bukalemun robot Kore
Güney Koreli Bilim adamlarından bukalemun benzeri bir robot geliştirdi.

Güney Kore Ulusal Araştırma Vakfı (NRF) ve Seul Ulusal Üniversitesi’nden (SNU) Profesör Koh Seung-hwan tarafından yönetilen bir robot araştırma ve geliştirme ekibi, hayvanlar ve bazı canlılardaki bir organizmanın gerçek bir vücudu gibi hareket ettirdikçe ortamın rengine göre renk değiştiren yumuşak bir robot geliştirdiklerini açıkladı.

 

Esnek robot, bir makine elektrik gibi bir güç kaynağı kullanarak hareket edebilecek yumuşak malzemeden yapılmış bir cihaz. Sert, ağır ve serbestlik derecelerinde sınırlı bir elektrik motoru gibi klasik robotların aksine, esnek robot normal olarak yumuşak malzemeden yapılmış ve ayrıca önceden tasarlanmış hareketler üretebiliyor.

 

Araştırma ekibi, serbestçe hareket edebilen ve rengini değiştirebilen yumuşak bir robot geliştirmeyi başardı. Ekip, robotun, fiziksel yönü değiştikçe termal genleşme katsayısı değişecek olan bir makromolekül filmi kullandığını açıkladı.

 

Yapılan deneyde robot, filmin yönüne doğru hareket ediyor, sıcaklığa duyarlı bir boyayla hareket ettirilen robotta renk değişiklikleri meydana gelmiş. Diğer bir deyişle, çok yakın bir zamanda kamuflaj becerisine sahip bukalemun benzeri bir robotla tanışabiliriz. Bu ne işe yarayacak diyenlere bu bukalemun veya biyomimetik, bilim, teknoloji, sanat, mimari, yapay zekâ, nanoteknoloji, robotik, endüstri, askeri araştırmalar, ulaşım gibi alanların yanında  karada ve havada kamuflaj gerektiren askeri ve savunma sistemlerinde kullanılabilir.