Kore'den Yapay Zeka ve Ar-Ge Çalışanlarına Vizeyi Kolaylığı

Kore, AI zekasına ve AR-GE’sine güvenen yabancılara kapıları sonuna kadar açacağını vadediyor. Nitelikli, işe yarayacak yabancı beyin göçüne kolaylık sağlarken, ülkeye yük olacak vasıfsız yabancılara da vizeyi zorlaştırdıkça zorlaştırıyor.

Yetkililer çarşamba günü yaptığı açıklamada, hükümetin Ar-Ge ve yapay zeka (AI) gibi yeni endüstrilerdeki yabancı işçiler için vize kurallarını kolaylaştıracağını söyledi. Buradaki amaç ise hızla değişen küresel endüstri ekosisteminde, rekabet üstünlüğü sağlamaya yönelik önlemlerin bir parçası olarak yetenekli yabancı profesyonelleri daha aktif bir şekilde çekmek.

Dijital Göçmen Vizesi

Hükümet ayrıca, yetenekli yabancı BT çalışanlarının Kore merkezli şirketlerde çalışmasalar bile burada kalmalarına izin verecek bir “dijital göçmen vizesi” oluşturacak.

Başbakan Chung Sye-kyun başkanlığındaki bir yabancılar politikası komitesi, günün erken saatlerinde yapılan bir toplantıda kararları kesinleştirdi. Bu yıl uygulanacak önlemlerin Kore nüfusunun azalmaya devam etmesinin yanında, yaşlı nüfusun artıp işçi sayısının azalmasını da hedefleyeceğini söyledi. Komite üyeleri arasında Adalet Bakanının yanı sıra Eğitim, Dışişleri ve Bilim bakanlığından bakan yardımcıları da yer aldı.

Komite, hükümetin, başvuranların yabancı ülkelerde fikri mülkiyet haklarına sahip olması durumunda vize tarama prosedürlerinde ek puanlar vereceğini söyledi.Hükümet, teknolojilerinin mükemmelliği tanındığı sürece burada şirket kurmak isteyenler için D-8-4 vizesi kriterlerini kolaylaştıracak. Ayrıca, yabancıların yerli firmalara girişinin önündeki engeli azaltmak amacıyla yapay zeka ve biyoloji gibi yeni endüstri alanlarında şirketler tarafından istihdam edilecek yabancı işçi sayısı sınırlarını kaldıracak.

Kore merkezli şirketlerde çalışmayan başvuru sahiplerine bile verilecek olan yeni vize, onların uzaktan çalışırken burada kalmalarına olanak tanıyacak ki bu da büyüyen bir trend.

Yabancılar Ne Düşünüyor?

Yabancı sakinler, hükümetin gelecek vaat eden sektörlerdeki yabancı işçilerin Kore’de yaşamasını ve çalışmasını kolaylaştıracak son hamlelerini memnuniyetle karşıladılar.

Şu anda Seul’de bir BT hizmetleri şirketinde çalışan Amerika Birleşik Devletleri’nden bir yabancı, önlemlerin “kesinlikle doğru yönde atılmış bir adım” olduğunu söyledi.

“Hükümeti, dijital göçmen vizesi konusunda daha ileride olduğu ve insanların Kore’de daha uzun süre kalmasına, buradaki ekonomiye katkıda bulunmasına izin verdiği için övmek isterim” dedi. Hükümet ayrıca, bulaşıcı hastalık salgınları veya doğal afetler nedeniyle anavatanlarına dönmeleri zorsa, yabancı işçilerin kalışlarını bir yıla kadar uzatmalarına izin verecek.

Yabancı uyrukluların yüzde 66’sının Seul’de yoğunlaşması, yerel yönetimlerin yabancı işçileri çekmesini daha da zorlaştırdı. Yetkililer, bu sorunu çözmek için, hükümetin Seul dışındaki bölgelere yerleşmelerine yardımcı olacak çeşitli önlemler alacağını söyledi.

Peki Sebep Ne?

Önlemler dramatik nüfus değişikleri çoktan başladığı için geliyor. İçişleri ve Güvenlik Bakanlığı tarafından son yayımlanan rapora göre Kore nüfusu 2020 yılında ilk kez bir önceki yıla göre düştü ve ölümler doğumları geçti.

Kore Ekonomik Araştırma Enstitüsü daha önce ülke nüfusunun 2060 yılına kadar yarı yarıya düşerek 25 milyonun altına düşeceğini tahmin etmişti. Ayrıca ülkenin potansiyel büyüme oranının 2011 ile 2020 arasında yüzde 3,6 iken, 2031 ile 2040 arasında yüzde 1,9’a düşeceğini tahmin ediyordu.