Koreli Öğrenciler Hiç Mutlu Değil

Güney Kore’de intihar ve intihara teşebbüs toplumun kanayan bir yarası. Özellikle öğrenci kesimi hiç mutlu değil. Öğrencilerde intihar etme eğilimi %34 olmuş. ilköğretimden liseye öğrenci/ genç yaş grubundakilerin intihar girişimi ivedilikle çözüme kavuşturulması gereken büyük bir sorun. Kore’de intihar konusunu birkaç kez haber dosyası olarak paylaştık. Hatta intihar oranlarında gözle görülür bir azalma da var diye bir başka haber daha yazmıştık.

Öğrencilerin Üçte Biri İntiharı Düşünüyor

Kore’deki gençlerin yaklaşık üçte biri, geçtiğimiz yıl en az bir kez intihar düşünceleri olduğunu söylemiş. Ulusal Gençlik Politikaları Enstitüsü’nün (NYPI) geçtiğimiz eğitim- öğretim sezonunda 9,060 ilköğretim, ortaokul ve lise öğrencisiyle yaptığı ankette, %28,6’sı arada bir intihar etmeyi düşündüğünü ve %5,2’si sık sık intihara teşebbüs ettiğini/başvurduğunu söylemiş. Yani toplamda öğrencilerin %33,8’i intihar etmeyi düşünmüş.

Ama Neden?

Ama neden? Küçük yaşta sizi intihara sürükleyecek kadar ne derdiniz evladım? dediğinizi duyar gibiyiz. Hiç sormayın. Dünya matematik PISA sıralamasında ilk dörtte yer alırsanız derdiniz de dağlar gibi olur. Ülkede üniversite mezunu 16 milyondan fazla olan bir ülkede çocuklarının da başarılı olmasını iyi bir üniversite bitirmesini isteyen anne-baba baskısı, ya başarısız olursam kaygısı akademik baskıyla da birleşince hayatları çekilmez oluyor.

Akademik Baskı ve Aile Baskısı

Araştırma şirketi neden intiharı düşündünüz sorusuna; %37,2’si akademik baskı demiş. Gelecekteki kariyeriyle ilgili endişelerinden dolayı intiharı düşünenlerin oranı %21,9 ve bunu %17,9 ile ailevi sıkıntılardan dolayı düşündüğünü belirtmiş.

Kendilerine Ayıracak Özel Vakitleri Yok

Öğrenciler okul dışındaki akşamları çalışma programları (özel ders ve sınavlara hazırlık, İngilizce kursları) için çok az zaman harcadıklarını söyledi. Dinlenme ve ailece sosyal faaliyete vakitlerinin kalmadığından şikayetçi olmuş. Öğrencilerin %45’inden fazlası, okulda geçirilen zamanın yanı sıra her gün üç saatten fazla da özel kurslar ve dershanelerde ders çalıştıklarını eve sadece yatmaya gittiklerini belirtmiş.

Boş Zamanları İki Saatten Az

Ankete katılanların %44,2’si dinlenme veya boş zaman etkinlikleri için günde iki saatten az vakti olduğunu söylemiş Lise öğrencilerinde bu oran daha fazla, liselilerin %54,8’i üniversiteye hazırlık kurslarından dolayı kendilerine iki saat bile boş zaman kalmadığını söylemiş. Ayrıca çocukların %23,5’i spor yapamadıklarını söylemiş.

Parklarda Oynayan Çocuk Göremezsiniz

Manzara gerçekten çok vahim. Türkiye’de akşam mesaisinden sonra cıvıl cıvıl çocuk sesi duyarsınız ama Kore’de okullar tam gün ve okul sonrası akşam 21.30’a kadar öğrenciler etüt merkezleri ve özel kurslarda olduğu için duyamazsınız. Hafta sonları sadece küçük yaş grubu çocuklara rastlayabilirsiniz. Anaokulundan lise sona kadar bitmeyen İngilizce kursu, özel matematik dersi veya müzik aletleri kursu derken çocuklar evden okula, okuldan kursa kurstan eve şeklinde bir döngü içerisinde. Pazar günü de Kilise veya ibadete ayrıldığı düşünülürse ailece geçirilecek vakit olarak cumartesi yarım gün pazar yarım gün toplam bir gün kalıyor.

Okulların PDR Servisinin Üstesinde Geleceği Problem Değil.

Okullarda psikolojik danışmanlık rehberlik servisi yok mu? Tabii ki var ama yerlisi deliye Bakırköy ne fayda hesabı, değişikliğe eğitim sisteminde başlanmalı. Merak edenler Kore’nin eğitim sistemi yazısını inceleyebilir. Üniversiteye giriş sınavı yılda bir kez yapılıyor ve sabahtan akşama kadar sürüyor. Kore’de liselere giriş sınavı da yok ama yine de çocukların psikolojisini bozan ağır bir eğitim sistemi var.

Öğrencilerin Yaklaşık %30’u Okuldan Ayrılmak İstemiş

Öğrencilerdeki bu bunalım probleminin boyutunun büyük olduğunu şöyle de izah edebiliriz. Öğrencilerin yaklaşık %30’u da en azından bir kez okuldan ayrılmayı düşündüğünü söylemiş. Neden ayrılmak istedin sorusuna artık ders çalışmak istemediklerini çünkü bazı öğretmenler  ayrımcılık yaptığını ya da sınıf arkadaşlarının  baskı ve zorbalığına  maruz kaldıklarını iddia etmişler. Öğrencilerin yaklaşık %19’u öğretmenleriyle argolu bir polemik yaşadığı, %12,2’si okulda disiplin ceza aldıkları için ayrılmak istediğini söylemiş.

2022 yılında Yeni Sisteme Geçiş

Sonuç olarak devlet bu problemin bilincinde. İşin uzmanları üzerinde çalışıyor. Burada bir gecede eğitim sistemi değişmiyor. Güney Kore 2022 yılından itibaren liselerde bir güne sıkıştırılan tek sınav yerine KREDİLİ sisteme geçmeyi planlıyor.  Yerine getirilecek eğitim sistemi de önceden iyi test ediyor ve oldu bittiye getirmiyor. Sisteminde değişikliğe gidileceği 2017 yılının kasım ayında duyuruldu. Taslak halkla paylaşıldı ve öğretmenlere ve velilere anketle fikirleri soruldu. 2777 öğretmenle yapılan bir ankete göre yeni sisteme bakış %47.4 olumsuz ve % 42.6 olumlu yaklaşmış.

Öğretmenlerden ve ailelerden gelen geri dönütlere ve 2021 yılına kadar fiziki ve teknik altyapısı tamamlanacak ve pilot uygulamadan çıkacak sonuca göre yeni eğitim sistemine son hali verilerek 2022 yılında tamamen geçiş yapılacak. Yeni sistem ilk defa şu an 7.sınıfı okuyan öğrencilerde uygulanacak.

Ne diyelim, umarız yeni sistem öğrencileri mutlu eder, öğrencilerde intihara çözüm olur.

Korelilere şimdiden hayırlı olsun.