kore’deki intihar haberleri, kavramsal nedenlerini, gelişmeleri, güncel istatistik bilgileri siz okuyucularımızla paylaşmayı her zaman bir görev bildik. Haberin ayrıntısına geçmeden önce bir şeyi belirtmekte fayda var. Farkındayız, Kore’deki intihar oranı  ve yaş gruplarına göre sebepleriyle ilgili sık sık bilgiler paylaşıyoruz. Ama haber tekrarına düşmek yerine her zaman son istatistik bilgi ve anket sonuçlarını sizle paylaşarak önceki yıllara göre değişim seyrini vermeye çalışıyoruz. Arşivlerimizde 2016 yılına kadar ait intihar ile ilgili haber ve bilgilere linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Devlet tarafından işletilen Ulusal Gençlik Politikaları Enstitüsü geçen yıl Temmuz’dan Ekim’e kadar 5.669 ortaokul ve lise öğrencisiyle bir anket düzenledi. Yapılan ankete göre neredeyse her 3 öğrenciden 1’i akademik yük nedeniyle intihara meyilli hissediyor.

Ankete göre öğrencilerin %27’si geçen yıl kendi canına kıymayı düşündüklerini söyledi. Cinsiyete göre, kız öğrencilerin %35’i, erkek öğrencilerin %19,6’sı böyle söyledi.

İntiharı düşünmenin nedenleri sorulduğunda, %39,8’i sebebin okul notları ve akademik stres olduğunu söyledi. Diğer sebepler ise gelecek ve kariyer kaygısı (%25,5), aile içi çatışmalar (%16), diğer öğrenciler ile anlaşmazlık (%4,8) ve ekonomik zorluk (%1,7) olarak karşımıza çıkıyor.

Enstitü, intiharı düşünen öğrencilerin oranlarının ekonomik seviyeye göre biraz farklılık gösterdiğini söyledi.

Enstitü, ekonomik düzeyi üst, orta ve alt olmak üzere üç kategoriye ayırıyor. Üst düzeydeki öğrencilerin %43,6’sı intiharı düşünürken bu oran orta düzeyde %39,3 ve alt düzeyde %29,3.

Kore hükümeti tarafından 1991 yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesini imzalamıştı. Anketin amacı ise, bu sözleşmenin uygulanmasını incelemek ve çocukların ve gençlerin insan haklarını desteklemek.

Ayrıca dördüncü sınıftan altıncı sınıfa kadar toplam 2.954 öğrenciyle de anket yapıldı. Genel olarak 8.623 öğrencinin %27’si geçen yıl sebepsiz yere üzgün ve depresyonda hissettiğini söyledi. Öte yandan öğrencilerin %26’sı ise okulu bırakma dürtüsü hissettiklerini söyledi.