Kore’den tezat haberle karşınızdayız. Koronavirüs salgını çoğu ülkelerde aile içi geçimsizliği artırırken Kore’de bu durumun tam tersi yaşandı. ve boşanmalar azaldı. Evli çiftler bütün gün evde çocuklarıyla birlikte daha fazla zaman geçirmeyi tercih etti. Evi ofise çeviren, evde iş yapanların sayısı sürekli bir artışta. Konumuz evlilikler, aile, kadın ve boşanmalar.

Boşanmalarda Düşüş

Kore İstatistiklerine göre, geçen yıl 106.512 çift, bir önceki yıla göre yüzde 3,8 düşüşle boşanmış. Mahkemeye açılan boşanma davalarının sayısı da 8.600’den 8.300’e gerilemiş.

Bu gelişme, Kore’deki önceki ekonomik krizlerle tezat oluşturuyor. 1998’deki Asya mali krizinde boşanma oranı yüzde 27 artarken, 2002 yılı sonu ve 2003’te kredi kartı borçlarına bağlı problemlerin patlamasıyla 2003’te boşanmalar yüzde 15 artmış. Son olarak 2009 yılındaki küresel mali krizin ardından boşanmalar yüzde 6 civarında artmıştı. Belki de pandemi tam olarak 2021 yılında etkisini gösterecek ve rakamlara yansıyacak.Onu da yılın sonuna doğru açıklanacak rakamlarla öğreneceğiz.

Kore’de 30’lu Yaşlarda Evlilik Azalırken 50’li Yaşlarda Evlilikte Artış

Ancak 20 yıldan fazla bir süredir birlikte yaşayan yaşlı çiftler arasındaki boşanmalar, ilk kez 40.000’i aşarak 2.894 artışla 41.240’a yükseldi. Rekor bir yüksek olan boşanmaların yüzde 38,8’ini oluşturdular. Kore’de 20-40’lı yaşlardaki insanlar arasındaki evlilikler azalmaya devam ederken 50’li yaşlarda ikinci evliliklerde tam tersi artış var. oluyor.

Kore İstatistiklerine göre, yeniden evlenen 50 yaş üstü kadın sayısı önceki yıl 14.932’den geçen yıl 15.725’e yükselmiş. Fakat 50 yaşın altındaki kadınlar arasında evlilikler aynı dönemde 249.523’ten 223.434’e düşmüş. İlginç bir tezat oluşturuyor. 50 yaş üstü erkekler için de aynı ve 50 yaşından sonra evlenenlerin sayısı önceki yıl 20.464’ten geçen yıl 21.510’a yükseliyor.

Kore Hükümet verilerine göre, boşandıktan sonra tekrar evlenen erkek sayısının  önceki yıl 18.338’den geçen yıl 18.863’e yükselmiş. Boşandıktan sonra tekrar evlenen kadınlarda bu sayı 14.027’den 14.710’a yükselmiş.

Kore, İnsan Kaçakçılığına Göz Yumuyor

Söze gelince insan hakları ve demokrasi adına mangalda kül bırakmayan Kore’nin uluslararası arenada ve göçmenlere yaklaşımıyla sınıfta kalıyor.

Kore’ye vizeyle veya vizesiz çalıştırılmak için getirilen kadınlara cinsel istismar yapılıyor, pasaportları ellerinden alınarak ülkelerine geri dönmelerine müsade edilmiyor ve köle gibi çalıştırılıyorlar. Bu insan kaçakçılığına aracı olan şirketlere de ağır cezalar verilmiyor. Aradaki komisyoncular hiç ceza almadan kurtuluyor. Sadece işçi ile işveren arasında alacak verecek davası olarak görülüyor.

İş vaadiyle Kore’ye getirilen Vietnamlı ve Taylandlı kadınların ellerinden pasaportları alınıyor ve  işverenler tarafında istismar ediliyor. Son zamanlarda basına yansıyan 2016-2020 yılları arasında Tayland’dan getirilip gece kulüplerinde, masöz salonlarında çalıştırılan kadınların durumu gibi. Bu durumu polise şikayet edince de polis bunu bir insan kaçakçılığı vakası değil, ödenmemiş bir ücret olayı olarak görüyor.

Kore’deki yasalara göre insan ticareti için ağır bir ceza hükmü yok. Taylandlı ve Vietnamlı kadınları Kore’ye getirenler, insan ticareti yapanlar hafif cezalarla işin içinden sıyrılıyorlar. Ya fuhuş yasalarıyla veya vizesiz göçmen çalıştırma yasalarına göre para cezaları veriliyor.

Kore’de Geçen Yıl En Az 97 Kadın Öldürüldü

Son olarak Kore Kadın Yardım Hattı tarafında açıklanan son bilgiye göre, Kore’de geçen yıl en az 97 kadın kocası veya erkek arkadaşı tarafından öldürülürken, en az 113 kadın  da kendilerine yönelik aşırı şiddet ve kavganın ardından ölmekten kılpayı kurtulmuş. Kadın yardım hattına bildirilmeyen daha yüzlerce de vaka olduğu tahmin ediliyor.