Kore’de askerlik süresi ne kadar?

Kore’de askerlik denilince ilk akla gelen uzun süre olması. Kore’de 21 ay zorunlu askerlik var. Sınıflara göre de (havacı, karacı ve denizci)  askerlik süreleri, zorluk derecesine göre değişiyor.  Eğer fiziki ve sağlık açısından askere elverişli değilseniz; devlet kurumlarında memur olarak yapıyorsun. Ama bu süre 36 aya kadar çıkıyor.

 

O kadar uzun süre askerlik yapıyorlar. Peki ne kadar maaş alıyorlar? 

 

Kore’de 1995 yılında, normal bir çavuşa/ askere ayda 12.000 Won ödeniyormuş. Dışarıdaki bir lokantada dört kase kahverengi soslu Çin eriştesi veya ramen almaya yetecek kadarmış (1 ABD $ = 1,188 W). Askerliği yapan bir öğrencime sorduğumda sigara parası gibi düşünülebilir dedi. Bizdeki ucuz yerli sigaradan dört paket ediyormuş. 

Asker maaşları artırma ve askerlik süresini azaltma sözü

2003 yılında, bir çavuşun/askerin aylık ücreti 25.000 Wona yükseltilmiş. Devlet başkanı Moon Jae-in 2017’de göreve başlarken seçim kampanyasında verdiği taahhütlerinden biri de askerlik sisteminde yapılacak reformlar ve bu reformların başında da askerlik süresini azaltmak ve askerlerin maaşını artırmak. Göreve geldikten sonra da sözünde durdu ve 2016 yılında 197.000 won olan asker maaşını 2018 yılında 405.000 won’a yükseltti. Bu artış oran olarak yüzde yüzden fazlaydı.

Şu an bir askerin eline geçen para ne kadar?

Kore’de 2020 yılı için bir çavuşa/ askere ödenen maaş 540.000 won. Kore parasındaki sıfırın bol olmasına bakmayın kafanızda 540 TL gibi bir rakam olarak askerin sigara parası ve çarşı iznine çıkarken kullanacağı harçlık olarak düşünün. Ülkedeki asgari ücretin yaklaşık dörtte birine denk geliyor. Moon görev süresinin sonuna kadar artışların devam edeceğini ve bir askerin maaşının 2025 yılına kadar ayda 963.000 W’a yükseleceğini duyurdu.

Askerliği normal memur olarak yapınca maaş değişiyor mu?

Burada şunu da belirtmekte fayda var; Kore’de normal askerlik de yapsanız memur olarak da yapsanız maaş değişmiyor. Sadece farkı memur olanlar yemeği dışarıda yediği için yemek ücreti ve işe gelip gitmek için yol harcırahı var. 

Kore'de asker maası
Kore’de askerlerin maaşlarındaki artışı

21 aydan 18 aya  ne zaman inecek?

Devlet Başkanı Moon Jae-in  zorunlu askerliği 21 aydan 18 aya düşürme vaadini de yerine getirme için gerekli düzenlemeleri yaptı. Kademeli olarak 2022’ye kadar 18 aya inecek. Memur olarak yapacakların sivil askerlik süreleri de bu oranlara göre azalacak. Kore’nin şu an mevcut  620.000 askeri var. Askerlik süresi kısalınca silah altındaki asker sayısı 2022’ye kadar 500.000’e düşecek.

Bu duruma uzmanlar ne diyor?

Kore’deki doğum oranları sürekli düştüğü için doğum oranına bağlı asker sayısı ileriki yıllarda daha da düşecek. Askeri uzmanlara göre Kuzey Kore’yle olası bir sıcak temas, savaş veya acil bir durumda 260.000 ila 400.000 arasında silah altında hazır kıta askere ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. Bazı uzmanlara göre asker sayısını korumak için zorunlu askerlik süresine fazla dokunulmaması gerekiyor.

 

Muhalefetin yaklaşımı nasıl?

Muhalefet nasıl bakıyor derseniz; zorunlu askerlik süresini 3 ay indirmek, askerlerin maaşını artırmak tamamen 2022 yılında yapılacak başkanlık seçiminde genç seçmenlerin oylarını almaya ve askere gideceklerle beraber ebeveynlerin de oylarını almaya yönelik bir durum. Ancak bunun parti menfaati ve oy için faydalı olsa da  ülke savunmasına bir faydası olmayacağı şüphesini taşıyor.

 

Genç işgücü ve ekonomiye katkı için askerlik süresinin kısalması gerekli mi?

Ama işgücü açısından ve o yaşlardaki 600 bin gencin 21 ay boyunca ülke üretimine, ülke ekonomisine  katkı sağlayamaması büyük bir kayıp. Kore 70 yıl önceki ateşkese göre savaş halinde olsa da şimdiye kadar iki ülke güvenliğini tehdit eden taraflar arasında bir çatışma ve sürtüşme olmamıştır. Ayrıca Güneyde konuşlanan ABD askerleri için ödenen yıllık 1 milyon doları  ABD Başkanı Trump, 5 milyona çıkarmak istemesi halkın tepkisine yol açtı. Bu arada ABD askerlerine ödenecek yıllık ücret konusunda taraflar bir rakamda uzlaşamadı. Kore 1.5 milyonda anlaşalım dedi görüşmeler devam etse de kasımdaki ABD seçimlerinde sonrasına kalacak gibi. Trump’ın gitmesini bekliyorlar.