Kore'de 10 yabancı öğrenciden 7'si Vietnamlı veya Çinli

Kore’deki yabancı öğrenci sayısını milletlere göre ayırdığımızda çok farklı ülkelerden öğrenciyi çekemediğini görüyoruz. Çok çeşitlilikten yoksun ve en çok iki ülke öne çıkıyor.

Güney Kore’nin, çeşitli ülkelerden aktif olarak öğrencileri çekebilmesi için küreselleşmeye uygun uluslar arası bölümler ve mezun olduktan sonra Kore dışında da iş imkanı bulabileceği genel geçer eğitim vererek yabancı öğrencilerin uyruklarını çeşitlendirmesi gerekiyor. Üniversitelerin burslu aldığı yabancı öğrenci sayısı da yok denecek kadar. Yoksa Çinli ve Vietnamlı öğrencilerle yetinmek durumunda kalır.

Vietnamlı ve Çinli

Eğitimci olunca Kore’deki eğitim gündemini daha yakından takip ediyor ve haberlerimizde yer veriyoruz. Kore göçmenlik bürosuna göre, Mart ayı itibarıyla ülkede kalan 158.923 yabancı öğrencinin büyük bir yüzdesi Vietnam ve Çin’den gelen öğrenci, yüzde 69,8’i oluşturmuş. Sadece bu iki ülkeden gelen öğrenci rakamlarını verecek olursak; birinci  59.876 Vietnamlı ve 51.094 Çinli var.

Vietnamlı öğrencilerin çoğu, kolejlerde veya diğer sertifikalı eğitim kurumlarında sadece Korece eğitim alanlardan oluşurken, Çin’den gelenler kolejlerde, uluslararası okullarda veya diğer kuruluşlarda düzenli  bölüm, branş dersleri okuyan kişiler.

Kore’yi Tercih Sebebi

Vietnamlı öğrencilerin Kore’de okumayı en çok tercih etme sebebine gelince.. Koreli Samsung ve LG gibi büyük şirketlerin teknoloji fabrikaları Vietnam’da olduğu için Vietnamlı öğrenciler bu fabrikalarda çalışabilmek ve iş bulabilmek için Korece eğitim alıyor veya Korece dilinde eğitim veren bir mühendislik bölüm okuyarak ülkesine dönüyor.

Kore'de Ülkelere Göre Yabancı Öğrenci Sayısı
Kore’de Ülkelere Göre Yabancı Öğrenci Oranları

Kore’nin yanı başındaki Japonya, ABD, Kanada ve diğer Avrupa  ülkelerinden gelen öğrencilerin oranı oldukça az.

Amerika ve Avrupa’da Gelen Az

Kore’de okuyan Japon öğrencilerin sayısı 2.790 ve ABD’li öğrencilerin sayısı sadece 1.237 kişi olmuş. Toplamda Kore’deki yabancı öğrencilerin sadece yüzde 1.7 Japon ve yüzde 0.7’lik bir payı Amerikalı öğrenci.

Fransa’dan gelen yüzde 1,1 Rusya’dan yüzde 0,7 ve Almanya’dan gelen öğrenciler yüzde 0,5 oranlarında yer almış.

Ayrıca, Kanada, İngiltere ve Avustralya gibi ülkelerden gelenler, yetersiz temsiliyetleri nedeniyle ilk 18’e dahil değiller.

Özbekistanlılar yüzde 5,7 pay ile üçüncü sırada yer alırken, onu yüzde 5,1 ile Moğolistan, yüzde 1,7 ile Japonya, yüzde 1,7 ile Nepal, yüzde 1,1 ile Fransa ve yüzde 1,1 ile Endonezya izlemiş.

Türkiye ilk 18’de değil

İlk 18’de yer alan diğerleri arasında Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Myanmar, Tayvan, Kazakistan ve Malezya’dan olanlar var. En çok gelen 18 yıl ülke içinde Türk öğrenciler yer almazken diğer ülkelerden gelen öğrenciler toplamın yüzde 6,8’i oluşturuyor. Türk öğrenci sayısı 148 kişi yüzde 0,1 oranında.

Toplam 158.923 yabancı uyrukludan 47.681 kişi Korece dilini öğrenirken, 111.231’i düzenli eğitimle bir bölüme kayıtlı ve 11’i de diğer yabancı Japonca ve Çince gibi  dilleri öğreniyor.

Bir eğitimci olarak Kore’nin çok farklı milletlerden yabancı öğrenci çekmesi için izlemesi gereken politikaya yönelik görüşe gelince; Kore son bir buçuk yıldır Covid-19’a bağlı çok öğrenci kaybetti. Doğum oranına bağlı her yıl yerli öğrencide kayıt sıkıntısı yaşayan üniversiteler, yabancı öğrenciyi Kore’ye çekebilmeleri için iyi analiz ve araştırmalar yapması şart.

Neden Kore Tercih Edilmiyor?

Bana göre yabancıların Kore’yi tercih etmemelerinin belki de en büyük sebebi okumak istedikleri bazı bölümlerin dilinin sadece Korece olması. Kore yabancı öğrenci çekmesi için eğitim dili üzerinde reform şart. Kore’deki üniversitelerin burslu aldığı yabancı öğrenci sayısı da yok denecek kadar. Çoğu bölümlerde İngilizce eğitim olmaması, Kore’den mezun olduktan sonra Korece’den dolayı diploma pek işe yaramıyor. Özellikle tıp, mühendislik ve hukuk fakültesi gibi bölümlerde Kore’yle sınırlı kalıyorsunuz.

Kore uluslararası Öğrenci KIS verilerine göre , COVID-19 salgınının ardından Mart 2020’de 178.734 olan Kore’de kalan yabancı öğrenci sayısının yıllık yüzde 11 düştüğü görülmüş. Her ülkede benzer şekilde yaşanıyor olabilir ama Kore için bu oran çok fazla denilebilir.

Bununla birlikte, son üç ayda 5 bin civarında bir artış, bir kıpırdanma var. Aralık 2020’de 153.361’den kişiden Mart’ta 158.923’e yükselmiş. Kore’de eğitim öğretim yılının başlangıcının 1 Mart’ta olduğunu da hatırlatalım. Hareketlilik biraz da ondan.

Pandemi öncesi, yıllık bazda çift haneli artışlar yaşarken şimdi yüzde 11 düşüş aslında yabancı kaybı  yüzde 20’ler demek: 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 20,3 artış olmuş.  2017’de yüzde 16,5, artış 2018’de yüzde 18,9 artış ve 2019’da yüzde 12,1 yabancı öğrenci sayısında artış olmuş.

Kore’yi Türklere Tavsiye Eder misiniz?

Son cümle olarak Türklerin Kore’de okumalarını tavsiye eder misiniz? sorusuna da cevap verelim. Eğer Kore’den mezun olup Türkiye’ye dönerken Korece’yi Kore’de bırakacaksanız tavsiye etmem. Mezun olduğunuz bölümle hiçbir alakası olmayan tercümanlık ve çeviri işleri yapacaksanız eğitim için Kore’de harcayacağınız 5 yıla ve paraya yazık olur.

Ek bir bilgi olarak Kore’den mezun olan yabancıların Kore’de bir işe girme oranı yüzde 10 olarak açıklanmıştı. Korece’niz iyi de olsa Korelilerin milliyetçi davrandığını da akıldan çıkarmamak lazım. Konuyla alakalı KORE’DE YABANCI ÖĞRENCİLERİN AYLIK GİDERİ NE KADAR? yazısına göz atabilirsiniz. Onun yerine Amerika, Kanada ve İngiltere gibi anadili İngilizce olan ülkelerde ve mutlaka Kore’ye gelecekseniz de dili İngilizce olan bir bölüm okuyun derim.

Sadece Korece eğitim alarak turistik amaçlı, tercümanlık ve çeviri için Türkiye’deki üniversitelerden Erciyes Üniversitesi Korece bölümünü bitirin yeterli. Kore’den mezun olup Türkiye’de sırf Korecesinden dolayı mezuniyetiyle alakasız işte çalışan arkadaşlar kızabilir ama acı ama gerçek olan durum.