Kore'de yabancı nüfus artmalı mı

Kore’de yabancı nüfus konusu oldukça hassas bir konu. Güney Kore her ne kadar bir çok açıdan dünya sıralamasında üst seviyelerde yer alsa da, ayrımcılık konusunda pek de iyi bir konumda değil. Kültürel olarak gerek kadın, gerekse yabancılara karşı iş yaşamında genel bir ön yargı mevcut. Bu sebeple elimizden geldiğince tarafsız biçimde hükümet tarafından açıklanan son rakamlara yer vereceğiz. Ardından Kore’ye yabancı nüfus gerekli mi değil mi sorusuna Koreli üst düzey bir yöneticinin ismini vermeden cevabını sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle Kore’nin yerli nüfusu 2020’de zirve yaptıktan sonra azalmaya başlayacak. Yabancı nüfus artmaya devam edecek. Tahminlere göre  2040 yılına kadar Kore’de yabancı nüfus toplam nüfusun  % 6,9’unu oluşturacak.

Hükümetin Resmi Rakamlarına Göre

Kore Hükümet tahminlerine göre, Güney Kore’nin yerli nüfusu bu yıl zirve yaptıktan sonra sürekli azalma eğiliminde olacak. Hükümet uzun vadeli nüfus tahminlerini yayınladı. Öngörülere göre, 2020 yılının sonunda Kore’nin toplam nüfusunun 50.051.000 Koreli (% 96.7) ve 1.730.000 yabancıyla beraber  (% 3.3) 51.781.000 kişiye ulaşması bekleniyor.

Kore’de Yabancı Nüfus %5’lere Ulaşacak

Kore'de yabancı nüfus
Kore’de toplam nüfus ve yabancı nüfus oranı tahminleri

 

Ülkede doğanlar, vatandaşlığa alınmış vatandaşlar ve göçmenlerin çocuklarını içeren yerel nüfus, bu yıl 50,05 milyon ile zirve yapacak ve ardından bir düşüşe girecek. Bundan yirmi yıl sonra, yani 2040’ta yerli nüfus 48,58 milyona düşecek. Yerli nüfus, toplam nüfusun % 95,5’ini (50,855,000) temsil edecek. Yani yerli nüfus oranı 1,2 puan daha düşük olacak. Yabancı nüfusun oranı da sürekli artacak. Bu yıl 1,73 milyon olan yabancı nüfus 2040 yılında 2,28 milyona çıkacak ve toplam nüfusun % 4,5’ini oluşturacak.

Kore’de Yabancı Nüfus Sayesinde Ülkenin Nüfus Artışı Devam Ediyor

Yerli nüfus azalmaya başlasa da, artan yabancı nüfus sayesinde toplam nüfus 2028 yılında  en yüksek rakamı görerek 51,93 milyona ulaşacak. 

Göçmen kökenli yabancı nüfus demek; ülkedeki mevcut yabancılar, Kore vatandaşı olarak vatandaşlığa alınmışlar ve ebeveynleri en az bir yabancı veya Kore vatandaşlığına alınmış Koreli olan ikinci nesil göçmenleri içeriyor. 

 Bu yıl 2,22 milyondan 2040 yılında 3,52 milyona çıkması beklenmektedir. Toplam nüfustaki payı aynı dönemde % 4,3’ten % 6,9’a çıkmış olacak.

Güney Kore hükümetinin yerel nüfustaki düşüşe yanıt olarak yabancıların girişini kolaylaştırmak için 2000 lerin ortalarından beri benimsediği istihdam ve evlilik politikalarına bağlıyor. Kore’ye göçmenler gelsin mi? Kore vatandaşlığına geçişi kolaylaştıralım mı? Ekonomi ve ş gücü için gerekli mi? tartışması bugünlerde tekrar gündeme geldi.

Bu soruyu Korelilere ve yabancı kişilere sorduğumuzda Kore’nin gelişmiş ülke olarak devam etmesi ve geleceği için yabancı nüfus artmalı, göçmen gelmeli diyenler ağırlıkta. Kore’de orta yaşlılar biraz milliyetçi yaklaşıp nüfus yapısının bozulmasını istemese de Kore’nin 20-30 yıl sonrası için üreten nüfus gerekli.

Üretim derken de işin magazininde değiliz. Koreli yerli çalışma çağındaki nüfus (15-64) bu yıl 35,79 milyondan önümüzdeki 20 yıl içinde 8,77 milyon düşerek 2040’ta 27,03 milyona düşecek. Bu rakamlar daha çok şey ifade ediyor. 

2040’ta 17 Milyon Yaşlı Koreli Olacak…

Yerli yaşlı nüfusun (65 yaş ve üstü) bu yıl 8.03 milyondan, beş yıl sonra 2025’te 10 milyonun (10.33 milyon) üzerine çıkması ve 2036’da 15 milyonun (15.26 milyon) üzerine çıkarak ve   2040’ta 16.66 milyona ulaşması bekleniyor.. 

Kısacası, Kore’nin yaşlı nüfusu önümüzdeki 20 yıl içinde iki katından fazla olacak. Toplam nüfusun yaşlı payı bu yıl % 16.1’den 2025’te % 20.7’ye yükselecek ve bu da Kore’yi süper yaşlı bir toplum haline getirecek. Bu pay hızla artmaya devam ederek 2040 yılında% 34,3’e ulaşacak. İşgücü ve üretim derken asıl bunu diyoruz.

Bu durumu Koreli bazı dostlarla da sık sık konuşuyoruz. Koreli önemli ve önemli devlet adamı dostumun kanaatini  de ismi bizde saklı olmak şartıyla yazacak olursak; 

Devlet Acil Önlem Almalı

Kore’nin ekonomik gelişmişliğinin devam etmesi için nitelikli göçmen sayısının artırılması şart. Devletimiz 2000 yılındaki gibi yabancılarla evliliği teşvik etmeli, Korelilerle evli olan yabancıların vatandaşlık süreci hızlandırılmalı, işçi vize şartları kolaylaştırılmalı. Devlet kısa ve uzun vadeli acil 5 yıllık, 10 yıllık eylem planı yapılmalı. 

Yabancı nüfus oranı 2040 yılında daha fazla olacağını düşünüyorum. Hem 2040 yılın beklemeye gerek yok geç kalınmış da olabilir. Bu konuda japonya örnek alınabilir diyor. Kore’ye yük olmayacak, Kore’nin çalışma ve yaşam şartlarına ayak uydurabilen, yenilikçi eğitimli insanlara ihtiyacı var. 

Türkiye ve Kuzey Kore’den gelenlere vatandaşlıkta pozitif ayrımcılık olabilir mi? sorumuza Koreli yetkilinin cevabı: 

Kuzey Koreli Zaten Koreli

Kuzey Kore’den gelenlere kapımız açık ama. Onlar ilk başlarda adaptasyon ve eğitim sorunu yaşıyor. Ailesinin yarısı Kuzey’de olunca psikolojik olarak hep aklında Kuzey kalıyor. Kendini Güney’e ve işine veremiyor. Bir süre sonra  ya Kuzey’e dönmek istiyor. Kuzey’de daha zor şartlar beklediği için ya da Avrupa’ya geçiyor. İki Kore’nin birleşmesi de işgücü açığını kapatmaya çözüm değil. Kuzeydeki orta yaşlılar donanımlı ve teknoloji anlamında az eğitimli. Bu arada 2033 yılından önce de birleşme görünmüyor. 

Türklere Gelince

Türklere gelince; Kan kardeşimiz, Türklerin Kore’nin kurulmasında ve bugünlere gelmesinde katkısı büyük. Ölülerinize ve Kore gazilerine teşekkür ederiz. Ama Dil problemi olmayan, üniversite mezunu gençleri Samsung ve LG’de telefon tasarlarken, üretirken görmek bizi mutlu edecektir. Yani sizin türkçeyle nitelikli ve eğitimli olsun istiyoruz. 

Bu cevabınız bazı okuyucularımızın Kore savaşının kan kardeşi demenin hatırı bu kadar mı? deyip hoşuna gitmeyecek ama samimi cevaplarınız için teşekkür ederim. Her ne kadar şahsi fikriniz olsa da bize göre Kore’nin genel kanaatini de ifade etmiş oldunuz.

 

Kore göçmen politikasıyla ilgili son anket

 

Azalan ve yaşlanan nüfusa çözüm olarak hangi ülke/bölgelerin insanların göçmen olarak Kore^ye gelip yerleşmesini hükümet teşvik etmeli? sorusuna verilen cevaplar ilginç geldi. Güney Koreliler Kore’de Macromill Embrain araştırma şirketi 9-18 Eylül tarihleri ​​arasında, bölge, yaş ve cinsiyet gözeterek ineternet üzerinden 1.200 Güney Koreli ile anket yapmış.

Kore hükümeti hangi etnik milleti teşvik etmeli

“Güney Kore hükümeti teşvik etmeli …

1: “… yurtdışındaki etnik Koreliler Güney Kore’ye taşınacak”

2: “… Kuzey Koreliler Güney Kore’ye taşınacak.”

3: “… Çin’den gelen etnik Koreliler Güney Kore’ye taşınacak.”

4: “… Orta Asya ve Rusya’daki etnik Koreliler Güney Kore’ye taşınacak.”

5. “… Avrupalılar Güney Kore’ye taşınacak.”

6: “… Güneydoğu Asyalılar Güney Kore’ye taşınacak.”

Kore göçte hangi ülkeleri teşvik edilmeli

7: “… Afrikalılar Güney Kore’ye taşınacak.”

8: “… Orta Doğulular Güney Kore’ye taşınacak.”

Bütün rakamları karşılaştırdığımızda, Güney Korelilerin etnik Korelilerin teşvik edilmesini hoş karşıladığını, ancak Avrupadan geleceklere Kuzey Kore’den ve Ortadoğu’dan geleceklerden daha sıcak bakıyorlar. Ortadoğu ve Türkiye’den gelecekler teşvik edilmeli (%5.93), Kuzey Kore’den gelecekler teşvik edilmeli (%11.76), Avrupa’dan gelecekler teşvik edilmeli (%16.56)