Yonsei Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü olan Um Yoo-sik ve Yonsei Üniversitesi’nde tıp fakültesi profesörü Choi Joon-yong tarafından yürütülen, Seul’de yaşayanların cinsel yaşamları üzerine bir araştırma yapıldı.

Anket, ocak ve mayıs ayları arasında Seul’de yaşayan 19 yaş ve üzeri 2.182 erkek ve kadın üzerinde gerçekleştirildi.

Yapılan ankete göre, her 3 Koreliden biri geçtiğimiz yıl herhangi bir cinsellik yaşamamış. Sonucun sıkıntılı olma sebebiyse, oranların 20 yıl öncekine kıyasla 3 kattan daha fazla düşmüş olması.

Ankete göre, insanların %34’ü geçtiğimiz yıl hiç cinsellik yaşamamış. Her 5 kişiden 1’iyse cinsellik yaşamak istediğini belirtmiş. Ancak ekonomik, zaman ve sağlık durumların ötürü cinsel ilişkiden istemeden uzak kaldıklarını söylememişler. Bunların yanında uygun bir partner bulamıyor oluşları da yine en büyük sebeplerden bir tanesi.

Yine de bunun yanında insanların cinsel hayatının olmayışına dair bir sürü farklı sebep var. Ancak en büyük sebepler kadınların %24 oranında “İlgilenmemesi” ve erkeklerin %15 oranında “İlgili ama partner sahibi olmaması” olarak ortaya çıkıyor.

Özellikle 19-29 yaş arası genç erkeklerin %42’si geçtiğimiz yıl hiçbir cinsellik yaşamamış. 60’lı yaşlarındaki erkeklerde ise bu oran %39. 19-29 yaş arasındaki kadınlarda ise aynı yaş grubundaki erkeklerle aynı sayılabilecek düzeyde %43.

Bazı insanlar bunları, evlilik ve doğum oranlarındaki düşüşün nedeni olarak değerlendiriyor.

Araştırmayı yürüten Profesör Yeom, “Kore toplumunda cinsel hayatın yokluğuna dair bir eğilim var. Özellikle genç nesilde arttı ve kadınların topluma girişi bunu etkilemiş olabilir.” dedi.

Kadınların iş hayatına girmiş olması, doğum oranlarının düşüşündeki en büyük sebeplerden biri. Kore, özellikle eve iş götüren bir ülke olduğundan bu sonuçların olması pek şaşırtıcı değil. Yapılan araştırmalara göre ise, bundan böyle Kore’nin nüfusu kademeli olarak azalacak.