Güney Kore’de yetişkinler önceki yıllar göre okuma hacmini azaltmış, ancak çocukların ve gençlerin kitaplara ayırdığı süre büyük ölçüde artmış. Okuma oranı artan yeni nesil ile okumayı azaltan bir yetişkinlerin olduğu garipliklerin ülkesi Kore’den bir haber daha.. Bizde çocuklarda ve gençlerde kitap okuma oranı azalırken Kore’de artması güzel bir durum.

 

Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı’nın okuma alışkanlıkları hakkındaki en son anketine göre, yetişkinler 2019’da yıllık ortalama 7.5 kitap okumuş. Yetişkinler 2017’de daha çok  9.4 kitap okumuş. Nerdeyse yılda 2 kitap daha az okumuşlar 1.9 kitaplık bir düşüş var.

 

Araştırmaya göre, lise öğrencileri iki yıl önce 34.3’ten 6.4 artışla yıllık ortalama 40.7 tane kitap okumuş. Ortalama her hafta bir kitap ediyor. Bakanlık, anketin Ekim 2018’den Eylül 2019’a kadar ülke çapında 19 yaşından büyük 6.000 kişi ve ülke çapında 3.000 ilkokul ve ortaokul öğrencisi üzerinde gerçekleştirildiğini söyledi. Burada ders kitapları, referans kitaplar, sınava hazırlık kitapları, dergiler ve çizgi romanlar anketin dışında tutulmuş.