Kore'de Uzun Süre Yaşayan Yabancılar Seçme Hakkı Olmasın

Koreli bir grubun başlattığı Kore’de uzun süre yaşayanların seçme hakları ellerinden alınsın çıkışı. Koreli marjinal bir grup uzun süreli vizeyle kalan göçmenlerin seçimlerde oy kullanma ellerinden alınsın kampanyası başlattı.

Kampanyaya 43.000’den fazla Koreli, yabancıların oy hakkı ellerinden alsın, 2006 yılından verilen hak geri çekilsin dilekçesine imza attı. Haber yayına girdiğinde imza atanların sayısı 50 bini geçtiğini de belirtelim.

Stop Asian Hate

Asya nefretine son diye Amerika ve Kanada’da reklam veren, bu dertten muzdarip Kore’nin Çin veya yabancı ayrımcılığına bakınca ”ötekileştirmeye karşıyız” sözünde samimi olmadıklarını görüyoruz.

Çin Karşıtlığı

Kore’de artan Çin karşıtı eylemlerin ortasında, bazı Güney Koreliler, kalıcı süre Kore’de sakinlerin oy kullanma hakkının kaldırılmasını istiyor çünkü çoğunluğu Çinli.

28 Nisan’da Başkanlık Sarayı başkanlığının internet sitesinde “Yabancıların oy hakları (yerel seçimi) anayasaya aykırı olduğu düşüncesiyle bir dilekçe yayınlandı. Oy hakkı kaldırılması gerekiyor. sloganıyla

Yabancılara saygı duyuyoruz ve ayrımcılık yapmıyoruz. Ancak oy hakkı Kore halkının yegane hakkıdır. Yabancıların oy kullanması iç işlerine karışma olarak görülüyor.

Kore’de yabancı olup oy hakkı olanların yüzde 80’ini Çinli. İmza kampanyası başlayalı iki hafta dolmadan 43.000’den fazla kişi dilekçeye imza attı.

Kore’de 2006 yılında çıkarılan yasayla yabancılar, üç yıl veya daha uzun süre Kore’de daimi ikamet ediyorlarsa yerel seçimlerde oy kullanma hakkına sahip.

Bununla birlikte, Çin’in bir dizi tarihi çarpıtması ve milletvekili Kwon Young-se’nin yabancı seçmenlerin yüzde 80’inin Çin vatandaşı olduğunu gösteren verileri yayınlamasıyla tartışma alevlendi.

Kore’de Yabancı Kaç Kişinin Seçme Hakkı Var

Kore Adalet Bakanlığı’na göre 31 Mart itibarıyla  bu statüde toplam 162.690 kayıtlı yabancı var. Bunlardan 18 yaşından büyük seçme hakkı olan kiş sayısı ise 121.806 kişi.

Kore’de seçme hakkı olanlar arasında yüzde 78,3 olan Çin vatandaşlarının sayısı 95.385 olarak gerçekleşti. Onu Tayvanlılar (yüzde 9), Japonlar (yüzde 5,9), Vietnamlılar (yüzde 1,1) ve Amerikalılar (yüzde 0,8) izledi. Ancak uygun seçmenlerden kaç kişinin gerçekten oy kullandığı net değil.

Çoğu ülkede, oy kullanma hakkı genellikle ülke vatandaşlarıyla sınırlıdır ve bazı ülkelerde oy hakkı, ikamet eden vatandaş olmayanlara kadar genişletilmiştir.

45 Ülkede Var

Multiculture & Peace Institute tarafından 2014 yılında yayınlanan bir rapora göre, 45 ülke dünya çapında göçmenlere asgari oy hakkı vermiş. Bunların içerisinde Türkiye de var.

Birleşik Krallık’ta, İrlanda’dan gelen yabancılara ve bazı İngiliz Milletler Topluluğu vatandaşlarına oy hakkı verilirken, Birleşik Krallık’ta ikamet eden AB vatandaşları yerel seçimlerde oy kullanabiliyor.

Kore aslında komşuları Çin ve Japonya gibi hareket etmek istiyor. Çünkü Kore’nin komşuları Çin ve Japonya’da göçmenler kalıcı oturma izni almış olsalar bile oy haklarına sahip değiller.