Kore’de kadınlar ilk kez tüm kamu çalışanlarının yüzde 50’sinden fazlasını oluşturdu. Kore Personel Yönetimi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Kore kamu sektöründeki kadın oranı yüzde 50,2 seviyesine çıkmış.

Bu rakamlar, bazı yerel yönetimler ve adalet bakanlığı tarafından işe alınan memurları içermemektedir. Bu yıl itibariyle, öğretmenler ve polis memurları da dahil olmak üzere kamu sektörü çalışanlarının toplam sayısı 650.000 civarında.

Neden Kadınların Oranı Artıyor?

Kore’de kadınlar, ücretli doğum izni, rahat çalışma ortamı ve iş güvenliği gibi avantajlar nedeniyle devlet işlerini daha çok tercih ediyor. Yeni işe alımlarda kadınlar daha çok müracat ediyor. Ayrıca emekli olanların yüzde 70’inden fazlasının erkek olması nedeniyle kurumlardaki kadın  memur sayısı hızlanıyor.

Ancak, bölgesel hükümetler tarafından doğrudan istihdam edilen işçiler arasında kadınlar yalnızca yüzde 35’i oluşturuyor ve bu da toplam oranı yüzde 45’e indiriyor.

Seul ve Busan Şehir Yönetimden Çoğunluk Kadınlar

Kore’de kadınlar geçen yıl ilk kez eyalet hükümetlerinde işgücünün yüzde 45’inden fazlasını oluşturdu. Seul ve Busan şehir yönetimlerinde erkekleri geride bıraktı.

Kore İçişleri ve Emniyet Bakanlığı’nın Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, geçen yıl itibarıyla 243 il devlet kurumunda 136.071 kadın memur çalıştı. 2011 yılında bu rakam sadece 82.439 kişiymiş. Bu, tüm yerel yönetim personelinin yüzde 46,6’sını oluşturduğu anlamına gelir.

Busan şehir hükümeti yüzde 52,6 ile en yüksek kadın memur oranına sahipken, onu yüzde 50,1 ile Seul, yüzde 49,4 ile Incheon ve yüzde 49,1 ile Gyeonggi Eyaleti izlemiş.

Ancak Samsung, Hyundai, KIA, LG, SK gibi büyük şirketlerde üst düzey kadın yönetici sayısı 2011’den bu yana sadece 2,8 kat artarak 5,165’e veya özel şirketlerde çalışan kadın yönetici oranı yüzde 20,8’de kalmış. Özel şirketlerin yönetim kadrosunda  %79.2 erkek hakim.